Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 10.12.19 | 16:25

Штип аплицира да биде првиот Зелен град во земјава

Општина Штип, Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип и Центарот за развој на Источно – планскиот регион заеднички ќе аплицираат до Зелениот фонд на ФАО за намалување...

Калеидоскоп 10.12.19 | 10:26

Започна собирање потписи против депонија за индустриски отпад во Неготино

Здружението на граѓани „Ековита“ од денеска стартуваше со собирањето потписи против изградба на депонија за индустриски отпад кај Пепелиште. Претседателот Сашко...

Калеидоскоп 09.12.19 | 20:45

Неверојатен грабеж на аеродром: Украде 8 илјади евра на пасошка контрола

Сигурносните камери во Рим  пред неколку месеци снимија неверојатен грабеж кој се случи среде сигурносните контроли. Италијанската полиција објави снимка од аеродром...

Калеидоскоп 09.12.19 | 17:45

На сопругот му направила кафеана во двор, за да биде повеќе дома

Пол Тапер, британски инженер од Давон, отсекогаш по работата и за викенд многу време поминувал во локалната кафеана. Неговата сопруга Џејн била незадоволна што сопругот...

Калеидоскоп 09.12.19 | 14:17

Mажите и жените во Саудиска Арабија ќе можат во ресторан да влегуваат од ист влез

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи, соопшти Министерството за локален развој и рурални работи. Портпаролот...

Калеидоскоп 09.12.19 | 11:17

Северина е силувана: Рудан жестоко удри по Хрватска!

Хрватската писателка Ведрана Рудан, позната по жестоки критики на секоја девијација во општеството, уште еднаш  застана во одбрана на Северина Којиќ, која го изгуби...

Калеидоскоп 08.12.19 | 23:03

Нова тура ѓубре од дното на Охридско

Нуркачките од „Акватек“ извадија нова тура на отпад од дното на Охридското Езеро. Како што велат, во денешната акција биле извадени две метални казанчиња од југословенско...

Калеидоскоп 08.12.19 | 22:23

Навреме обезбедете си долна облека за Нова Година – еве каква боја за кариера, каква за љубов

Луѓето веруваат дека одредено однесување на 31 декември ќе им донесе среќа или несреќа следната година. Според верувањата, задолжително треба внимателно да се избере...

Калеидоскоп 08.12.19 | 21:25

Каде да ја поставите новогодишната елка за да ви донесе пари во 2020

Новогодишната и божиќна декорација може да ја уредиме така да ни создава позитивна енергија во домот. Зимзеленото дрво симболизира долговечност и пријателство. Според...

Калеидоскоп 08.12.19 | 20:59

Бесплатното чипирање на милениците ќе трае до крајот на годината

На истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31 декември, Ветеринарната комора апелира до сопствениците...

Калеидоскоп 08.12.19 | 16:44

Инфлуенсерски: Kреаторот на Инстаграм ужива во вилата за сите пари

Еден од креаторите на Инстаграм,  Кевин Систрум навистина знае да ужива во животот и во парите што ги заработил. Тој си купи вила на езерото Тако каде ужива со сопругата...

Калеидоскоп 08.12.19 | 09:01

Го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј...

Калеидоскоп 07.12.19 | 21:46

Се слушнал плач од сандакот: Предвреме родено дете во Индија живо закопано во гроб

Вистинско чудо се случило во Индија. Предвремно родено бебе од кое родителите се откажале бидејќи мислеле дека нема да преживее и живо го затврориле во сандак. Сандакот...

Калеидоскоп 07.12.19 | 18:49

Како измислена за Балканци: Плата од 1.300 евра за спиење

Индискиот стартап „Вејкфит“ (Wakefit) се занимава со здраво спиење и одмор, односно со душеци кои тоа го овозможуваат. Компанијата бара почетници кои би спиеле на работа...

Калеидоскоп 07.12.19 | 18:15

Тајните планови го здогледаа светлото на денот: Стефан Живоиновиќ откри што се крие зад продажбата на Гранд

Во медиумите излезе информацијата дека Лепа Брена и Саша Поповиќ го продале Гранд, а сега Стефан Живоиновиќ реши да открие што се крие зад сето тоа. Не се мешав многу...

Калеидоскоп 07.12.19 | 16:42

Не се венчавајте и не менувајте работно место: 2020 година e престапна и има свои правила

Новата 2020 година е на прагот, за неполн месец ќе отвориме уште едно животно поглавје, а според народните верувања многу започнати проекти во престапна година никогаш...

Калеидоскоп 07.12.19 | 16:29

Баба Ванѓа тврдеше: Овие 4 работи носат сиромаштија и болести во домот

Повеќето луѓе имаат навика во домот да чуваат бројни стари предмети, но славната баба Ванѓа живееше доволно долго за им открие на луѓето кои 4 работи привлекуваат сиромаштија...

Калеидоскоп 07.12.19 | 11:45

Ивана Луковска ја откри причината за смртта на сопругот

Сопругата на Жарко Луковски, поранешниот главен извршен директор на Т-Мобиле, кој почина на 28 ноември на 57-годишна возраст, за „Фокус“ ја откри причината за неговата...

Калеидоскоп 06.12.19 | 21:44

Фатил риба и не можел да поверува што нашол во нејзиниот стомак

Еден рибар премногу се изненадил кога во желудникот на рибата која ја фатил нашол сокриена банкнота од 20 долари. Фотографијата е објавена на Фејсбук страницата „Sharkmen...

Калеидоскоп 06.12.19 | 15:53

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад

Неготино ќе собира потписи против депонија за индустриски отпад на Криволак. Од Здружението на граѓани „Ековита”, кое ја стартуваше иницијативата за референдум по...