Категорија: Здравје
Здравје 30.11.22 | 11:42

Вработените на Клиничката болница „Жан Митрев“ донираа крв за Институтот за трансфузиона медицина

Вработените на Клиничката болница „Жан Митрев“, предводени од д-р Митрев заедно со медицинскиот и немедицинскиот персонал доброволно даруваа крв и испратија порака...

Здравје 30.11.22 | 10:52

Навестен пробив во лекувањето на Алцхајмеровата болест

По десетлетија неуспех, сега науката најавува нова ера на лекувањето на Алцхајмеровата болест – најчестиот облик на деменција. Се работи за експерименталниот лек „Леканемаб“...

Здравје 30.11.22 | 09:00

Короната не е „умрено“: Да не паничиме, но да бидеме одговорни

Состојбата со коронавирусот во земјава остава впечаток дека работите се мирни. Во моментов, во регионот состојбата со КОВИД-19 е стабилна, но во Кина минатата недела...

Здравје 28.11.22 | 17:13

Докторите од јавното и приватното здравство разменуваа искуства околу превенцијата и третманот на хроничната бубрежна болест

Центарот за дијализа Диаверум, денеска, организираше едукативно предавање на тема „Хронична бубрежна болест – превенција и третман“. Димитар Клисаровски, директор...

Здравје 27.11.22 | 19:09

За имунитет, гушнете си го кучето в кревет

Да се дели кревет со милениче – да или не? Некои истражувања докажуваат дека спиењето со куче може да го намали чувството на анксиозност, да го подобри расположението...

Здравје 25.11.22 | 15:43

Првпат во македонското здравство извршена трансплантација на црн дроб од починат донор на Клиниката за дигестивна хирургија

Првпат во историјата на македонското здравство е извршена трансплантација на црн дроб од починат донор, на Клиниката за дигестивна хирурија, соопшти Министерството...

Здравје 25.11.22 | 13:42

Пристапот до лекови во земјава не е еднаков за сите, што особено дојде до израз по пандемијата со Ковид-19

Конференција „Подобрување на пристапот до лекови за сите”: Непречениот пристап до лекови – фундаментално човеково право Процентот за здравствено осигурување со...

Здравје 25.11.22 | 10:30

Вирусот се врати: Кина објави рекордни 32.695 случаи на ковид-19

Кина денеска пријави 32.695 случаи на заразени со коронавирус, не сметајќи ги увезените инфекции, што е нов рекорден број заразени со Ковид, објавија здравствените власти...

Здравје 25.11.22 | 10:21

Во Швајцарија има недостиг на лекови за крвен притисок, намалување на температура, за Паркинсова болест

Швајцарија се соочува со недостиг од некои лекови поради проблеми во синџирите за набавка, коишто, како што се тврди, се предизвикани од мерките за сузбивање на Covid-19...

Здравје 24.11.22 | 17:55

Нема што нема од симптоми! Влезе ли у фамилија ги проаѓа сите: Стомачен вирус хара во Македонија

Есента е период на многу вируси, меѓу кои чести се и стомачните. Лекарот по општа медицина д-р Бојан Трајковски, на својот Фејсбук профил, објави кои симптоми се појавуваат...

Здравје 24.11.22 | 16:04

Градинката од Гевгелија демантира дека имало насилство врз дете

Градинката „Детска радост“ демантира дека во установата имало насилство, како што претходно денес обвини пратеничката, Ангелина Петкова. Се работи за детска игра...

Здравје 24.11.22 | 10:38

САД: Одобрен лек против хемофилија – ќе чини 3,5 милиони долари по третман

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри Хемгеникс, новиот лек против болеста хемофилија, јавува Си-Ен-Ен. Производителот „CLS Behring“ одреди цена од 3,5 милиони...

Здравје 23.11.22 | 15:04

Годишно во Македонија 100 девојки помлади од 20 години абортираат

На годишно ниво, околу сто млади девојки под 20 години абортираат, а 11 проценти од жените на возраст од 15 до 49 години имаат барем еден индициран абортус во текот на животот....

Здравје 23.11.22 | 12:48

Седум починати од ковид-19 за една недела

Седум пациенти починале од ковид-19 во Македонија за една недела, покажува последниот неделен извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) кој се однесува за периодот...

Здравје 23.11.22 | 09:17

„Политико“: СЗО ќе ги преименува мајмунските сипаници за да ја намали стигматизацијата на болеста

Светската здравствена организација (СЗО) планира да ги преименува мајмунските сипаници во „сипаници“ во обид да ја намали стигматизацијата за оваа болест, јави Политико. Според...

Здравје 22.11.22 | 14:08

Д-р Андон Чибишев: Афлатоксинот е исклучително токсичен кај децата во развој

Афлатоксинот е искличително токсичен кај децата во развој и може да предизвика ментални нарушувања, смета д-р Андон Чибишев од Клиниката за токсикологија во Скопје. Агенцијата...

Здравје 22.11.22 | 10:32

Бактериските инфекции втора водечка причина за смрт во светот, по срцевите заболувања

Бактериските инфекции се втора водечка причина за смрт во светот по срцевите заболувања, покажа сеопфатна студија во која како најсмртоносни меѓу бактериите се посочени...

Здравје 22.11.22 | 08:43

Д-р Пановски: Нема голема опасност од афлатоксинот во млечните производи

Нема опасност од поголемата концентрација на афлатоксинот во млекото. Тој токсин секогаш го има во мали концентрации, но треба многу, многу да се конзумира, за да се...

Здравје 21.11.22 | 14:01

По пауза од 25 години, Одделот за педијатрија во битолската болница доби нов ехо апарат, донација од јапонската амбасада

Одделот за педијатрија при ЈЗУ Клиничка болница „Д-р Трифун Пановски“ Битола денеска доби ехо апарат, донација од Јапонската амбасада, во вкупен износ од 52.779 евра. Јапонскиот...

Здравје 21.11.22 | 09:04

Уште еден производ со афлатоксини: Јогуртот Баланс + се повлекува од пазарот, вратете го веднаш доколку сте го купиле!

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека се повлекува од пазарот небезбеден производ БАЛAНС +, ферментиран млечен производ, во пакување од 1 килограм. Причините...