Дали се сеќавате како го прогласија претседателот на Собранието на кој мислам газот му се залепи на фотелјата?! Името не сакам да му го спомнам. Неук човек кој бил терориста, дезертер, пукал против наши сили, пукал нашата држава и ние го ставаме на позиција. И сега Гаши е проблем. Како е Гаши проблем?! Сега се напаѓа ВМРО-ДПМНЕ за џентламенскиот договор Гаши да е претседател на Собрание. Битно ми е да не убивал, да не крадел. Човекот бил политичар и легитимно е избран со притискање копче! – вели Јанко Илковски во најновот издание на Слушај ваму, видео-колумна која ја прави во соработка со Република.

Според него, Гаши засега е човек на место! Имал радикални ставови… Земал пушка? Пукал! Се заканувал! Се радикализирал?! Тера политика!

Смета дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ настапува без сензационализам, се однесува како лав, што според Илковски е паметен потег. Сега секој потег и секој збор му го мерат. Вели 50 отсто да остварат ќе биде рај!

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.