Категорија: Спорт
Фудбал 11.08.22 | 13:56

ПСЖ договори контроверзен спонзор поврзан со обложување, чија работа е забранета во Франција

На 1 август, ПСЖ објави дека постигнал регионален договор за спонзорство во Африка и Азија со „1XБET“, букмејкерска компнаија со седиште во Кипар, која работи, директно...

Фудбал 11.08.22 | 12:39

Шкендија вечерва ќе игра за плејоф за групна фаза во Конференциската лига

Вeчерва со почеток од 20 часот Шкендија го игра реваншот против шведскиот АИК од Стокхолм. По минатонеделното реми во Стокхолм со резултат 1:1, црвено-црните на стадионот...

Кошарка 11.08.22 | 12:22

Прогнози: Бостон и Феникс први фаворити за НБА титула, „најдрва“ Индијана, Хјустон и Сан Антонио

Најдобри тимови во основниот дел од новата НБА-сезона, според американските обложувалници ќе бидат Бостон селтикс и Феникс санс. За Селтикс се предвидуваат 54, за Санс...

Останати спортови 11.08.22 | 10:54

Потоп за фаворитите на Мастерсот во Монтреал

Првите тројца фаворити на Мастерсот во Монтреал загубија во својот прв натпревар на турнирот. Даниил Медведев (1) загуби од Ник Кирјос, Карлос Алкарас (2) од Томи Пол, а...

Фудбал 11.08.22 | 08:43

Aнчелоти тврди дека не го совладале лесно Ајнтрахт

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти даде свое видување за синоќешната победа над Ајнтрахт (2:0) во Суперкупот на УЕФА. – Нашите анализи ја покажаа слабоста на противникот...

Ракомет 10.08.22 | 23:57

Јужна Кореја го освои ракометниот Мундијал за девојки до 18 години одржан во Скопје

Ракометарките на Јужна Кореја ја освоија титулата на Светското првенство за девојки до 18 години што изминатите две недели се играше во Скопје. Во СЦ „Борис Трајковски“,...

Фудбал 10.08.22 | 23:44

Селекторот на Италија ги соопшти своите фаворити за освојување на Серија А

Селекторот на Италија, Роберто Манчини зборуваше за неговите очекувања за сезоната 2022/23 во италијанскиот шампионат. Фудбалскиот стручњак верува дека Милан, Интер и...

Фудбал 10.08.22 | 23:26

Реал Мадрид петти пат освојувач на Суперкупот на УЕФА

Реал Мадрид со трофеј ја почна сезоната 2022/23 откако на „Олимпискиот стадион“ во Хелсинки го победи Ајнтрахт Франкфурт со 2:0 во натпревар за Суперкупот на УЕФА. За актуелниот...

Фудбал 10.08.22 | 23:06

Ибрахимович покажа во каква состојба му се нозете по операцијата на коленото

Единаесет недели по операцијата на коленото, Златан Ибрахимович, на својот Инстаграм сподели актуелна фотографија од сопстојбата во која се наоѓаат неговите нозе. На...

Фудбал 10.08.22 | 22:52

Кристенсен и Кеси може бесплатно да си заминат од Барса доколку клубот не ги регистрира за три дена

Двајцата нови фудбалери на Барселона, Андреас Кристенсен и Френк Кеси би можеле да го напуштат клубот без отштета, без да одиграат ниту еден официјален натпревар. „ЕСПН“...

Фудбал 10.08.22 | 16:48

СП во Катар може да почне порано

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да го одложи почетокот на Светското првенство во 2022 година во Катар, пишува „Marca“. Според шпанскиот спортски весник, организацијата...

Фудбал 10.08.22 | 16:22

Левандовски не сака да игра против Баерн во ЛШ

Роберт Левандовски не сака Барселона да игра против Баерн во групната фаза од Лигата на шампионите. На прашањето од германските новинари дали сака да се соочи со својот...

Фудбал 10.08.22 | 15:45

Лукаку: За една година луѓето заборавија што можам да правам на теренот

Ромелу Лукаку е мотивиран од лошата сезона во Челзи. Ова лето белгискиот фудбалер се врати во Интер како позајмен од лондонскиот клуб. – Сезоната помината во Челзи ми...

Фудбал 10.08.22 | 11:18

Беше прв Македонец кој играл на СП:Почина фудбалската легенда Кирил Дојчиновски

Еден од доајените на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски, почина во својата 78 година од животот. Дојчиновски важи за едно од најголемите имиња на мак-фудбалот, првиот...

Фудбал 10.08.22 | 10:05

„Градски“ се распаѓа: Од Супер купот на стадионот шајка не е закована

Денеска во Хелсинки се игра Супер купот на Европа меѓу екипите на Реал Мадрид и Ајнтрахт Франкфурт. И Скопје пред пет години беше домаќин на ова финале. На гости ни дојдоа...

Фудбал 10.08.22 | 09:43

Вечерва е Супер купот: Реал оди на првиот трофеј сезонава

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, откри како неговата игра се променила откако напаѓачот Кристијано Роналдо го напушти клубот. – Вистина е дека постигнав многу...

Фудбал 10.08.22 | 09:36

Арнаутовиќ бил цел на Манчестер Јунајтед

Познати се деталите од разговорите на Манчестер јунајтед за трансферот на напаѓачот на Болоња, Марко Арнаутовиќ. Според новинарот Фабрицио Романо, италијанскиот клуб...

Фудбал 09.08.22 | 23:16

Шкупи не е ни за во Лигата на Европа, Конференциската лига е реалност

Шкупи e eлиминиран од  Шамрок 1-2. Наместо во Лигата на Европа ќе игра квалификациски меч за пласман во послабата Конференциска лига. Иако Чаирчани напаѓаа Ирците ги искористија...

Фудбал 09.08.22 | 21:31

Реал Мадрид против Ајнтрахт Франкфурт во Суперкупот на УЕФА

Реал Мадрид замина во Хелсинки на мечот со Ајнтрахт за Суперкупот на УЕФА. Главниот тренер на Мадрид, Карло Анчелоти вклучи 25 играчи на списокот кои ќе конкурираат за...

Останати спортови 09.08.22 | 17:02

Серена Вилијамс објавува крај на тениската кариера

Серена Вилијамс, веројатно најдобрата тенисерка во историјата наскоро ќе објави дека ја завршува својата кариера. Веројатно тоа ќе се случи по настапот на УС Опен, по...