Категорија: Здравје
Здравје 27.10.21 | 18:45

Д-р Олумчев: Прерано се олабавивме, нè очекува тешка пандемиска зима

Пикот на четвртиот ковид бран допрва доаѓа. Бројките на новодијагностицирани растат, вакцинацијата за прва доза речиси замре, ретко кој носи заштитни маски и затоа...

Здравје 27.10.21 | 14:12

35 отсто од популацијата во Македонија примила две дози вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација во Македонија е 57%, а со две дози опфатени се 46% од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани...

Здравје 27.10.21 | 13:56

Американски центар за контрола и превенција на болести: Четврта доза вакцини за луѓето со слаб имунитет

ЦДЦ ја одобри третата доза за одредени имунокомпромитирани лица од 18 години па нагоре во август. Кажано е дека станува збор за трета доза, а не бустер доза, ЦДЦ прави...

Здравје 27.10.21 | 13:01

Немојте воопшто да ги мерите антителата, советува имунологот Марковиќ

„Антителата се само еден вид на одбрана од коронавирусот и врз основа на нивната количина не може точно да се одреди дали сме имуни или не“, изјавил за „РТС“ имунологот...

Здравје 27.10.21 | 09:47

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата надмина 200 илјади, починаа над 7.000 граѓани

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412, откако вчера беа потврдени нови 511 случаи. Според последните...

Здравје 27.10.21 | 08:51

Трајковски алармира: Кафанџиите го искористија моментот, а тоа што многумина ќе се разболат и ќе умрат воопшто не ги интересира

Професорот Дејан Трајковски во својата најнова ковид анализа нотира дека секојдневно гледаме високи стапки во Куманово и Скопје, но состојбата не е добра ни во Прилеп,...

Здравје 26.10.21 | 14:52

Од 15 до 21 октомври од ковид-19 починале 124 лица од кои 27 примиле две дози вакцина

Во период од 15 до 21 октомври годинава  починале 124 пациенти од компликации од Ковид 19, од нив над 78% биле невакцинирани. Од вкупно починатите пациенти  97 биле невакцинирани,...

Здравје 26.10.21 | 14:40

Само 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 7.739 дози вакцини, од кои 748 се аплицирани како прва доза, 1.629 се ревакцинирани, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина,...

Здравје 26.10.21 | 14:27

511 новозаразени со ковид-19 од 3.622 теста и 10 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.622 тестирањe, а регистрирани се 511...

Здравје 26.10.21 | 11:45

Светски познатиот доктор Гајиќ од Клиниката Мајо објаснува кои терапии се ефикасни при лекување на Ковид-19

Светски познатиот проф. д-р Огнен Гајиќ, специјалист по интензивна медицина и белодробни заболувања кој е еден од водечките доктори на клиниката Мајо во Рочестер во...

Здравје 26.10.21 | 09:40

ЕМА ја одобри вакцината Модерна за третата доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна” може да се даде на луѓе на возраст од 18 години и постари најмалку...

Здравје 26.10.21 | 09:19

Ковид-19: Заразата повторно зема замав, 22,6 отсто повеќе има заболени во однос на минатата недела, хоспитализирани 514 лица, а од нив 331 се на кислород

Заразата со ковид-19 во Македонија повторно зема замав, покажува најновиот извештај на Институтот за јавно здравје кој се однесува на период од 18 до 24 октомври 2021 година. Регистрирани...

Здравје 25.10.21 | 18:13

Ако сте имале тешка форма на ковид вирусот, ќе имате проблеми со памтењето

Да се сетите на нешто, да го пронајдете вистинскиот збор или да обработите нови информации, се некои од долгорочните когнитивни тешкотии со кои се соочуваат луѓето кои...

Здравје 25.10.21 | 18:07

Починаа уште 11 лица, нови 135 случаи на заболени со Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.514 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 91, Куманово –...

Здравје 25.10.21 | 14:40

Една година по прележување ковид-19 постои ризик од срцеви заболувања, покажало најново истражување

Една година по прележување ковид-19 постои ризик од срцеви заболувања, покажало најново истражување кое го пренесе „Блумберг“. Ризикот може да се јави дури и кај луѓето...

Здравје 25.10.21 | 14:14

Русите кои се вакцинирани ќе добијат по два слободни дена

Рускиот претседател Владимир Путин нареди Русите кои се вакцинирани против Ковид-19 да добијат дополнителни два дена одмор, објавено е на веб-страницата на Кремљ. За...

Здравје 25.10.21 | 09:29

СЗО: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе реши да ѝ стави крај, бидејќи сега се достапни сите алатки за борба

Пандемијата на Ковид-19 ќе заврши „кога светот ќе реши да ѝ стави крај“, бидејќи сега се достапни „сите алатки“ за борба против коронавирусот, изјави во неделата челникот...

Здравје 24.10.21 | 19:17

Во Македонија има 6.393, во Скопје 3.267 активни случаи

Откако во последните 24 часа се регистрирани 227 нови позитивни случаи на Ковид-19 и 15 починати пациенти, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја...

Здравје 24.10.21 | 12:35

На Андријана и треба помош за лекување

Една од најлошите работи кои можат да му се случат на некој/а е канцерот (рак), кој за жал кај нашата битолчанка Андријана Митревска се враќа по трети пат. Во 2016 година...

Здравје 24.10.21 | 09:25

Расте бројот на граѓани вакцинирани со трета доза против Ковид-19

Бројот на граѓани кои примиле трета доза против Ковид-19 е во постојан раст. Статистичките податоци на здравствените власти во државата покажуваат дека само во петок...