Категорија: Филм
Филм 21.09.23 | 18:32

Почна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“ во копродукција со „Круг филм“ од Скопје

Во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“ по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино...

Филм 21.09.23 | 15:56

Филмот „Нешто слатко“ во повеќе градови низ републиката

„Нешто слатко“ – романтичната и питката комедија со актерските ѕвезди: Сашко Коцев како Аце Мајсторовски и Јелена Јованова-Периќ во ликот на Каја, од премиерната...

Филм 17.09.23 | 22:21

Расел Бренд обвинет за силување и малтретирање на четири жени, еве што вели тој

Актерот Расел Бренд е обвинет за силување и сексуален напад, што се случувале во период од седум години. Како што пренесува „Тајмс“, за ова бил обвинет од четири жени,...

Филм 16.09.23 | 20:04

Вадете ги од подрум ако не сте ги фрлиле: Филмови на ВХС ленти вредат и 17.000 евра

VHS лентите се продаваат за над 17.000 евра на eBay, а класиците од детството како „101 далматинец“ и „Малата сирена“ достигнуваат илјадници евра, долари, фунти… Чекор по...

Филм 14.09.23 | 14:26

Документарецот „Примо да Круз“ премиерно во Кинотека

Креативниот документарен филм на Алексис Зеленски „Примо да Круз“ вечер во 20 часот премиерно ќе биде прикажан во Кинотеката. Филмот ќе биде прикажан и во скопското...

Филм 13.09.23 | 10:18

„Кино за деца и млади“ во киното „Манаки“ во Битола

Три филмови наменети за детската и тинејџерската публика од 13 до 15 септември ќе се прикажуваат во киното „Манаки“ во Битола во рамките на настанот „Кино за деца и млади“....

Филм 13.09.23 | 09:54

Итан Хок со автобус пристигна на Филмскиот фестивал во Торонто

Итан Хок допатува со автобус до Меѓународниот филмски фестивал во Торонто, Канада, откако летовите му беа откажани. Текашанецот за „Пипл“ (People) откри дека морал да се...

Филм 10.09.23 | 21:16

Силвестер Сталоне го посети Ватикан и се сретна папата Франциск

Папата Франциск денеска на приватна аудиенција во Ватикан го прими холивудскиот актер со италијанско потекло Силвестер Сталоне и неговото семејство, соопшти Светата...

Филм 10.09.23 | 12:22

Шварценегер се отвори за операцијата на срцето: Кога се разбудив, лекарите рекоа дека им е жал

Арнолд Шварценегер за медиумите се отвори за искуството со операцијата поради која, како што вели, можел да умре. Се сеќавам кога ја имав мојата трета операција на отворено...

Филм 10.09.23 | 11:53

Комедијата „Poor Things“ освои „Златен лав“ на Филмскиот фестивал во Венеција

Комедијата „Poor Things“ на грчкиот режисер Јоргос Лентимос, освои „Златен лав“ на годинашниот Венецијански филмски фестивал, кој заврши синоќа. Покрај Ема Стоун, која...

Филм 09.09.23 | 19:34

„Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски доби специјална награда во Романија

Долгометражниот игран филм „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски, на 2 септември, ја доби специјалната филмска награда и статуетка за граѓански...

Филм 08.09.23 | 21:44

Одлични критики и стоечки овации за „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски во Венеција

„Нов триумф на Горан Столевски со приказната за маргинализирани луѓе” – вака реномираното британско филмско списание Screen Daily ја започнува својата критика за најновото...

Филм 08.09.23 | 21:33

Објавени номинациите за европскиот Оскар: Во конкуренција oд 19 филмови и „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска

Овогодинешното доделување на европските филмски награди ќе се одржи во декември во Берлин, а веќе е позната листата на кандидати за најдобар филм на годината. Во конкуренција...

Филм 08.09.23 | 21:04

„Домаќинство за почетници“ ја доби 17. Queer Lion награда на фестивалот во Венеција и специјално признание за социјално ангажиран филм од Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente

„Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски ја доби 17. Queer Lion награда во рамките на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција. Филмот во...

Филм 08.09.23 | 08:12

Tри месеци откако добија син: Ал Пачино ја прекина љубовната врска со 54 години помладата девојка

Ал Пачино (83) и Нур Алфалах (29) ја прекинале својата љубовна врска само три месеци откако добија дете, пишува „Дејли мејл“. Според „Бласт“, пак, којшто објави и правни...

Филм 07.09.23 | 12:38

Втор меѓународен фестивал на подводен филм во Струга

Со филмот „Ние“ (We) на канадската продуцентка и инструкторка во нуркање Жули Уиме, вечерва во кампот „Скаут“ во Струга ќе почне второто издание на Меѓународниот фестивал...

Филм 06.09.23 | 11:20

„Te Dua, Жими Мене“ на на Марјан Гавриловски ја освои наградата на публиката на Tirana European Youth Film Festival 2023

Македонскиот независен филм „Te Dua, Жими Мене“ на затварањето на Tirana European Youth Film Festival 2023 се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како...

Филм 05.09.23 | 10:57

Драмата за животот на легендарниот композитор Леонард Бернштајн предизвика седумминутни овации на светската премиера во театарот Сала Гранде

Пет години откако „Ѕвездата е родена“ дебитираше на Лидо, на пат до седум номинации за Оскар, „Маестро“ – долгоочекуваниот втор филм на Бредли Купер како режисер...

Филм 05.09.23 | 10:37

Првиот израелско-ирански филм прикажан во Венеција

Првиот филм во режија на Иранка и Израелец беше прикажан на филмскиот фестивал во Венеција, а е резултат на соработката на филмаџии од заколнати непријателски земји. Филмот...

Филм 04.09.23 | 21:21

Присила Присли дојде на прес-конференцијата за филмот „Присила“ во Венеција; Мислам дека Софија Копола заврши неверојатна работа

Еден од најочекуваните филмови на годинешниот филмски фестивал во Венеција е Присила, последниот на Софија Копола за врската помеѓу Присила Присли (Кејли Спени) и рокенрол...