Категорија: Кариера
Кариера 28.09.22 | 11:59

Марко Пејчиновски доби стипендија во износ од 200.000 денари

Премиерот Ковачевски денеска во својот кабинет го прими младиот пливач Марко Пејчиновски, придружуван од директорот на Агенција за млади и спорт, Наумче Мојсовски. Ковачевски...

Кариера 26.09.22 | 09:39

Проф. д-р Пендовски: Со меѓународниот научно-стручен собир „Денови на ветеринарна медицина-2022” ја ставаме Македонија на европската мапа за ветеринарство

Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје посветува големо внимание на науката и едукацијата, бидејќи само преку процесот на образование се овозможува стекнување...

Кариера 22.09.22 | 21:41

Малеска-Сачмароска: Потребни се родови политики во приватниот сектор за жените да сe економски независни

Жените во земјава се соочуваат со длабоко вкоренета дискриминација, за што сведочат големите и постојани родови јазови во сферата на вработување, унапредување и учество...

Кариера 15.09.22 | 10:09

Студентите и дипломираните инженери ги подобруваа вештините во дизајнирање и развој на модерен софтвер

Од 250 пријавени кандидати, 24 беа примени, а тројца добија и вработување на првата петнеделна бесплатна едукативна програма во Македонија наменета за студенти, но и за...

Кариера 09.09.22 | 18:33

16 студенти ќе изучуваат македонски јазик и книжевност на Филолошки, а имало слободни 190 места!

Поразителни податоци доаѓаат од Филолошкиот факултет во Скопје по првиот уписен рок за студенти за учебната 2022/23 година, пишува „Фокус“. На смеровите „Македонски...

Кариера 03.09.22 | 11:43

„Сликајте ги свидетелствата на децата, после трчајте по партии за вработување“ – вирален статус на македонски професор

Сликајте ги свидетелствата и кажувајте и на јавноста колку Вашите деца се совршени, после трчајте по партии за вработување или клепајте пред конзулати и амбасади! Не...

Кариера 30.08.22 | 12:24

Младите од политичките партии се поканети да учествуваат на Академијата за јавни политики

Академијата за јавни политики испрати покана до помладоците на политичките партии да учествуваат во нејзината програма, чијашто цел е да негува идни политички и општествени...

Кариера 26.08.22 | 12:58

Животот не е Инстаграм, имам 34 години, имав потреба од плус финансии и мијам садови во кафеана – од работа нема срамота

Соња Николовска од Скопје, која зад себе има низа работни искуства од администрација до осигурување, моментално за приход плус работи во една скопска кафеана како садомијач...

Кариера 12.08.22 | 21:23

Во која европска земја луѓето работат најмалку, а најмногу отсуствуваат од работа?

Во земјите на ЕУ, бројот на работни часови неделно е поголем кај вработените мажи, додека жените во поголема мера отсуствуваат од работа. Ова е заклучокот до кој дојдоа...

Кариера 11.08.22 | 21:42

Следниот неработен ден ни „пропаѓа“ во недела, продолжен викенд дури во октомври

Големиот православен празник Успение на Пресвета Богородица, секоја година се слави на ист ден – 28 август, кој е неработен за граѓаните од православна вероисповед....

Кариера 06.08.22 | 10:04

Македонка во Нов Зеланд еден од најдобрите возачи во „Убер“ во светот

69-годишната Македонка Марика Шутиновска е еден од најдобрите возачи во „Убер“ во светот, со совршен рејтинг од 5 ѕвездички. Kaко што пренесува новозеландскиот портал...

Кариера 26.07.22 | 19:08

Владата даде согласност за бројот на студенти за запишување докторски студии на Универзитетот на Југоисточна Европа

Владата, на предлог на Министерството за образование, одлучи да даде согласност за бројот на студентите кои се запишуваат на трет циклус на студии на Универзитетот...

Кариера 19.07.22 | 15:10

„Заедници инклузивни за млади“ – проект за подобрување на локалното владеење на младинското влијание во општеството

Прес конференцијата го означи почетокот на проектот и имаше за цел промоција на планираните активности во рамки на проектот „Заедници инклузивни за млади“ финансиран...

Кариера 15.07.22 | 13:45

35 жени занаетчики од Охрид, Битола и Скопје вечерва ќе ги претстават делата на главниот плоштад во Охрид

Триесет и пет жени занаетчики од Охрид, Битола и Скопје на главниот плоштад во Охрид денеска 15-ти јули со почеток од 20 часот ќе ги претстават своите дела пред туристите....

Кариера 07.07.22 | 21:14

Почина американскиот актер Џејмс Кан

Познатиот американски актер Џејмс Кан почина синоќа на 82-годишна возраст. Веста за смртта на Кан денеска ја соопшти неговото семејство. „Со голема тага ве известуваме...

Кариера 20.06.22 | 19:33

Почнува Меѓународната летна школа „Анализа и управување со оперативни ризици на бизнисот“

Во просториите на Колеџот „ЦЕПС – Центар за бизнис студии“ во Кисељак, Босна и Херцеговина, денеска свечено беше отворена Меѓународната летна школа наречена „Анализа...

Кариера 19.06.22 | 22:25

Илон Маск е лош газда: Дели откази и за озборување

Space X, чиј основач и директор е Илон Маск, отпушти неколку вработени кои стоеја зад отвореното писмо во кое го осудуваат милијардерот за неговото однесување. Се работи...

Кариера 08.06.22 | 11:56

Работилница за дизајнирање на видео игри за основци во Свети Николе и Делчево

Денеска и утре во Домот на културата „Крсте Петков Мисирков“ во Свети Николе и во Центар за култура „Никола Јонков Вапцаров“ во Делчево ќе се одржи работилница за...

Кариера 02.06.22 | 12:45

Едукативни иницијативи за зајакнување на локалната ИТ-заедница

Хрватскиот технолошки лидер отвори нова канцеларија во Скопје каде што планира да ја пренесе својата култура на повеќекратно наградуван работодавач, како и едукативни...

Кариера 30.05.22 | 19:59

Духот од електронската ламбa- предавање и мултимедијална изложба на проф. д-р Анис Сефиданис во Прличевата одаја

Од вакуумски цевки до дигитална свест: развојот на компјутерските процесори и раѓањето на вештачката интелигенција. Интерактивно предавање и мултимедијална изложба...