Економијата и наталитетот мора да бидат паралелни игри за ние да можеме нешто да направиме. Бадијала правиме ако немаме внуци, паравнуци. Кој ќе ја продолжи нашата работа?! Нема никој. Верувам во Македонија, верувам во светла иднина… Но што се случува во светот, што се случува околината, што се случува глобално… Дали сме во право што не сме информирани?! Македонецот е еден од најнеинформираните луѓе од светот. Македонецот е информиран само што стигнало од неговата партија. Друго нема ништо. Она што мене ме загрижува во овој момент е една самоубиствена емпатија која левицата, демократите ја прават. Не ги знам причините, но можам да согледам што се случува – вели Јанко Илковски во својата најнов колумна Слушај ваму која ја прави во соработка со Република.

Што има да каже Илковски во својата најнова видео-колумна слушнете на следниот линк

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.