Категорија: Кошарка
Кошарка 18.06.21 | 21:50

Пабло Ласо го продолжи договорот со Реал Мадрид

Тренерот на кошаркарите на Реал Мадрид, Пабло Ласо, го продолжи договорот со „кралскиот клуб“ до лето 2023 година. Ласо изминатата деценија ја мина на клупата на мадридскиот...

Кошарка 15.06.21 | 18:22

Ѓорѓевиќ заминува од Виртус Болоња

Александар Ѓорѓевиќ и официјално повеќе не е тренер на Виртус Болоња. Само неколку дена откако го предводеше Виртус Болоња до шампионската титула која е прва по 20 години,...

Кошарка 13.06.21 | 12:02

Бруклин без Харден ќе се бори за пробив во плејофот

Кошаркарот на Бруклин нетс, Џејмс Харден ќе го пропушти четвртиот натпревар од второто коло од плејофот во НБА-лигата против Милвоки, објави „ЕСПН“, повикувајќи се...

Кошарка 10.06.21 | 11:52

Eве како Јокиќ ги троши парите: Палата ро родниот Сомбор, коњи и бесни автомобили

Србинот Јокиќ е прогласен за МВП во НБА лигата и можеби најплатениот играч.Тој важи за скромно момче кој ужива да биде во својот роден град Сомбор.Таму гради палата за...

Кошарка 10.06.21 | 10:50

Крис Пол го засени новиот МВП и се искачи на 14. место според бројот на плејоф асистенции во НБА

Крис Пол одигра блескава партија со која го предводеше еникс санс до триумф против Денвер нагетс со 123:98. Со овој триумф „сонцата“ дојдоа до предност од 2:0 во победи...

Кошарка 09.06.21 | 08:58

Никола Јокиќ прогласен за МВП во НБА лигата

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ е прогласен за МВП (најкорисен играч) на регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Српскиот кошаркар имаше просек од 26,4 поени,...

Кошарка 08.06.21 | 11:06

Бруклин ги збриша Јанис и Милвоки

Бруклин нетс го декласира Милвоки бакс со 125:86 и поведе со 2:0 во победи во полуиналето од Источната конференција. Бруклин во ниту еден момент од мечот не заостануваше...

Кошарка 08.06.21 | 08:41

Дрим тимот ослабен за Олимпијадата: Леброн Џејмс и Ентони Дејвис нема да играат во Токио

Ѕвездите на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис нема да играат за тимот на САД на Олимписките игри во Токио. Двајцата ќе ги пропуштат Игрите поради тешката...

Кошарка 07.06.21 | 13:07

Сеќавање на Дражен Петровиќ: 28 години од смртта на кошаркарскиот Моцарт

На денешен ден пред 28 години, во сообраќајна несреќа загина еден од најголемите југословенски и европски кошаркари на сите времиња, Дражен Петровиќ. „Кошаркарскиот...

Кошарка 07.06.21 | 09:03

Клиперси ја добија „мајсторката“ против Далас, тренерот Тирон Лу остана перфектен во одлучувачките натпревари

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс го совладаа Далас со 126:111 во решавачкиот, седми натпревар од првото коло од плејофоти се пласираа во полуфиналето на Западот. За тренерот...

Кошарка 06.06.21 | 19:58

Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21, 25:18...

Кошарка 06.06.21 | 18:40

Фемили порачаа: Донесете шампионска титула за Марче

Во овие моменти се игра третиот финален натпревар од серијата меѓу МЗТ Скопје и Еуро Никел, а со победа аеродромци можат да стигнат и до осмата шампионска титула. На...

Кошарка 04.06.21 | 08:12

Феникс подобар од ЛА Лејкерс: Шампионот фрлен на колена во првата рунда од плејофот

Екипата на Феникс санс славеше во Лос Анџелес против ЛА Лејкерс со 113:100 во шестиот натпревар од плејоф серијата и со 4:2 во победи оди понатаму. Ова е само седми пат во...

Кошарка 02.06.21 | 13:18

Дебитантот ТФТ и втора сезона по ред ќе игра во Балканската лига!

Најпријатното изненадување во кошаркарската елита, тимот на ТФТ, веќе на големо се подготвува за следната сезона, поради што не изненадува информацијата дека составот...

Кошарка 31.05.21 | 10:35

Лејкерси поразени во плејофот од Феникс

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Ентони Дејвис, не успеа да го доигра натпреварот со Феникс санс од првото коло во плеј-офот во НБА-лигата. Гостите победија со 100:92,...

Кошарка 28.05.21 | 09:34

Прва домашна плејоф победа на ЛА Лејкерс по повеќе од осум години

Актуелниот шампион во НБА лигата, Лос Анџелес лејкерс, победи против Феникс со 109:95 со што дојде до предност од 2:1 во победи во првата рунда од плејофот. Ова беше прва победа...

Кошарка 27.05.21 | 08:37

Расел Вестбрук посипан со пуканки од навивач на Филаделфија: На улица нема да смее да го направи тоа

Кошаркарот на Вашингтон визардс, Расел Вестбрук ја повика НБА да преземе нешто по инцидентот со навивачот во арената „Велс Фарго“ во Филаделфија. На враќање кон соблекувалната,...

Кошарка 26.05.21 | 09:15

Дивац во Аргентина му го зел хрватското знаме на синот на колачот од Јасеновац

Повозрасните љубители на спортот сигурно се сеќаваат на Светското првенство во кошарка кое се одржа во Аргнетина во 1990 година. Тогаш Југославија за последен пат стана...

Кошарка 25.05.21 | 13:10

МЗТ контра КФМ: Ова не е хумано, за осум дена одигравме шест меча

МЗТ Скопје Аеродром ја обвини кошаркарската федерација за густиот распоред натпревари. Аеродромци сметаат дека многуте натпревари во кус период се причина за големиот...

Кошарка 23.05.21 | 19:50

МЗТ се издигна како феникс и ја доби жешката „мајсторка“ со Куманово

Екипата на МЗТ Скопје направи голем подвиг, се издигна како феникс и покрај сите проблеми славеше над Куманово (94-93) во четвртфиналната „мајсторка“, па следи пласман...