Категорија: Колумни
Колумни 11.04.21 | 12:48

Мафија или картел? Можеби и двете?!

Афера до афера, скандал до скандал. Аферата „Рекет“ на СЈО, лубриканти, апетисани, бегства, скандали во правосудството, продавање на идентитетот, блокади, обука на магариња,...

Колумни 07.04.21 | 12:24

Да изградиме пофер и поздрав систем за секого, а можеме ли со овој министер?

Кирил Лазов „Здравјето е најголемо богатство.” – Вергилиј Во 1948 година СЗО го одржала своето Здравствено собрание, на кое е решено 7 април секоја година да се одбележува...

Колумни 06.04.21 | 11:37

Колективна терапија а ла Зоран Заев

Предраг Димитровски Мммммм, мммммм, ммммм…. Не чудете се, ве молам. Медитирам.  Во време на пандемија од Ковид-19 медитирањето ми стана речиси секојдневен обред. Длабоко...

Колумни 03.04.21 | 11:16

Македонските јавачи на Апокалипсата

Васко Шутаров Вирусот што ја напаѓа само власта Кога англискиот крал Едвард Осми се откажал од престолот поради љубов со Американката Волис Симпсон, во 1938 година заминал...

Колумни 31.03.21 | 14:53

Вакцината и политиката

Весна Јаневска Во Ниш, заедно со три члена од моето семејство, стигнав во 15 часот, откако утрото неколку мои пријатели ми препорачаа веднаш да тргнам и ме убедија дека...

Колумни 30.03.21 | 20:57

Ламбе Арнаудов: Македонија! Наша желба секаква

Ламбе Арнаудов Текстов им го посветувам на оние лигуши, кои наместо храброст одбраа понижување, наместо почит, презир, на оние кои слободата ја приграбуваат за себе...

Колумни 30.03.21 | 13:31

Ангелчо, колкуто и да се вртиш, дупето ти е од зад!

Моооре забеганиии! На ова Бугариве како чавките умот да им го испиле, па се претвораат во муви без глава. И тоа не од оние обичните, туку од оние големите, с*рки. Веќе не...

Колумни 28.03.21 | 10:09

Попис во облаците?!

Петар Поп – Арсов „Првиот американски попис од 1790 година постави само шест прашања: името на главата на домаќинството, бројот на слободни бели мажи постари од 16 години,...

Колумни 24.03.21 | 18:00

Масовна имунизација наместо попис

Кирил Лазов   Aegrotisalus suprema lex или доброто на пациентот е нашиот најприоритетен закон. Оваа латинска максима во некое друго време и во некој друг систем со нормално политичко...

Колумни 20.03.21 | 10:50

Кога татковината станува чедо, а вистината борба

Васко Шутаров 14-годишната „Емилија” со својот велосипед и со полна кошница свеж зеленчук секојдневно ги обиколува тосканските ритчиња. Малечка по раст, со жив детски...

Колумни 17.03.21 | 08:20

Задоцнетото дисидентство на проф. Денко Малески

Почитуваниот професор Денко Малески со својата последна колумна за „Плусинфо“ уште еднаш ја разбранува домашната јавност. Но, за тоа не мора да води многу грижа. Важно,...

Колумни 15.03.21 | 12:44

Душевна болница

Весна Јаневска Својата професионална кариера ја почнав како општ лекар во високо специјализирана душевна болница во која се лекуваа душевни болни со мајорна душевна...

Колумни 14.03.21 | 12:41

Влада за национален спас?

Петар Поп Арсов Влада за национален спас не може да се прави со министри и ликови од влада за национална пропаст! Да бидеме прецизни, со ликови од актуелнава влада! Прво...

Колумни 13.03.21 | 12:10

И не ја видов Македонија во нивните очи!

За македонцките (дипломатски) работи. Помислувате ли понекогаш, каков срам ги јаде луѓето кои целиот свој животен век учеле, а подоцна низ животот истражувале и пишувале...

Колумни 11.03.21 | 13:54

Зоране, Зоране! Која мизерија од човек си ти

Ламбе Арнаудов Проклетството на предавството си дојде по своето. Бадијала се трудиш, прпелкаш, лажеш, обвинуваш и се обидуваш да се оправдаш и спасиш. Ти нема спасение....

Колумни 04.03.21 | 23:59

Кога „војводата“ Љубчо станува гејша на Заев

Слушам, деновиве најбарана личност за интервју во македонските медиуми бил екс-премиерот и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски. Бидејќи тој лично не се јавувал на неговиот...

Колумни 28.02.21 | 11:31

Првото лице…еднина

Петар Поп-Арсов Министерот за внатрешни работи изгледаше збунето! Делуваше изненадено и изгубено, како грогиран боксер кој едвај стои на нозе и се прашува од која страна...

Колумни 25.02.21 | 09:45

Скопскиот јуриш кон Европа со Ленин, Орвел и Троцки под рака

Васко Шутаров „Внимавајте кога им давате имиња на своите деца. Избирајте имиња за еден ден по нив да се именуваат улици”, говореше Душко Радовиќ. Поетот Љубомир Левчев,...

Колумни 22.02.21 | 20:43

Заев! Да беше паметен, како што НЕ СИ, ќе избегаше и ТИ

Ламбе Арнаудов Вака, Зоране те жалам. После толку многу бегства, сигурен сум некој ќе застане и ќе го запре овој лесен проток и ќе го затрупа тунелот за бегство на должниците...

Колумни 15.02.21 | 19:56

Ни браќа, ни братучеди, туку-пичове! Бугарски пичове!

Роднинските врски меѓу Македонците и Бугарите, особено дилемата дали се браќа или братучеди, при што не е важно дали се од прво, второ или трето колено, се помалку излегуваат...