Категорија: Колумни
Колумни 23.07.19 | 17:11

Распит и притвор за Рускоска, Јовески и Заев! 

Алдо Климан Ова не е ниту шега ниту жолта вест. Ова е многу сериозно, а се темели врз фактите со кои јавната обвинителка Вилма Рускоска, во настојувањето Зоран Заев во...

Колумни 23.07.19 | 09:48

Јавниот обвинител е должен да ја изврши функцијата на кривично гонење законски и неселективно

Михајло Маневски На повидок е очигледна опструкција и се создава терен за прикривање и забошотување на огромна рекет афера Никој не знае каде е Катица Јанева. Не знае...

Колумни 20.07.19 | 18:36

Претсмртна политичка агонија на Зоран Заев

Алдо Климан За оние читатели на кои не им е позната латинската поговорка Deus ex machina (Бог од машина) само кратко ќе објаснам: кога во античкиот театар дејствието би се закомплицирало,...

Колумни 16.07.19 | 13:26

Преспанскиот договор ќе оди на ѓубриште!

Алдо Климан Насловот на оваа колумна директно се реферира на изјавите на двајца политичари: прво, на онаа на новиот грчки премиер Кирјакос Мицотакис кој неодамна рече...

Колумни 15.07.19 | 21:27

Вимблдон VS. Македонија

Дафина Стојаноска Вчера, после едно 15 – 20 години, бев слободна за да го изгледам целиот финален меч за мажи на Вимблдон. Јас, заедно со синот и сопругот, 5 часа пред телевизорот...

Македонија Колумни 10.07.19 | 15:14

Пранкот врз премиерот го откри „гангот” кој управува со државата

Христијан Мицкоски Ако некој пропуштил некоја епизода од оваа тригодишна голгота низ која минува земјава, доволно е да ја чуе онаа скратена лекција на 50-минутно соголување...

Колумни 08.07.19 | 11:01

Сето чудо за три дена

Михајло Маневски Деспотот Зоран Заев удри по државната химна За предавниците на ова ненародна власт на Зоран Заев и врхушката окулу него ништо не е свето. Бришат се...

Колумни 05.07.19 | 23:21

Lupus – Sle

Ламбе Арнаудов Господ да ја чува Македонија од политичари дезертери, интелектуалци кукавици и корумпирани судии. Сите заедно се бојни отрови, нуклеарен отпад и поединечна...

Колумни 04.07.19 | 13:55

Може ли и Никола Груевски до небо да се извини и да се врати?!

Предраг Димитровски Таму некаде во почетокот на 80-тите години на минатиот век во тогаш посточките кина почнаа од Запад да стигнуваат првите еротски филмови. И, нормално,...

Колумни 02.07.19 | 12:01

Живи луѓе ќе јадеме

Никола Србов Знаевме дека имаат конструирано случаи за сите луѓе кои се дел од ВМРО ДПМНЕ и луѓе кои јавно ја критикуваат Владата и се препознатливи за јавноста, но повторно...

Колумни 29.06.19 | 23:19

Љупчо не е Жан Пјер, а ни ГРЕКО, не е El Greco

Христо Ивановски Активностите на извесниот Љупчо Зафировски како советник на Владата, односно на премиерот Зоран Заев заради своите контакти со високата француска...

Колумни 25.06.19 | 22:45

Тимоние нема да се грижи за политичките кариери на овдешните политичари

Христо Ивановски Кристијан Тимоние до сега можеби испраќал пораки во подзавиена форма, им давал поттик на политичарите од власта, што е нормално за секој еден амбасадор,...

Колумни 24.06.19 | 20:33

Заев напред, мрчатори стој!

Предраг Димитровски Навистина сме чудна некоја држава. Како можеше на толку мал простор да се соберат толку многу мрчатори!? Не само околу Владината мерка за повратот...

Колумни 20.06.19 | 18:35

Златко Марин и огледалцето – Огледалце, огледалце мое, кажи на светот најубав кој е?

Предраг Димитровски Градоначалникот на Општина Аеродром, една од најголемите, ако не и најголема скопска општина, покажа добра волја. Наместо веднаш да го раскине склучениот...

Колумни 17.06.19 | 17:31

Кога Преспанскиот договор ги брои жртвите, зошто опозицијата би играла максимална конструкртивност?

Христо Ивановски Ова се денови на испраќање пораки – ВМРО-ДПМНЕ го слави својот 29. роденден, СДСМ избираше нов Централен одбор, а амбасадорите на Франција и на Германија...

Колумни 16.06.19 | 13:47

Венко без компас во заевското мртво море

Алдо Климан Една од страшните несреќи што глобалистичкото лудило ги донесе и во Македонија, и со чиј деструктивен, а од хуманистички и духовен аспект и смртоносен вирус,...

Колумни 13.06.19 | 18:04

Дајте му датум … за избори

Христо Ивановски За Европската унија како проект на мирот, проект на високи демократски стандарди и блаблабла…сум се изнапишал одамна и искрено сум кренал раце разочаран...

Колумни 12.06.19 | 19:08

“Блескотен пример” на европско-заевско фразирање

Алдо Климан Господине Туск и господине Пендаровски, на својата плитка, импровизирана заедничка конференција за медиумите се удавивте во шупливи, евтини, салонски, евро-заевски...

Колумни 08.06.19 | 21:37

Вадење на каменот на лудоста

Алдо Климан Драг мој и почитуван пријателе, морав да ти се јавам и најискрено да ти се извинам што при неодамнешниот наш (прислушкуван) разговор едноставно не ми се веруваше...

Колумни 06.06.19 | 19:47

Или МК веднаш во ЕУ – или Европската унија ќе биде изолирана!

Алдо Климан Деновиве фрчат остри, заканувачки твитови од Зоран Заев кон лидерите на ЕУ, а најостар твит е упатен до Ангела Меркел: Слушајте, госпоѓо Меркел, јас како кандидат...