Категорија: Филм
Филм 20.07.24 | 10:34

Денеска на „Бич филм фестивал“: Панел дискусија за неопходноста од филмска едукација во училишните програми

На 20 јули, во 17 часот, на бродот Армада во рамки на „Beach Film Festival“ во Охрид ќе се одржи панел дискусијата на тема „ Неопходноста од филмска едукација во училишните...

Филм 20.07.24 | 10:33

Проекција на играниот филм „Домаќинство за почетници“ вечерва во Кинотека

Вечерва во Кинотека, ќе имате можност да проследите уште едно остварување од македонската кинематографија, играниот филм „Домаќинство за почетници“. Проекцијата...

Филм 19.07.24 | 12:22

3. издание на Интернационалниот етнографски филмски фестивал во Битола

Темите на третото издание на Интернационалниот Фестивал преку документарни филмови што ги избравме меѓу 2681 предложени за официјална селекција ги откриваат еколошките,...

Филм 19.07.24 | 11:57

Панел дискусија за филмска едукација во Охрид

На 20 јули, во 17 часот, на бродот Армада во рамки на „Beach Film Festival“ во Охрид ќе се одржи панел дискусијата на тема „ Неопходноста од филмска едукација во училишните програми,...

Филм 19.07.24 | 10:33

ДНФ продукција: Поради снимање филм денеска ќе има промена на сообраќајниот режим на улица „Крсте Петков Мисирков“ во Тетово

Од продукциската куќа ENDER YAPIMCILIK FILM со седиште во Истанбул, Турција заедно со сервисната продукција ДНФ ФИЛМ ДООЕЛ Скопје известуваат дека денеска  19.07.2024 на улицата...

Филм 19.07.24 | 10:00

„Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“: До недела проекции на четири локации во Охрид- Плажа Славија, Брод Армада, Плажа Сараиште и Младински Центар Охрид

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич филм фестивал“ на плажата Славија...

Филм 19.07.24 | 09:32

Почина легендарниот американски актер и комичар Боб Њухарт

Американскиот актер и комичар Боб Њухарт почина на 95-годишна возраст во својот дом во Лос Анџелес по кратко боледување, соопшти неговиот долгогодишен публицист Џери...

Филм 18.07.24 | 14:20

Нина и приказна за ежот: Анимациски филм кој ќе ги освои срцата на сите генерации

Подгответе се за магична авантура со новиот анимациски филм „Нина и приказна за ежот“ (оригинален наслов: Nina et le secret du hérisson), кој ќе има премиера на 18 јули 2024 година....

Филм 18.07.24 | 13:01

Проекција на „Ругање со Христос“ на Јани Бојаџи вечерва во Кинотека

Во четврток на 18 јули 2024 година, во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:30 часот, ќе имате можност да го погледнете македонскиот игран филм „Ругање со Христос“. РУГАЊЕ...

Филм 18.07.24 | 10:52

Турската продукција „Јурта“ и израелскиот филм „Градот“ прогласени за најдобри филмови на 23. „Синедејс“

Со проекцијата на филмот „Неочекувана среќа“ во режија на Вуди Ален и со доделување награди за најдобрите остварувања синоќа беше затворен 23-от Меѓународен фестивал...

Филм 18.07.24 | 09:57

Две златни арени за „Домаќинство за почетници” на Горан Столевски на Пулскиот филмски фестивал

„Домаќинство за почетници” по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција, освои две златни арени на филмскиот фестивал во Пула, кој...

Филм 17.07.24 | 21:22

Македонска премиера на „Живи и здрави“ на „Синедејс“: Иван Маринковиќ, режисерот и сценарист на филмот допатува во Скопје и синоќа ја поздрави публиката во МКЦ

Македонската премиера на филмот „Живи и здрави“ на сценаристот и режисер Иван Мариновиќ, беше прикажана на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. Филмот е мнозински...

Филм 17.07.24 | 10:04

„Неочекувана среќа“ на Вуди Ален го затвора 23. издание на „Синедејс“

Најновиот филм на Вуди Ален, „Неочекувана среќа“ вечерва во паркот зад Младински културен центар (МКЦ) во 20,30 часот го затвора 23. издание на Фестивалот на европски филм...

Филм 17.07.24 | 09:24

„Beach Film Festival“ вечерва се отвора со црногорската комедија „Живи и здрави“

Во Охрид денеска започнува седмото издание на Фестивалот на нов европски филм – BEACH FILM FESTIVAL ОХРИД 2024 што ќе трае до 21 јули. Како што информираат организаторите, овогодинешното...

Филм 17.07.24 | 09:06

Нова награда за „Бизнисот на задоволството“ во Уругвај

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овојпат наградата доаѓа од фестивалот...

Филм 16.07.24 | 15:24

Документарниот филм за Бигорски „1000 години – Сведок на Светлината“ доби престижна награда на меѓународен фестивал во Австрија

Документарниот филм за Бигорски манастир „1000 години – Сведок на Светлината“, во режија Илија Ико Каров, освои награда за најдобра музика на интернационалниот филмски...

Филм 16.07.24 | 09:40

Македонска премиера на долгометражниот игран филм „Живи и здрави“ денеска на „Синедејс“

Македонската премиера на долгометражниот игран филм „Живи и здрави“ на црногорскиот режисер Иван Мариновиќ ќе се одржи на 16 јули, во 20:30 часот, во рамки на програмата...

Филм 15.07.24 | 11:50

„Фестивалот на нов европски филм BEACH FILM FESTIVAL ОХРИД  2024“ од 17-21 јули на четири локации во Охрид

Од 17-ти до 21-ри јули на 4 локации во Охрид ќе се одржува седмото издание на „Фестивалот на нов европски филм BEACH FILM FESTIVAL ОХРИД  2024“. Овогодинешното издание нуди богата...

Филм 15.07.24 | 11:38

ДФРМ објави повик за национален филм-кандидат за наградата Оскар за интернационален филм

Друштвото на филмските работници објавува повик за пријавување на продукциите кои ги имаат завршено своите филмски проекти и би можеле да потврдат дека ги исполнуваат...

Филм 15.07.24 | 11:24

Филмот „Тага“ на Тина Величковиќ во селекција за најдобар студентски краток филм на Silver Frame Film Fest во Сребреница од 15- 17 јули

Филмот „Тага“ на Тина Величковиќ е во селекција за најдобар студентски краток филм на Silver Frame Film Fest во Сребреница кој се одржува на 15,16 и17 јули. „Тага“ е студенстки...