Категорија: Музика
Музика 05.04.20 | 19:47

Ања Ветерова за враќањето и условите во карантин: Филипче, Димитров, Спасовски, Рашковски засрамете се, дали и за вашите деца ќе има ист ваков третман

Пејачката Ања Ветерова на својот фејсбук профил го сподели ужасното искуство по враќањето во земјава, карантинот, превозот… Драги пријатели , Како што веќе знаете...

Музика 04.04.20 | 23:12

Почина Бил Витерс, човекот што ги отпеа најубавите песни на сите времиња

Соул-пејачот Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми, на кои со години им се спротиставуваше. Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката,...

Музика 04.04.20 | 09:10

Пејачката Пинк се зарази со коронавирус, ќе донира милион долари

Познатната американска пејачка Пинк објави дека е позитивна на коронавиус, и дека ќе донира милион долари за две служби за итни ситуации. Пинк преку својот твитер профил...

Музика 02.04.20 | 11:48

Евровизија сепак ќе има на 16 мај: Се подготвува алтернативно телевизиско шоу „Eurovision: Europe Shine A Light“

Евровизијата која требаше годинава да се одржи во Ротердам е откажана поради пандемијата од коронавирусот, фановите на Евровизија сега ќе гледаат алтернативно телевизиско...

Музика 02.04.20 | 11:05

Уште еден музичар ја загуби битката со коронавирусот: Почина џез легендата, Елис Марсалис

Елис Марсалис jуниор, џез-легенда во Њу Орлеанс, почина во средата, изјави за Си-Ен-Ен Музичкиот директор на Центарот Елис Марсалис, Емиритус Квинт Дејвис. Марсалис имаше...

Музика 31.03.20 | 08:59

Учениците од МБУЦ „Илија Николовски Луј“ заедно со професорот Ле Фи Фи направија онлајн изведба на темата од филмот „Пиратите од Кариби“

Учениците од МБУЦ „Илија Николовски Луј“, заедно со нивниот професор, диригентот Ле Фи Фи, направија онлајн изведба на музичката темата од филмот „Пиратите од Карибите“. Видеото...

Музика 31.03.20 | 08:44

Aвторoт на познатиот хит „I Love Rock’n’Roll“ почина од коронавирус

Алан Мерил, автор на хитот „I Love Rock’n’Roll“ почина на 69- годишна возраст во Њујорк, откако се заразил од коронавирусна инфекција Ковид-19, соопшти неговата ќерка Лора Мерил. Според...

Музика 30.03.20 | 11:01

„Заблуда“ – нова емотивна балада на Боби Павловски

„Заблуда“ е насловот на новата емотивната балада на Боби Павловски, која од вчера точно напладне е пуштена во етерот. Станува збор за композиција со потписот на Еди...

Музика 27.03.20 | 23:47

Пејачот на германската рок група Рамштајн, Тил Линдеман е заразен со коронавирус

Пејачот на германската рок група Рамштајн, Тил Линдеман е заразен со новиот коронавирус и се наоѓа во болница на интензивна нега. Според германскиот весник „Билд“,...

Музика 27.03.20 | 22:36

Горан Каран посвети песна на девојчето што загина во земјотресот во Загреб

Со посвета „За девојчето од Клаиќева улица“ хрватскиот пејач Горан каран на својот фејсбук профил сподели песна која ја посвети на 15-годишното девојче кое загина од...

Музика 27.03.20 | 10:02

Првпат во животот сум во болница, а оваа кашлица е страшна: Ѓорѓе Давид едвај доаѓа до здив

Ѓорѓе Давид вчера ја извести јавноста по пат на социјалните мрежи дека заболел од корона вирусот. Вака…Воспаление на дробовите, страшно кашлање- се борел за воздух...

Музика 24.03.20 | 10:23

Легендарниот камерунски музичар Ману Дибанго почина од коронаврус

Магазинот „Африка њуз“ објави дека легендарниот музичар од Камерун Ману Дибанго починал од коронавирус. Имаше 86 години. Дибанго е роден во Камерун. Како виртуоз на...

Музика 18.03.20 | 15:55

„Ковид 19“ на Игор Џамбазов му ги „отвори чакрите“: Слушнете го неговиот „Вирус блуз“

Коронавирусот е страшило за сите, но не и за маестро Игор Џамбазов. Ковид 19 сите не затвори дома, а нему му ги “отвори чакрите“. Џамбазов присилниот „домашен притвор“...

Музика 18.03.20 | 09:19

Боно запеа во чест на докторите, сестрите и сите кои се во првите редови во борба со корона вирусот

Боно Вокс, пејачот на ирската рок група U2 со видео порака до докторите сестрите и сите оние кои се во првите редови во борбата со коронавирусот.

Музика 16.03.20 | 10:15

Мијата има нов сингл

Македонската поп-пејачка Мијата има нов сингл, „Regret“ песна која е на албумот „Небеска“. „Regret“ e производ на мојата соработка со Давор Јорданoвски кој се потпишува...

Музика 12.03.20 | 11:19

Тоа е почетокот на новата ера: Елена Ристеска го покажа момчето

Познатата пејачка Елена Ристеска се наоѓа во Мајами од каде што објави фотографија на која е таа и  нејзиното ново момче. На сликата не се гледа ликот на момчето, а пејачката...

Музика 11.03.20 | 22:25

Одложени се концертите на „Бонд“, Жељко Бебек и „Електрични оргазам“ поради коронавирусот

Одложени се мартовските концерти на „Бонд“, Жељко Бебек и „Електрични оргазам“, објави организаторот „Авалон“ на својата страница на Фејсбук. Со оглед на новонастанатата...

Музика 11.03.20 | 12:39

Групата „Мерак“ на старите македонски песни им даде модерен звук

Познатите македонски песни „Една песна“, „Мајка на Марика“, „Дојди ми Лено“, „Чудна жена“ и „Бисера“, ги препеаја членовите на групата „Мерак“ со вистински мерак...

Музика 11.03.20 | 11:03

Детскиот фестивал „Поточиња“ се одложува

Поради настанатата ситуација со коронавирусот и согласно мерките од надлежните институции, детскиот фестивал Поточиња 2020 закажан за 21. и 22. март во Македонска опера...

Музика 10.03.20 | 16:23

Кирил Џајковски, Vini Vici, Махмут Орхан…годинава на Скопје колинг

SKOPJE CALLING оваа година ќе се одржи како еднодневен фестивал  АРМ стадионот на 5 јуни 2020 година (петок), со line up приспособен за сите генерации и сетила на љубителите на електронската...