Категорија: Култура
Култура 21.09.21 | 22:52

Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на 42. ИФФК „Браќа Манаки“

И покрај сите препреки и предизвици со кои се соочивме во изминативе неколку месеци, вечерва можам конечно да кажам и покрај се успеавме да ја продолжиме магијата и...

Култура 21.09.21 | 14:15

ИВЗ стана газда на објектот на Албанскиот детски театар во Скопската чаршија, челниците на театарот не се известени

Исламската верска заедница ја презема сопственоста врз зградата на Албанскиот театар за деца и младинци во Скопје, објави Алсат. Образложението е дека објектот бил...

Култура 21.09.21 | 12:29

Арсенијевиќ: Уште пред 20 години јас и Јелена се вљубивме во фестивалот „Браќа Манаки“ и Битола

Филмот СТРАХИЊА БАНОВИЌ (ДОДЕКА МОЖАМ ДА ОДАМ)/STRAHINJA BANOVIC (AS FAR AS I CAN WALK) на српскиот режисер Стефан Арсенијевиќ е умешно реализиран како поетска приказна за вечната тема...

Култура 21.09.21 | 10:04

Картареску вечерва ќе ја прими наградата „Прозарт“

На третиот ден на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ во Скопје вечерва во 20 часот во Даут-пашиниот амам ќе му биде врачена наградата на годинашниот...

Култура 21.09.21 | 10:02

Тркалезна маса на „ПРО-ЗА Балкан“: Што е вистината? – најважната тема за која луѓето би можеле да разговараат

Вистинската, универзална вистина може да дојде само однадвор, додека зборот во себе не содржи цврста вистина, ами е ограничен само на прашањето што е вистината. Вистинити...

Култура 21.09.21 | 09:24

Свечено затворање и доделување на наградите на ИФФК „Браќа Манаки“

Со доделувањето на фестивалските награди, вечерва во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот, свечено ќе биде затворено 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Одлуката...

Култура 21.09.21 | 09:21

ДММ2021 – АЛБАТРОС – Концерт на Icaurs Ensemble – Италија

Во рамките на манифестацијата ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКА МУЗИКА 2021 вечерва настапуваат АЛБАТРОС ICARUS ENSEMBLE – Италија во 20 часот во Даут Пашин Амам На програмата се дела...

Култура 20.09.21 | 15:30

Националната опера и балет во доби нови инструменти и сценска опрема, донација од Јапонија

Националната опера и балет новата сезона ќе ја започне со нови музички инструменти и опрема за озвучување и осветлување, донација од грант на владата на Јапонија за...

Култура 20.09.21 | 13:39

Данскиот кинематограер, Каспер Туксен на „Браќа Манаки“: Светлината е клучен елемент во филмот

Реномираниот дански кинематографер Каспер Туксен има солидна филмографија од над 50 филмски наслови, меѓу кои и неколку комерцијално успешни филмови од кино репертоарите...

Култура 20.09.21 | 11:09

Писателот не може самиот да каже дека е писател, тоа треба други за него да го кажат, вели лауреатот на „ПРО-За Балкан“ Мирча Картареску

Писателот не може самиот да каже дека е писател, тоа треба други за него да го кажат, вели лауреатот на „ПРО-За Балкан“ Мирча Картареску. Синоќа во Даут паишн амам во...

Култура 20.09.21 | 10:53

„Или-Или“ ја објави „Чудовиштето“ од Владимир Зарев

Деновиве од печат излезе преводот на книгата „Чудовиштето“ од Владимир Зарев, како 199 наслов во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „Или-Или“. По издавањето...

Култура 20.09.21 | 10:37

Пишување книга е за губитници и за оние кои мечтаат

Хрватскиот сценарист и писател Анте Томиќ (51) е еден од деветмината писатели, уредници и издавачи кои се гости на 9. издание на Интернационалниот литературен фестивал...

Култура 20.09.21 | 08:57

Грег Малканџи, дизајнер на звук на „Браќа Манаки“: Режисерите и со мали буџети можат да постигнат професионални стандарди во звукот

Грег Малканџи (Greg Мalkangi), дизајнер на звук (sound designer) од Англија, го одржа третиот мастерклас на годинешното 42-ро издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Малата сала на Домот...

Култура 20.09.21 | 08:52

Тркалезна маса на книжевниот фестивал „ПРО-ЗА Балкан“

Во рамки на книжевниот фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, денеска ќе се одржи тркалезна маса на тема „Литературата во време на поствистината“, на која ќе учествуваат гостите...

Култура 20.09.21 | 08:45

Расказ на Елизабета Баковска поместен во дигиталниот учебник по македонски јазик за четврто одделение без нејзина дозвола

Елизабета Баковска на својот фејсбук профил напиша дека сега открива дека нејзиниот расказ е поместен во дигиталниот учебник по македонски јазик за четврто одделение...

Култура 20.09.21 | 08:36

ДММ 2021: ВИРТУОЗИ – Владимир Костов – виолина и Марија Вршкова – пијано

Понеделник, (20 септември), 20 часот во Музеј на македонската борба во рамките на ДММ концерт ќе одржат Марија Вршкова и Владимир Костов. На програмата се дела од Гоце Коларовски ТРИ...

Култура 20.09.21 | 08:33

Делата на Петар Хаџи Бошков ќе бидат изложени во Стоби до 11. октомври

Првпат во историјата на ликовната сцена во Македонија дела кои се создадени за затворен се изложени на отворен простор. Станува збор за изложба на скулпторот Петар...

Култура 20.09.21 | 08:21

Суки Меденчевиќ, претседател на интернационалното жири на „Браќа Манаки“: Овој Фестивал ја прославува умешноста да се раскаже приказната низ слики

Најголем квалитет на Интернационалниот фестивал на филмска камаера (ИФФК) „Браќа Манаки“ е тоа што ги става кинематограферите во центарот и ја прославува умешноста...

Култура 18.09.21 | 08:08

„Северен пол“ на Марија Апчевска вечерва на „Манаки“

Краткиот филм „Северен пол“ на Марија Апчевска денеска ќе биде прикажан во Центарот за култура во Битола со почеток во 18:00 часот во рамки на Меѓународен фестивал на...

Култура 17.09.21 | 14:18

Ја обожувам традиционалната музика и мислам дека вашето музичко наследство е прекрасно и моќно

Џослин Пук, една од најпознатите британски композитори на филмска, театарска, телевизиска и концертна музика, синоќа во Битола, на отворањето на 42. издание на Интернационалниот...