Категорија: Скопје
Скопје 30.09.22 | 13:25

Ја зајакнува коалицијата со ГРОМ: Данела го именуваше Александар Трајановски за нов заменик-градоначалник

Од Град Скопје пристигна информацијата за назначен нов заменик градоначалник. На позицијата е именуван Александар Трајановски, инаку секретар за Меѓународна соработка...

Скопје 30.09.22 | 13:22

Жичарницата од утре ќе работи од 10 до 18 часот

Жичарницата од утре (1 октомври) ќе работи од 10 до 18 часот, притоа од 17 до 17.30 часот ќе биде последно возење од доле нагоре, а во 17.45 часот последно возење од горе надолу,...

Скопје 30.09.22 | 13:08

Приберете си ги мерцедесите од патеките и зелените површини!

Пајак-службата со полни раце работа во Аеродром. Општината апелира несовесните граѓани да покажат граѓанска совест и да запомнат дека мстото на автомобилите им е на...

Скопје 30.09.22 | 12:55

Поскапува пајак службата, сега ќе чини 3500 денари!

Од 1 октомври, за 1.000 денари ќе поскапи казната на пајак-службата на ЈП „Паркинзи Општина Центар“ (ПОЦ). Наместо 2.500 денари, ако за погрешно паркирање интервенира пајак-службата...

Скопје 30.09.22 | 12:48

Општина Кисела Вода започнува со исплата на субвенциите за печки на пелети

Од понеделник Општина Кисела Вoда започнува со исплата на субвенциите за печки на пелети. Финансискиот надоместок за кој во изминатиот период аплицираа граѓаните што...

Скопје 30.09.22 | 12:47

Град Скопје: Советниците на Мицкоски го саборитаат работењето на ЈСП

Град Скопје реагира на обвинувањата на член на Советот на Град Скопје, советникот Филип Јаневски од партијата „Глас за Македонија“ дека добил закани од страна на в.д....

Скопје 30.09.22 | 12:27

Од утре нови зони и нови цени на ПОЦ: Паркингот во Центар 100, 70 и 60 денари од час

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“-Скопје, од 1 октомври 2022 година, воведува промени во зонската поделба на јавните паркиралишта,...

Скопје 30.09.22 | 12:00

Jавниот превоз в недела со изменет режим поради маратонот

В недела (2.10.2022 година), во период од 7 до 13:30 часот поради одржување на „Визер скопски маратон 2022“, дел од возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по изменет режим од...

Скопје 29.09.22 | 23:21

Скандал: Директорот на ЈСП со закани кон советникот Јаневски

По завршувањето на денешната седница, в.д. директорот на ЈСП Скопје, Александар Стојковски, лично ми се закани дека физички ќе се пресмета со мене, обелодени советникот...

Скопје 29.09.22 | 22:25

Ќе се поставуваат фотоволтаици на општинските објекти на Кисела Вода

На 14-та седница советниците од советничката група на Левица повторно побараа на дневен ред да се стави „Иницијативата за поставување на фотоволтаици“, со образложение...

Скопје 29.09.22 | 20:10

Градоначалникот Ѓорѓиевски на жешко столче: Функцијата не ме смени како човек

Во новата епизида на „Жешко Столче“ гостин е градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Тој одговара на „жешките“ прашања за приватниот живот, за она...

Скопје 29.09.22 | 18:14

Андоновски до Арсовска: Да не беше поддршката од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ на мапа не можеа да те најдат

По однос на оваа точка навистина е збунувачки затоа што во три дена имате три различни изјави, од градоначалникот, па од новиот менаџер на Водовод. Првата изјава беше...

Скопје 29.09.22 | 17:50

Станковиќ: Нема да поддржиме вработување на 120 лица во Водовод, oткако Арсовска избрка 100 луѓе со изговор дека претпријатието е превработено

Малиша Станковиќ, советник во советот на Град Скопје од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, СПМ на денешната седница говорејќи за годишниот план за вработување на 120 лица во ЈП...

Скопје 29.09.22 | 14:19

Жестоки караници и препукувања меѓу директорите на Арсовска и советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од ВМРО-ДПМНЕ. На Советот на...

Скопје 29.09.22 | 14:11

Град Скопје со реакција: Жалиме што Абази одлучи партијата да ја стави пред интересот на градот

По повод оставката на заменик градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази стигна и реакција од Град Скопје. Тие велат дека Абази не била партиско решение и на функцијата...

Скопје 29.09.22 | 13:13

ЈСП: Бесплатен превоз за „Бела ноќ“

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје денеска соопшти дека ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право...

Скопје 29.09.22 | 12:47

Андоновска до Арсовска: Честито коалиција со ДУИ, но чесно ќе беше ова да го направевте пред изборите

Марија Андоновска, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје на денешната седница на Град Скопје потенцираше дека од градоначалничката Данела Арсовска не добиле ниту еден...

Скопје 29.09.22 | 12:13

Арсовска во коалиција со ДУИ: Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Заменик градоначалничката на Град Скопје Бујаре Абази од Алијанса на Албанците поднесе оставка од функцијата. – На последните локални избори во Град Скопје ветивме...

Скопје 29.09.22 | 11:20

Фокус: Наталија Ивчева на платен список кај Арсовска

На платен список како надворешен соработник на актуелната скопска градоначалничка Данела Арсовска е и Наталија Ивчева, која за проектот „Ритам на чаршијата“ зема...

Скопје 29.09.22 | 11:12

Бесплатен јавен превоз за „Бела ноќ“

ЈСП Скопје и годинава ќе овозможи бесплатен јавен превоз по повод одржувањето на традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2022“. Право на бесплатен превоз ќе...