Категорија: Балкан
Балкан 28.11.20 | 22:51

Во Бугарија запалено македонското и српското знаме?

На Фејсбук страницата ВМРО младежи-Русе е објавено видео како се пали македонско  и српско знаме. Бугарските медиуми пишуваат дека авторот на страницата е од  Митровица...

Балкан 28.11.20 | 20:19

Затворените граници не им помогнаа: Грција урива рекорди по заразени и починати од корона

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво, почина 121 лице, а намален е бројот на новозаразени, со 1.747 нови случаи,...

Балкан 28.11.20 | 19:56

Србија возврати: И таа го протера црногорскиот амабасадор

Aмбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ е прогласен за „персона нон грата“ и од него е побарано да замине од Црна Гора, соопшти црногорското Министерство...

Балкан 28.11.20 | 19:10

Трговски во Сараево доби казна за гужвите на Црниот петок

Директорот на Управата за инспекциски работи на Сараевскиот кантон Фахир Халиловиќ изјави дека инспекторите биле на терен вчера поради гужвата во трговските центри...

Балкан 28.11.20 | 18:48

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-1

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани...

Балкан 28.11.20 | 18:34

Црна Гора го протера српскиот амбасадор од земјата

Амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, е прогласен за персона нон грата и од него е побарано да ја напушти земјата, соопшти Министерството за надворешни...

Балкан 28.11.20 | 17:14

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г. на овие простори ја демонстрира својата „сила“ само врз Македонија,...

Балкан 28.11.20 | 13:06

Во Словенија речиси 1.600 новозаразени, починаа 43 лица

Во Словенија, во последните 24 часа биле потврдени 1.591 нов случај на коронавирус од 6.938 тестирани, а 43 лица починале. На болничко лекување има 1.258 пациенти, што е за 66 помалку...

Балкан 28.11.20 | 13:05

Во Хрватска 3.987 новозаразени, на сила стапуваат нови мерки

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.987 нови случаи на коронавирус, тестирани се 11.282 лица, а 55 пациенти починале. Бројот на активни случаи денес е 23.573, од...

Балкан 27.11.20 | 23:57

Била само бугарска: Бугарија се скара и со Србија и Русија за кирилицата

Бугарија се скара со Србија и Русија за тоа чија е кирилицата. Бугарските научници  и власти дека не треба да им се дозволи на Русија и на Србија да го узурпираат „словенското...

Балкан 27.11.20 | 18:42

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 2.013 нови случаи на Ковид-19, а почина уште 101 лице, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје,...

Балкан 27.11.20 | 18:20

Плафон за цените на тестовите, 40 евра ПЦР, 10 евра рапид тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите, кои не смеат да бидат поскапи од 40, односно 10 евра, јави...

Балкан 27.11.20 | 16:10

Радев: Бугарија треба да даде зелено светло за Македонија, откако ќе бидат признаени објективните историски факти

Бугарија треба да даде согласност за почетокот на преговорите со Република Македонија, откако ќе бидат признати објективните историски факти и откако процесот на искоренување...

Балкан 27.11.20 | 12:47

Речиси 40% од тестираните во Бугарија биле позитивни на корона

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 3.568 нови случаи на заразени со корона вирусот, а 162 пациенти починале од последиците на Ковид-19. Како што на својата веб-страница...

Балкан 27.11.20 | 11:39

Училишниот распуст во Хрватска ќе трае подолго

Како дел од построгите епидемиолошки мерки, кои во Хрватска ќе стапат во полноќ, училишниот одмор е продолжен за седум дена. Училишните одмори за време на Божиќните...

Балкан 27.11.20 | 11:32

Епидемијата во Црна Гора излегува од контрола: Епидемиолошката состојба е крајно алармантна

Епидемиолошката состојба во Црна Гора е „крајно алармантна и сериозна“. Во интервју за весникот „Побједа“, епидемиологот на Институтот за јавно здравје Сања Меденица,...

Балкан 27.11.20 | 11:09

Официјална Софија вознемирена од објавувањето податоци за Македонците со бугарски пасош

Бугарија очекува брза реакција на властите во Скопје за тоа што податоци за лица со бугарско државјанство кои живеат на територијата на Република Македонија биле дистрибуирани...

Балкан 26.11.20 | 19:31

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè што е бугарско, изјави вицепремиерката...

Балкан 26.11.20 | 16:49

Секој ден е поцрн од претходниот: Во Србија 51 починати и повеќе од 7.500 заразени

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица,...

Балкан 26.11.20 | 16:46

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21 декември. Меѓу нив се и затворање...