Категорија: Македонија
Македонија 20.01.20 | 22:16

Милески: Муртинскиот лажов со Договорот од Преспа ветуваше иднина, а добивме корупција, рекет, безаконие…

Бизнисменот и активист Роберт Милески на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува како Заев велел дека од Договорот од Преспа Македонија ќе имало иднина. Заев...

Македонија 20.01.20 | 21:46

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Договорот за пасошите е склучен во согласност со Законот за јавни набавки

За да се борите против криминалот треба да го осудите криминалот во сопствените редови, ѝ порача на опозицијата заменик министерката во МВР, Славјанка Петровска, реагирајќи...

Македонија 20.01.20 | 21:22

Латас: Го држат Никола Тодоров со два случаја – затоа формира партија

Улогата на Никола Тодоров, како адвокат, во пржинските случувања беше да го убеди Никола Груевски од специјален јавен обвинител, како што е наведено во Пржинскиот договор,...

Македонија 20.01.20 | 19:22

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете...

Македонија 20.01.20 | 18:36

Плаши ли Заев со Преспанскиот договор за да дефокусира од вистинските проблеми?!

Кампањата за изборите изгледа започна. Додека ВМРО-ДПМНЕ и официјално најави дека нивниот карван „Обнова„ од денеска тргнува на терен, Заев по десетина дена медиумска...

Македонија 20.01.20 | 18:30

Заев – Тимоние: Напредок во реформите и зајакнување на борбата против криминалот и високата корупција

Зоран Заев заедно денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Република Македонија, Кристиан Тимоние. На средбата беше разговарано на повеќе актуелни теми, како...

Македонија 20.01.20 | 18:18

Криминалот со пасошите на СДСМ и фирмата „Веридос“ тежок 20 милиони евра

Власта во заминување на СДСМ и Заев од ден во ден влага во се поголем криминал. Нема ден, а да нема некој криминален тендер или скандал поврзан со корупција. Вчера имавме...

Македонија 20.01.20 | 16:32

Првиот човек на Европскиот совет во посета на Македонија

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок ќе допатува во посета на Македонија. Тој во Скопје ќе допатува од Тирана, каде што исто така ќе оствари средби со...

Македонија 20.01.20 | 15:49

Чулев: И во иднина лично ќе застанувам во заштита на правата на жените во полицијата

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска порача дека и во иднина ќе се заложува и ќе застануваа во заштита на правата на жените во полицијата, откако денеска...

Македонија 20.01.20 | 15:37

Мисајловски: Ние сме Македонци и ќе останеме Македонци

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев ја најавил победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни...

Македонија 20.01.20 | 15:26

Адвокатот Страшевски поднесе кривична пријава за претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседаетлот на Кривичниот суд Иван Џолев, ексклузивно дознава Република. Кривичната...

Македонија 20.01.20 | 14:42

Сопругот на Мерсиха од СДСМ работи во администрација, а бил дел од терористичка акција

Сопругот на Мерсиха Смајловиќ, функционерката на СДСМ која на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ѝ порача да си стави Давидова ѕвезда, е екстрадиран...

Македонија 20.01.20 | 14:20

Јанушев: Оваа недела ќе се дознае каде се „лепливите раце“ на Заеви… тик-так, тик-так…

На Заев не му одговара закон за јавно обвинителство, меѓудругото, за да може да цвета бизнисот со марихуана и тоа да врви непроверено, а и неказнето, вели Генералниот...

Македонија 20.01.20 | 14:10

Беса извиси, Гаши и Села се договорија: Алтернатива и Алијанса во предизборна коалиција

Алијансата за Албанците и Алтернатива се договориле за предизборна коалиција, објавува „Лајм“. Соработката се очекува да биде официјализирана за неколку дена.Иако...

Македонија 20.01.20 | 13:52

Заврши времето кога Спасовски наместо да ги гони криминалците, го користеше МВР да ги штири

Заврши времето кога Оливер Спасовски наместо да ги гони криминалците го користеше МВР за заштита на криминалот, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на денешната прес-конференција...

Македонија 20.01.20 | 13:41

Одбраната на Трајковски се уште нема одлучено дали ќе бара повторно изведување на доказите

Денешното рочиште на случајот „ТНТ“ се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски. Неговата одбрана посочи дека тој не е во состојба да доаѓа...

Македонија 20.01.20 | 12:42

Заев за Мицкоски: Човекот ни се води, ни се гони!

Јас не очекувам и не помислувам Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да победат на изборите. Што се однесува за лидерската средба, човекот е „ни се води, ни се гони“, изјави Зоран Заев,...

Македонија 20.01.20 | 12:41

Опасни тези на Заев: Не ВМРО-ДПМНЕ, туку 65% од граѓаните се против Договорот од Преспа

На првата прес конференција од заминувањето од премиерската функција, Зоран Заев излезе со обвинувања кон ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Христијан Мицкоски. Заев вели дека доколку...

Македонија 20.01.20 | 12:36

Заев почна консултаци за обезбедување двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

На денешната конференција за новинарите, Претседателот на СДСМ, Зоран Заев информираше дека почнал консултации со политичките партии за обезбедување квалификувано...

Македонија 20.01.20 | 12:35

Милошоски: Што не ги казни судот сега адвокатите на сињора Катица?

Што не ги казни или приведе сега судот двајцата адвокати на Катица Јанева, прашува Антонио Милошоски, откако денешното судење за „Рекет“ се одложи поради болест на...