Категорија: Мода и убавина
Мода и убавина 21.09.23 | 16:57

„Улогата на заедницата во свесен дизајн и мода“ е слоганот на 27. издание на Моден викенд Скопје

Големиот моден викенд во Скопје (FWSK), традиционално доаѓа во својот термин на стартот на есента, што ќе значи уште едно надминување на конвенционалните граници на стилот....

Мода и убавина 18.09.23 | 13:05

Ново издание на Скопски моден фестивал од 28 до 30 септември

Третото издание на Скопски моден фестивал ќе се одржи од 28 до 30 септември на нова локација – центарот за настани PURE Night Club во Градскиот парк. Посетителите и гостите ќе...

Мода и убавина 15.09.23 | 12:22

Што има во чантата на првата дама на Србија?

Новинарите на L’Officiel ја прашаа првата дама на Србија Тамара Вучиќ  што има во нејзината чанта. „Често е полнa со различни работи. Покрај телефонот, паричникот и клучевите,...

Мода и убавина 24.08.23 | 17:54

Пет намирници што помагаат во намалување на целулитот

Пазарот е полн средства и производи за кожа, за кои се тврди дека го намалуваат целулитот, но доаѓаат со минимални докази за нивната делотворност, пишува „Кликс“. Многу...

Мода и убавина 16.08.23 | 15:54

Салатата на Лепа Брена е идеална за оние што сакаат да ослабат

Лепа Брена никогаш не изгледала подобро, велат сите што ги виделе нејзините најнови фотографии од одморот. Популарната пејачка крстосува со својата јахта по јадранското...

Мода и убавина 13.08.23 | 20:56

Најпознатите супермодели по 33 години повторно на насловната на „Vogue“

Беше доволна само една фотографија да започне добата на супермоделите и да ги лансира овие девојки на пиедесталот на модата. Наоми Кембел, Кристи Тарлингтон, Линџа...

Мода и убавина 04.08.23 | 22:16

Не сакате да изгледате старо? Исфрлете ги овие три намирници од вашиот живот!

Докторка откри три намирници кои мора да ги избегнувате доколку сакате да ги избегнете брчките. Според д-р Џенин Боуринг, нема смисла да трошите пари на фиоки полни со...

Мода и убавина 13.07.23 | 12:50

Документарец за „супермоделите“ кои ги одбележаа деведесеттите

Документарна серија „Супермодели“ ќе се прикажува оваа есен. Како што посочува и насловот, се работи за низа ексклузивни интервјуа со супермоделки кои ќе проговорат...

Мода и убавина 10.07.23 | 20:31

Таа е најубавата жена во светот за 2023 година

Шпанското издание на магазинот „People“ ја прогласи колумбиската пејачка Шакира за најубава жена на светот за 2023 година. Како што велат, Шакира е „жена која инспирира“,...

Мода и убавина 10.07.23 | 12:39

„Ангелот на ексцентричноста – Омаж на Тјери Муглер“, модна ревија на Институтот за мода „Изет Цури“

Нешто повеќе од очекувано вообичаена модна ревија на студенти по моден дизајн беше годишната презентација на завршните трудови на идните модни дизајнери на институтот...

Мода и убавина 05.07.23 | 08:20

Фустан „два во еден“, прекрасната актерка е божицата на елеганцијата

Омилената актерка на сите, прекрасната Натали Портман неодамна присуствуваше на ревијата на „Диор“ во Париз. За таа прилика таа облече прекрасен бел фустан со потпис...

Фудбал Мода и убавина 04.07.23 | 14:41

Атлетизам, сила, ранливост: Женските фудбалски ѕвезди во блескава, сензуална фотосесија

Женските фудбалски ѕвезди Клои Кели (Англија), Кенза Дали (Франција), Мана Ивабучи (Јапонија), Мери Фаулер (Австралија) и Алекс Морган (Соединети Американски Држави), се...

Мода и убавина 02.07.23 | 11:11

Чанта помала од зрнце сол продадена за 63.750 долари, гратис доаѓа и микроскоп со дигитален екран

Микроскопска чанта со димензии 657 x 222 x 700 микрометри е продадена на аукција за 63.750 долари. Студиото што ја создаде оваа чанта е познато по контроверзните креации, како...

Мода и убавина 27.06.23 | 15:30

Вера Ванг го слави својот 74-ти роденден: „Која е тајната на мојот изглед? Не постои, но имам неколку правила“

Модната дизајнерка Вера Ванг го прослави својот 74-ти роденден. Ванг е родена во 1949 година, а нејзините родители емигрирале од Кина само неколку години пред тоа. Завршила...

Мода и убавина 19.06.23 | 11:47

Признание за Ана Винтур од Британскиот крал Чарлс за заслуги во модната индустрија

Британскиот крал Чарлс им оддаде признание на модната дизајнерка Рокснада Илинчиќ и новинарката Ана Винтур за нивните заслуги во модната индустрија. Како што пренесува...

Мода и убавина 08.05.23 | 10:10

Првиот Саем за козметика, нега на коса и естетика ќе се одржи од 12 до 14 мај во Скопје

Првиот саем за козметика, коса и естетика во Македонија „Бјути експо ’23“ ќе се одржи од 12 до 14 мај 2023 година во хотел „Лимак“, Скопје. На саемот ќе учестуваат околу...

Мода и убавина 02.05.23 | 14:39

Почина славниот руски дизајнер Валентин Јудашкин, кој беше исклучен од Модната недела во Париз зошто не ја осуди офанзивата во Украина

Рускиот дизајнер Валентин Јудашкин, кој со години учествуваше на Модната недела во Париз додека не беше исклучен поради тоа што не ја осуди офанзивата во Украина, почина...

Мода и убавина 01.05.23 | 21:36

Како да се ослободите од непријатниот мирис на телото

Непријатниот мирис на телото е проблем со кој се соочуваат практично сите. За среќа, тоа може лесно да се поправи со помош на едноставни природни лекови што ги има во...

Мода и убавина 29.03.23 | 13:57

„Лудус“ ја објави новата колекција за есен-зима 2023/24

Со повеќе од 30 производи и вкупно 15 целосни изгледи „Лудус“ ја претставува последната колекција за есен-зима 2023/24 што е резултат на повеќегодишна интелектуална разработка...

Мода и убавина 28.03.23 | 12:09

Мила Спасовска на „Скопје моден викенд“: Во боите и деталите ја наоѓам страната на луѓето која не секогаш ја покажуваат

Мила Спасовска го потпишува брендот Yamuna, кој беше прикажан на FWSK има 10 изгледи надополнети со аксесоари специјално дизајнирани од боите на палетата на IQOS. За оваа колекција...