По долга пауза поради сериозната повреда на Јанко Илковски, тој се враќа со својата редовна видео-колумна насловена Слушај Ваму. Во првата објава по враќањето, Илковски зборува за состојбата во здравството која ја искуси на своја кожа.

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.