Ознака: ЕП во ракомет 2022
Ракомет 30.01.22 | 17:41

Данска ја совлада Франција и ја освои бронзата на ракометното ЕП

Данска со пресврт во второто полувреме ја совлада Франција во натпреварот за бронзениот медал на ЕУРО 2022 и покрај тоа што настапи без неколкумина првотимци меѓу кои...

Ракомет 29.01.22 | 10:28

Шпанија и Шведска за ракометна историја во утрешното финале

Репрезентациите на Шпанија и Шведска ќе играат во утрешното финале на Европското ракометно првенство, кое на поуспешниот тим ќе му донесе историски успех. Актуелниот...

Ракомет 27.01.22 | 15:30

Начевски и Николов ќе судат полуфинале на ракометното ЕП 2022

Најдобрите македонски ракометни судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе бидат дел и од завршниот викенд од ракометното Европско првенство (ЕП) 2022. За разлика од последното...

Ракомет 23.01.22 | 22:16

Норвешка ја запре Шпанија – ракометна лекција за европскиот шампион

Вечерва ракометната селекција на Норвешка го одиграа можеби најдобриот натпревар на Европското првенство и со победата над Шпанија од 23-27 значително ги зголемија шансите...

Ракомет 23.01.22 | 20:58

Шведска подобра од Германија

Шведска ја победи Германија со 25-21, триумф со кој ги елиминираа своите противници, но и Русија од борбата за полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Хампус...

Ракомет 18.01.22 | 23:49

Македонија го освои 22 место на Европското првенство

Најдобрата македонска репрезентација го заврши Европското првенство со три порази, во групата „А“ во унгарскиот град Дебрецин загуби од Словенија, Црна Гора и Данска. За...

Ракомет 15.01.22 | 23:15

Миркуловски: Одигравме беѕ срце и душа

Филип Миркуловски кој беше капитен на македонскиот ракометен национален тим на средбата со Црна Гора, изјави дека жали што нашата селекција не одигра со срце. Разорачани...

Ракомет 15.01.22 | 22:32

Хрватска победник во балканското дерби со Србија

Хрватската ракометна репрезентација е победник во балканското дерби со Србија и со тоа остана во игра за втората фаза на Европското првенство кое е во тек. Хрватите...

Ракомет 15.01.22 | 20:44

Кузмановски: Срам ми е да излезам против Данска пред навивачите!

Срам ми е да излезам на терен против Данска пред овие наши навивачи. Тие заслужуваат многу повеќе во однос на тоа што го покажавме. Навистина немам коментар, не знам што...

Ракомет 15.01.22 | 20:36

Митревски: Поразот е на целата екипа

Голманот Никола Митревски беше најдобриот поединец во македонскиот репрезентативен тим во денешниот пораз од Црна Гора. Но, неговите одбрани беа искористени во нападот. Од...

Ракомет 15.01.22 | 20:07

Талески по поразот од Црна Гора: Срамно!

Македонската мaшка ракометна репрезентација не успеа да дојде до посакуваниот триумф на Европското првенство кое е во тек. Црна Гора беше селекција против која се надевавме...

Ракомет 15.01.22 | 19:52

Со два пораза Македонија се простува од ЕП

Десеткуваната македонска репрезентација предводена од Кирил Лазаров остана без шанси за пласман во следната фаза на Европското првенство (ЕП) откако загуби од Црна...

Ракомет 15.01.22 | 18:05

ВО ЖИВО: Натпреварот Македонија – Црна Гора

Репрезентацијата на Македонија денеска го игра вториот натпревар на Европското првенство и ќе има дуел против Црна Гора на кој ќе се обиде да дојде до првата победа....

Ракомет 15.01.22 | 17:54

Лазаров направи две измени во составот за пресметката со Црна Гора

Репрезентацијата на Црна Гора е вториот противник на Македонија на Европското првенство, средба за која селекторот Кирил Лазаров направи две измени во составот во...

Ракомет 15.01.22 | 17:07

Стојанче Стоилов позитивен на Ковид-19

Денеска македонската ракометна репрезентација на ЕП ќе игра без Стојанче Стоилов, кој на последното тестирање доби позитивен тест на Ковид-19. „Се надеваме Столе како...

Ракомет 14.01.22 | 21:12

Голманот Никола Митревски им се приклучи на ракометарите, дочекан со овации

Првиот голман на македонската машка ракометна репрезентација Никола Митревски денеска се приклучи на националниот тим во Дебрецен, каде што е во тек Европското првенство...

Ракомет 14.01.22 | 20:52

Нови проблеми за Хрватска, уште двајца ракометари се позитивни

Давид Мандиќ е суспендиран на еден натпревар додека Леон Шушња и Ловре Михиќ отпаднаа поради позитивни тестови на Ковид-19 во хрватската ракометна репрезентација. Хрватската...

Ракомет 14.01.22 | 20:06

Проблеми за Црна Гора, Чавор позитивен на Ковид

Ракометната селекција на Црна Гора ќе биде следниот противник на Македонија на Европското првенство. Натпреварот се игра во сабота од 18 часот, а на клупата треба да...

Ракомет 13.01.22 | 15:56

Ацо Јоноски тренингот на ракометарите го води со „Послушајте патриоти“

Македонските ракометари во одлична атмосфера го очекуваат денешниот натпревар против Словенија (18 часот), со кој ќе го отворат настапот на Европското првенство 2022. На...

Ракомет 13.01.22 | 14:28

Без Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, попладнево го објави списокот на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на средбата со Словенија...