Категорија: Видео колумни
Видео колумни 31.05.24 | 10:24

Како Гаши е проблем?! Убивал, пукал, крадел?!

Дали се сеќавате како го прогласија претседателот на Собранието на кој мислам газот му се залепи на фотелјата?! Името не сакам да му го спомнам. Неук човек кој бил терориста,...

Видео колумни 24.05.24 | 11:50

Исправање неправди

Станува јасно дека ДУИ заминува од власт, што е и добро за една партија. ВМРО-ДПМНЕ заслужи да ја добие власта. СДСМ владееше криминално, но уште повеќе дозволи ДУИ да...

Видео колумни 16.05.24 | 10:50

Победа!

– Секогаш сум на став дека никој во Македонија не може да одбере власт додека меѓународната не одлучи. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не се согласи со мојот...

Видео колумни 29.04.24 | 14:28

Крајот се гледа!

Дали човек сега треба да биде арогантен и да се препушти?! Прашува Јанко Илковски во својата најнова видео-колумна Слушај ваму што ја прави во соработка на Република. Не!...

Видео колумни 19.04.24 | 09:36

Обединување!

За жал или за радост, работите кои со месеци наназад ги зборувам, почнаа да се остваруваат. Последната изјава на лидерот Христијан Мицкоски дека престануваат меѓусебните...

Видео колумни 12.04.24 | 10:00

Илковски: Треба да се срози оваа власт за да има сериозни промени во Македонија

Нивните афери, криминали, скандали се секојчасовни, не секојдневни. Гледаш овој направил ова, оној она… Човече, бар два три дена да остане аферата и да ја коментираш,...

Видео колумни 05.04.24 | 23:01

Готово е!

Само што започна кампањата ја прогласувам за завршена. Луѓе не си трошете пари… џабе е веќе муабетот. Слободниот пад на власта е толку забрзан. Падот ќе биде уште пострашен....

Видео колумни 30.03.24 | 21:12

Обединување

Влегуваме во предизборитето кое ќе биде чиста формалност. Јасна е убедливата победа на опозицијата. Поизвесни избори не сме имале вели Јанко Илковски во најновот издание...

Видео колумни 18.03.24 | 13:46

Ни треба култура за да ги промениме работите во земјава

Културен човек не краде, не дава мито, не прима мито, не зема провизии… Ние таква култура немаме – вели Јанко Илковски во најновот издание на Слушај Ваму, видео-колумна...

Видео колумни 12.03.24 | 22:09

Олуја или песна

Слушнете ја најновата видео-колумна на Јанко Илковски од серијалот Слушај Ваму, во соработка ос Република.

Видео колумни 06.03.24 | 13:23

Излези и гласај! Неискористено ливче е манипулација. Не го давај ливчето они да гласаат!

Каков шамар попи власта на СДСМ од ВМРО-ДПМНЕ кога ја прогласи Гордана Силјановска Давкова за претседателски кандидат. Можеби и имаше и други опции, но мора да се игра...

Видео колумни 27.02.24 | 20:19

Излезете на избори! Полнењето кутии може да направи само кога има мала излезност

Расположен сум зашто блиската иднина е светла. Има позитивни индикации дека добри работи ќе и се случат на Македонија. Ќе има валкана борба, ќе има прљави работи, но јас...

Видео колумни 18.02.24 | 21:51

Не губете надеж

Нема држава со која можеме да споредиме, да речеме дека ова што ни се случило нам, се случило и ваму и таму… Ова е таков апсурд на битисување, спектакуларна некадарност,...

Видео колумни 03.02.24 | 20:32

Излете и заокружете! Направете нешто добро за себе и за своите деца!

Возбудливи времиња не чекаат. На две места треба да победиме и ќе победиме. Прво како деснчари да победиме во Македонија и да ја преземеме власта за да ја спасиме земјата...

Видео колумни 27.01.24 | 21:53

Народот има одговорност кого ќе одбере

Оваа власт направи се што можеше да направи за да избегне избори. Сетете се кога опозицијата ги збриша на локалните избори. Како ги збриша тогаш, тоа беше страотно, шлепер...

Видео колумни 16.01.24 | 13:11

Имате ли милост?! Разбирам криминалци, ама ова…

Имате ли милост? Јас разбирам криминалци… Секоја криминална организација имала мерка, некаков минимален морален код… Издиши малку – вака Јанко Илкоски ја започнува...

Видео колумни 10.01.24 | 22:14

Ова е година во која ВМРО се враќа на власт, а со тоа се враќа и надежта

За почеток на 2024 година прва работа би кажале честито власт ВМРО-ДПМНЕ и честито премиер Христијан Мицкоски. Ова е година во која ВМРО се враќа на власт, а со тоа се враќа...

Видео колумни 04.12.23 | 00:22

Вања прости ни!

Како ретко која вест ме погоди смртта на малата Вања, чувствувам мачнина, тегоба, жал … До толку сум утепан одвнатре да немам ни бес, ни гнев. Никакво злобно задоволство...

Видео колумни 30.11.23 | 14:24

Конц логор на неконтролирана егзекуција на народот

По долга пауза поради сериозната повреда на Јанко Илковски, тој се враќа со својата редовна видео-колумна насловена Слушај Ваму. Во првата објава по враќањето, Илковски...

Видео колумни 24.10.23 | 23:31

Дајмонд, Ауди и андерграунд стрито

Јанко Илковски Јас сум среќен што се изгради и отвори Дајмонд. Тука сум цел живот, на улица Железничка, откако ја затворија железничката станица, (преселија) овој дел...