Категорија: Македонија
Македонија 30.09.22 | 16:53

Тасевски: Таче глупаче, ѝ бапнавте санкции на Русија а сега ќе мора да ја молиш за трошка гас

Таче глупаче, велиш Русија треба да дозволи Србија да ни даде од рускиот гас. Стварно? И сеа шу прајме бе Таче? Чинам и бапнавте санкции на Русија за да осиромаши, а сега...

Македонија 30.09.22 | 14:42

Мицковски: Бугарските политичари во предизборие се мешаат во внатрешни работи на соседна земја со измислени приказни

Според Ивор Мицковски бугарските политичари се уникатен феномен. Бугарските политичари се уникатен феномен, во предизборие и пред изборен молк они се мешаат во внатрешните...

Македонија 30.09.22 | 14:27

Средба Османи-Бала: Силна посветеност и решителност во спроведувањето на реформите на патот кон европската интеграција

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска, оствари средба со Таулант Бала, координатор на пратеничката група на Социјалистичката партија на Албанија кој...

Македонија 30.09.22 | 14:27

Во Јегуновце се реализираат проектите ветени во кампањата

Во Јегуновце се реализираат проектите ветени во кампањата, констатира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната посета на оваа општина. Во изјава...

Македонија 30.09.22 | 14:18

Костадиноски: Денеска отвораме нова детска градинка, која ќе згрижува 50 деца во Јегуновце

Ви благодарам за вашето присуство на овој свечен чин да посведочиме на уште еден капитален проект во општина Јегуновце. Ветеното се остварува, а општината денес е вистински...

Македонија 30.09.22 | 14:14

Почна собраниската расправа за продолжување на кризната состојба до 30 април

Со задоцнување од 50 минути, почна продолжението на 86. пленарна седница на која Собранието треба да одлучи дали кризната состојба ќе продолжи уште шест месеци, од денеска...

Македонија 30.09.22 | 14:08

Нов сет на податоци од пописот на населението, домаќинствата и становите 2021

Државниот завод за статистика денес објави нов сет на податоци од Попис 2021 кои се однесуваат на брачниот статус на населението, бројот на живородени деца и миграциите...

Македонија 30.09.22 | 14:03

Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте дека сите вчера беа построени зад Ахмети

Нема раскол во ДУИ, па нели видовте вчера дека сите беа построени зад лидерот Али Ахмети. Вака одговори најблискиот соработник на Ахмети и прв вицепремиер на новинарско...

Македонија 30.09.22 | 14:00

Грковска: Неопходен е координиран пристап за унапредување на состојбите во спортот, транспарентност и отчетност мора да има

Подобра координација меѓу надлежните институции и спортските организации, подобрување на регулативата за спорт, како и интензивирање на активностите кај младите за...

Македонија 30.09.22 | 13:50

Мицкоски: Нашиот план за справување со енергетската криза стои, владата да одговори дали го одбива заради бизнис зделки или договори во четири очи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање при посетата во Општина Јегуновце истакна дека владата треба да одговори зошто го...

Македонија 30.09.22 | 13:45

Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на повикот за дуел со...

Македонија 30.09.22 | 13:01

Пендаровски: Не се разгледува можност за враќање на задолжителниот воен рок

Република Македонија има професионална Армија, согласно потребите на земјата. Стратешка одлука која ќе продолжи да се применува и во иднина, исполнувајќи ги обврските...

Македонија 30.09.22 | 12:40

Народeн правобранител: Недостиг од учебници, негрижа за менталното здравје на учениците, немање образовни асистенти

Недостиг од учебници или користење оштетени во наставата, недоволна грижа за менталното здравје на учениците, немањето образовни асистенти за учениците со попречености...

Македонија 30.09.22 | 12:33

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски денеска во посета на општина Јегуновце

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на општина Јегуновце, Димитар Костадиноски, денеска во 12:20 часот, во рамките на активноста...

Македонија 30.09.22 | 12:15

Волците до Ковачевски: Не дозволуваме некој што одбегнал да служи кога наши браќа гинеа да го навредува Ковачки кој беше дел од нас

Од Баталјонот за специјални намени „Волци“, испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, по повод како што велат Волците, лагите искажани...

Македонија 30.09.22 | 09:56

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да не вреска на говорници, има тапија за неспособност

Дезертерот Ковачевски веќе не знае што и како зборува. Колку повеќе јавноста се интересира за тоа како го одбегнал воениот рок со дијагноза трајно неспособен, тој станува...

Македонија 29.09.22 | 23:35

Ѓурчиновски категорично: Да, има потреба од враќање на воениот рок

Во вечерашното гостување на телевизија 21, началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски рече дека дефинитивно има потреба од враќање на воениот рок во Македонија. –Категорично...

Македонија 29.09.22 | 22:47

Милошоски: Премиерот е фатен во лага, поради тоа е неговото однесување и бегање од прашањата на новинарите и пратениците

Сметам дека како прво како претседател на Влада, тој треба да биде најтранспарентен, како претседател на Влада би требало да има и уважување кон институциите во случајов...

Македонија 29.09.22 | 22:13

Генералот Ѓурчиновски објаснува како се запалило неговото возило во Косово

Пред неколку дена началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски доживеа несреќа откако неговото возило во движење се запали во Косово. Тој вечерва во дебатниот...

Македонија 29.09.22 | 21:45

Проф. Димитров: Владата доцни со сите мерки, мораат да земат заем кој ќе го плаќаме ние

Од лани зборуваме дека доцниме неколку години, а со кризава доцниме секој ден, длабоко сме заглавени и во договори за набавка на електрична енергија, која што ни недостасува...