Категорија: Ракомет
Ракомет 17.09.20 | 14:28

Групата А од ракометната Суперлига ќе биде во мирување 15 дена поради позитивни ковид-19 случаи во клубот Голден Арт КЛ7

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) донесе одлука групата А од ракометната Суперлига да биде ставена во мирување во наредните 15 дена. Ова откако ракометниот...

Ракомет 17.09.20 | 12:48

Цел клуб оди во изолација, дури 16 позитивни на Ковид-19 во тимот на Кирил Лазаров!

По само две одиграни кола од новото ракометно првенство се појавија првите проблеми поврзани со пандемијата со коронавирусот, откако новиот суперлигаш Голден Арт КЛ7...

Ракомет 17.09.20 | 00:04

Навивачите на Вардар бараат оставка од Алушовски, се бара да дојде Вујо мајсторе

Навивачите на Вардар се разочарани од поразот на Вардар против Мешков Брест. Тие сметаат дека главен виновник е тренерот Алушовски кој испушти гол предност на две минути...

Ракомет 16.09.20 | 22:22

Алушовски: Мораме уште многу да работиме за да бидеме на потребното ниво

Тренерот на Вардар Стевче Алушовски вели дека неговиот тим направил неколку клучни грешки во последните моменти, а и среќата ги послужи ракометарите на Мешков Брест. „Загубивме...

Ракомет 16.09.20 | 20:55

Вардар тргна со пораз во ЛШ, Алушовски најголем виновник

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз на гостувањето кај Мешков Брест со 24:22 (12:10) во првото коло од новото издание на ракометната Лига на Шампиони. Македонскиот...

Ракомет 14.09.20 | 14:43

Алушовски: Подготвени одиме во Белорусија

Тренерот на македонскиот и актуелен европски првак Вардар, Стевче Алушовски, очекува поволен резултат на гостувањето кај Мешков Брест во првото коло од новата сезона...

Ракомет 14.09.20 | 12:46

Вардар ја почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Тренерот на македонскиот и актуелен европски првак Вардар, Стевче Алушовски, очекува поволен резултат на гостувањето кај Мешков Брест во првото коло од новата сезона...

Ракомет 07.09.20 | 09:39

Сам го победи Вардар во финалето: Голманот Коралес најдобар во СЕХА лигата

По синоќешното финале во ракометната ракометна СЕХА лига во кое Веспрем го совлада Вардар со 35:27, беше прогласен „Ол-стар“ тимот на „фајналфор“ турнирот, како и МВП...

Ракомет 06.09.20 | 22:23

Борко задоволен што Вардар играше во финалето на Сеха лигата

Голманот на Вардар Борко Ристовски и покрај поразот е задоволен од пласманот во финалето на Сеха лигата. Наша прва цел беше финале, затоа што ова е нов тим и натаму се...

Ракомет 06.09.20 | 21:59

Веспрем со половина поранешни вардарци во тимот го растури европскиот шампион

Веспрем е победник на Сеха лигата. Во финалето го растури Вардар и тоа повеќе од заслужено. Унгарскиот тим беше супериорен и му покажа на Вардар колку му се силите оваа...

Ракомет 06.09.20 | 21:44

Пародно, јунакот на Вардар сака да се врати во Македонија

Шпанскиот стратег Роберто Парондо, кој ја освои титулата во Лигата на шампионите со Вардар минатата сезона, сега е селектор на Египет. Тој откри дека него и на неговото...

Ракомет 05.09.20 | 22:33

Вујо,легендата на Вардар за состојбата во Црна Гора: Им пречат српски знамиња а не им пречат албански

Легендата на Вардар Веселин Вујовиќ ја искоментира состојбата во Црна Гора како роден Црногорец. Тој вели дека луѓето тешко живеат и оти е нормално луѓето по 30 години...

Ракомет 05.09.20 | 09:45

Борко со емотивна порака за својот син, еве како тој го бодреше тато

Цела Македонија вчера се радуваше на успехот на Борко Ристовски, но најголема поддршка му беше неговиот син. Душан преку ТВ-екраните го бодреше својот татко, а по мечот,...

Ракомет 04.09.20 | 23:42

Червар поминува низ семејна драма: Сопругата има карцином

Поранешниот тренер на Металург во интервју за „Вечерњи лист“ призна дека поминува низ семејна драма. Неговата сопруга Клаудија се бори со ракот и надеж му даваат ќерките...

Ракомет 04.09.20 | 22:39

Погледнете како Борко го спаси Вардар и го однесе во финалето на Сеха

Вардар ќе има шанса да ја брани титулата во регионалната ракометна Сеха лига, откако вечерва на пенали го победи ППД Загреб со 30:29. „Црвено-црните“ се наоѓаа пред пораз,...

Ракомет 04.09.20 | 22:14

Борко е херојот на Вардар, Алушоски не е ниво за европски шампион

Вардар ќе има многу проблеми оваа сезона. Она што се насетуваше уште на пријателските мечеви како и на турнирот во Струга стана реалност. Се уште европскиот шампион...

Ракомет 04.09.20 | 20:24

Сеха лига: Веспрем го чека победникот од Вардар-Загреб

Екипата на Веспрем ќе се бори за трофејот во деветтото издание на регионалната ракометна Сеха лига. Унгарскиот тим вечерва во првиот меч на завршниот „фајналфор“ турнир...

Ракомет 04.09.20 | 08:41

Вардарци денеска ја започнуваат одбраната на титулата во Сеха лигата

Ракометарите на Вардар денеска ќе бидат дел од фајнлфор-турнирот во СЕХА-лигата, каде што ќе се обидат да ја одбранат титулата во регионалното натпреварување. Вардарци...

Ракомет 30.08.20 | 09:52

Алушовски: Бевме посреќна екипа од Нексе

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски, по синоќешниот драматичен дуел со Нексе и пласманот на „фајнал фор“ турнирот во СЕХА лигата, изјави дека „црвено-црните“ беа...

Ракомет 29.08.20 | 22:09

Вардар со пораз се пласира до СЕХА полуфинале

Актуелниот македонски и европски шампион Вардар ќе игра во полуфиналето на регионалната ракометна СЕХА лига. „Црвено-црните“ вечерва во СЦ „Јане Сандански“ загубија...