Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 21.01.21 | 22:04

Да не ме уништеше хероинот, ќе бев втор Ѓоковиќ: Животна исповед на најголемата надеж на југословенскиот тенис кој го победи и Федерер

Зедов хероин за прв пат на 21 година. Тогаш започнува мојот пекол. Западнав во долгови, во тешки кризи со наркотици, почнувам да крадам за да добијам дрога – ја започнува...

Калеидоскоп 21.01.21 | 20:11

Бракот ми беше во криза, беше да се биде или не: Сара Мејс си ја отвори душата

Сара Мејс си ја отвори душата и за прв пат во јавноста во емисијата „Жешко столче“, проговори за кризата во бракот со водителот Димитар Атанасовски. Не ни одеше. Да речам...

Калеидоскоп 21.01.21 | 19:35

Почина легендарната Бранка Станковска

Бранка Станковска, легендарната радио и тв спикерка и водителка, почина денеска во Скопје, потврди семејството.  Станковски почина на 90-годишна возраст, објави нејзината...

Калеидоскоп 21.01.21 | 19:19

Познатата актерка ја изгуби битката со ракот: Почина една од најубавите жени на светот

Познатата француска актерка Натали Делон почина денес , во Париз, по долгогодишната и тешка борба со канцерот. Таа почина на 79-годишна возраст. Нејзиниот син Ентони Делон...

Калеидоскоп 21.01.21 | 15:20

Кој не носи маска прави склекови

Островот Бали од минатата година има воведено задолжително носење на заштитна маска поради коронавирусот, а кршењето на таа обврска се санкционира парично, но и на...

Калеидоскоп 20.01.21 | 11:03

Колку долго се чува осветената вода на Водици и што треба да се направи со неа

За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода? Според народното верување, доколку целата...

Калеидоскоп 19.01.21 | 21:26

Срѓан Керим доби ангажман во Хрватска: Ќе ја прави Опатија меѓународен конференциски центар

Срѓан Керим е назначен за да го претставува хрватскиот град Опатија, каде што тој има адреса на живеење, во развивање на меѓународни соработки и партнерства со институции...

Калеидоскоп 19.01.21 | 19:59

Руските убавици од кои годинава се топеше мразот на Богојавление

Ширум Русија и годинава верниците го кршеа мразот на реките и езерата за на Богојавление ритуално дa се искапат во ледената вода, пренесува „Руска реч“ и ги споделува...

Калеидоскоп 19.01.21 | 19:35

Ковид-вакцините ќе ве направат геј, тврди рабин

Израелскиот рабин Даниел Асор ги предупреди своите следачи дека „секоја вакцина направена од ембрионски супстрат, ќе предизвика обратни тенденции“, поточно дека...

Калеидоскоп 19.01.21 | 11:12

Осветена водата во Охридското Езеро, охриѓани се искапија и покрај ниските температури

Охриѓани доследни на вековната традиција. И покрај ниските температури голем број  граѓани се искапија во осветената Езерска вода. Прв во Езерото со крстот во рака...

Калеидоскоп 18.01.21 | 21:22

Ноќта пред Водици е најмоќната ноќ во годината

Утре, деветнаесеттиот ден од јануари, православните верници го слават Богојавление, Водици. Големиот христијански празник се слави со традиционално фрлање на Светиот...

Калеидоскоп Балкан 18.01.21 | 14:17

Денот кога Тито ја дочека новата година во Нови Сад: Апартманот во хотелот се уште го носи името на Маршалот

Жителите на Нови Сад на доаѓањето на 1977 година ја добија најголемата чест во тоа време во СФРЈ, да ја пречекаа новата година заедно со најважниот гостин во земјата, Јосип...

Калеидоскоп 18.01.21 | 13:58

Марш да се измиеш, глупердо една, дебел дали гнетеше: Се појавија шок снимки како Миша Алексиќ ги понижува децата на часовите по глума

Младата актерка Милена Радуловиќ јавно обелодени дека ја силувал учителот по глума, Мирослав Алексиќ, кој после тоа е уапсен поради сомневање дека со години силувал...

Калеидоскоп 18.01.21 | 13:17

Разводот на момчето на Цеца не бил лесен: Богдан тешко ја поднел разделбата од мисицата на Војводина!

Богдан Срејовиќ(38), новото момче на Цеца Ражнатовиќ(47) пред врската со балканската ѕвезда, водел возбудлив љубовен живот. Меѓутоа, иако важел за голем заводник, тој тешко...

Калеидоскоп Балкан 18.01.21 | 12:54

Се јави ќерката на Аркан од Белгија: Короната ме спречи да дојдам на татковиот гроб

Софија Ражнатовиќ(41), вонбрачната ќерка на Жељко Ражтановиќ Аркан, која некогашниот командант на СДГ ја добил во Белгија, оваа година била спречена да присуствува на...

Калеидоскоп 18.01.21 | 12:51

Алпинист во инвалидска количка се искачи на облакодер во Хонг Конг

Алпинистот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој со инвалидска количка се искачил на висина од 250 метри на еден облакодер. Лаи (37), кој е парализиран од половината...

Калеидоскоп 18.01.21 | 12:30

Принцот Хари е скршен поради напуштањето на кралското семејство, тврди негов долгогодишен пријател

Принцот Хари се чувствува многу лошо поради тоа што тој и неговата сопруга, Меган Маркл, ги прекинаа односите со британското кралско семејство, откако се преселија во...

Калеидоскоп 18.01.21 | 09:22

Денеска е Водокрст, утре се Водици – што задолжително треба да се направи за здравје

Денеска, на 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива...

Калеидоскоп Патувања 17.01.21 | 22:49

Ковид пасоши ќе почнат да се користат од март?!

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално – за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен...

Калеидоскоп 17.01.21 | 21:03

По „Македонско девојче“, Казухиро Котецу ја изведе и „Ако умрам ил загинам“

По изненадувањето кое ни го приреди јапонски оперски пејач Казухиро Котецу со песната „Македонско девојче“, на самиот ден од дочекот на Новата 2021 год, денеска не воодушевува...