Категорија: Балкан
Балкан 20.01.20 | 23:39

Сопругите на ликвидираните црногорски мафијаши со шокантни изјави во Атина (ВИДЕО)

Сопругите на двајцата ликвидирани мафијаши , кои пред нив самите и нивните деца биле изрешетани со над 20 куршуми , во кафеана во Атина , дадоа шокантни изјави во полицијата. Двајца...

Балкан 20.01.20 | 20:37

Граѓаните во Белград сведоци на голем пожар: Изгореа два сплава на реката Сава

Голем пожар проголта два големи објекти сплавови лоцирани на реката Сава во Белград. Пожарот избувнал на сплавот ,,Цунами“ кој служел за организирање прослави, а целосно...

Балкан 20.01.20 | 16:53

Со нож ранета бегалка од Авганистан во кампот Мориа на Лезбос

Во критична состојба се наоѓа 18-годишна годишна девојка од Авганистан откако била прободена со нож од нејзин сонародник во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос,...

Балкан 20.01.20 | 15:17

Рама сака да обезбеди мир во Украина

Албанскиот премиер Еди Рама, во својство на претседавач на Организацијата за безбедност и соработка во Европа,ОБСЕ, денеска престојува во посета на Киев, Украина. Тоа...

Балкан 20.01.20 | 14:59

Пленковиќ очекува деблокирање на стартот на преговорите со Скопје и Тирана

Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија – изјави денеска...

Балкан 20.01.20 | 14:42

Грците реагираат: Станавме рај за сите балкански криминалци

Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ се двајцата водачи на црногорскиот Шкаљарски клан кои беа ирешетани во Атина. И двајацата имаа по 43 години и досега имат прошверцувано...

Балкан 20.01.20 | 13:36

Црногорската полиција минатата година запленила околу два тони дрога

Црногорската полиција мината година запленила околу 1,9 тони дрога и 6.642 таблети, а во последните три години речиси девет тони наркотици. Според Дневниот весник на Полициската...

Балкан 20.01.20 | 11:16

Тачи го повика Курти за да му го предаде мандатот денеска во 12 часот

Претседателот на Косово, Хашим Тачи го повика лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти на средба во неговиот кабинет, денеска во 12 часот, за да му го предаде...

Балкан 20.01.20 | 10:18

Престрелка низ улиците на Атина: Убиени црногорски мафијаши

Во ресторан во Атина синоќа беа убиени лидерите на црногорски криминален шкаљарски клан Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ, јавуваат српските медиуми. Во пукањето во...

Балкан 20.01.20 | 09:48

Поради царините од Приштина, Србија губи дневно по повеќе од милион евра

Српската економија губи еден милион и 39.000 евра на ден поради царините што ги наметна Приштина. Тоа го тврди вицепремиерот и министер за трговија Расим Љајиќ. Тој посочува...

Балкан 19.01.20 | 23:45

Вечерва убиени водачите на црногорскиот Шкаљарски клан во Атина

Во ресторан во главниот грчки град вечерва се убиени двајца државјани на Црна Гора, водачите на таканаречениот Шкаљарски клан. Станува збор за 43-годишниот Стеван Стаматовиќ...

Балкан 19.01.20 | 20:05

Каков гест: Пливачите го пуштија Милан прв да стигне до крстот за да може да го направи ова

И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне...

Балкан 19.01.20 | 19:27

Околу 500 Mакедонци скокаа по светитот крст во Копер, Словенија

Околу 500 верници, најголем дел наши иселеници во Словенија скокнаа по светиот крст во Копер. Како што јави дописникот на МИА од Словенија, меѓу верниците кој влегоа во...

Балкан 19.01.20 | 19:15

Две девојки најбрзи до крстот во Србија, најмладиот пливач имал 3 години

И низ целата Србија, како и кај нас, денеска голем број на верници се фрлаа по светиот крст. Како што пренесуваат српските медиуми, манифестациите поминале без инциденти,...

Балкан 19.01.20 | 17:25

По најновите закани: Вучиќ е најдобро чуван претседател на светот, после Трамп и Путин

Српскиот претседател Александар Вучиќ е постојана цел на напади.Српските разузнувачки служби проценуваат дека животот му е во опасност и оти безбедноста мора да биде...

Балкан 19.01.20 | 16:10

Опозицијата најавува бојкот на изборите во Србија

Српскиот претседател и лидер на владејачката Српска напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, денеска разговараше со претседателот на Социјалистичката партија на Србија...

Балкан 19.01.20 | 15:20

Ѓукановиќ го повика Вучиќ да ја посети Црна Гора но нема да го повлече Законот за Вероисповед

По бројните литии и протести кои деновиве се одржуваат во Србија, поврзани со најновиот српско-црногорски црковен и дипломатски спор околу законот за слобода на вероисповеста,...

Балкан 19.01.20 | 14:47

Ќе искористат ли и Македонците: Од Албанија се бара да ги подобри правата на малцинствата

Лидерот на Партијата за заштита на човековите права, партија на грчкото малцинство во Албанија, Вангел Дуле, кој е и пратеник во албанскиот Парламент, обвини дека почитувањето...

Балкан 18.01.20 | 21:11

Еден од организаторите на убиството на Аркан: И Цеца лесно можеше да стане жртва

Драган Николиќ Гаги еден од организаторите на убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан откако је одлежа затворсдката казна реши да проговори што точно се случувало тој...

Балкан 18.01.20 | 20:10

Бугарското обвинителство отвори истрага за директорот на „Дрисла“ – увезувал сомнителен италијански отпад во Бугарија

Бугарските медиуми денеска објавија дека компанијата „Блацион“ ООД, во сопственост на Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила нерегулиран увоз на 25 контејнери со...