Категорија: Кошарка
Кошарка 03.01.21 | 08:26

Дабл-дабл на Вучевиќ недоволен за победа

Црногорскиот центар Никола Вучевиќ имаше учинок од 30 поени и 13 скокови, но тоа не беше доволно за Орландо меџик да избегне пораз на домашен терен од Оклахома сити со...

Кошарка 02.01.21 | 23:05

Почина Пол Вестфал, легендарниот американски кошаркар и тренер

Легендарниот американски кошаркар и тренер Пол Вестфал почина во 70 година од животот. На Вестфал минатата година му беше дијагностициран рак, а на почетокот на 2021 ја...

Кошарка 02.01.21 | 06:03

Сонцето изгреа на врвот на НБА

Екипата на Феникс санс славеше на гости кај Денвер нагетс со 106:103 со што дојдоа до најдобар скор во НБА лигата. „Сонцата“ имаат пет победи и еден пораз со што највуваат...

Кошарка 01.01.21 | 06:02

Торонто дојде до првиот НБА триумф во новиот дом на Флорида

Екипата на Торонто репторс ја забележа првата победа во новата сезона во НБА лигата. Репторси, кои како домаќини играат во Тампа на Флорида поради здравствените мерки...

Фудбал Кошарка Спорт 31.12.20 | 17:15

2020 година беше сурова кон љубителите на спортот: Спортски легенди кои не напуштија годинава

Диего Армандо Марадона (Аргентина, футбал) Почина на 25 ноември поради престанок на работа на срцето. Смртта на аргентинската ѕвезда, сметан за можеби најдобриот фудбалер...

Кошарка 30.12.20 | 07:00

Милвоки постави нов НБА рекорд за постигнати тројки на еден натпревар

Екипата на Милвоки бакс постави нов НБА рекорд со 29 постигнати тројки за лесна победа против Мајами хит од 144-97. Со овој триумф „елените“ му се одмзадија на тимот што...

Кошарка 29.12.20 | 12:22

Поранешниот НБА шампион ја прекинува пензијата и по две години се враќа на паркетите

По две години пауза, НБА ветеранот Ник Јанг (35) ќе ја продолжи кариерата во кинескиот клуб Жеџијанг лајонс. 12-year NBA veteran Nick Young is signing a contract in the Chinese Basketball Association with the Zhejiang...

Кошарка 29.12.20 | 08:48

Јокиќ го сруши рекордот на Чембрлен по број на асистенции

Центарот на Денвер, Никола Јокиќ на денешниот натпревар против Хјустон (124:111) постави личен рекорд по бројот на асистенции на еден меч – 18. Јокиќ стана првиот центар...

Кошарка 28.12.20 | 09:14

Стеф Кари погоди 61 слободно фрлање по ред

Кошаркарот на Голден Стејт, Стеф Кари го собори клупскиот рекорд за најмногу погодени слободни фрлања по ред. На натпреварот против Чикаго (129:128) одигран ноќеска, 32-годишниот...

Кошарка 27.12.20 | 19:35

Како да не е од овој свет: Кари погоди 105 тројки по ред

Кошаркарот на Голден Стејт, Стефан Кари постигна 105 тројки во низа за време на вчерашниот тренинг. Кошаркарот ниту еднаш не промаши шут за тројка во серијата која траеше...

Кошарка 24.12.20 | 07:41

На НБА финалистите лошо им тргна: По Лејкерси, загуби и Мајами

Финалистот во НБА финалето од мината година, Мајами хит загуби во својот прв натпревар од новата сезона. Подобар од „жешките“ беше нивниот сосед од Флорида, Орландо...

Кошарка 23.12.20 | 09:05

Пораз на Лејкерси, триумфално враќање на Дурант: Почна новата сезона во НБА лигата

Шампионот во НБА лигата, Лос Анџелес лејкерс со пораз ја почна одбраната на трофејт освоен минатата сезона. Подобар од „Езерџиите“ беше нивниот градски ривал Лос Анџелес...

Кошарка 20.12.20 | 15:50

Перо Антиќ го исмејува тимот кој го водат Филиповски и Митев

На актуелниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Перо Антиќ, како на поранешен играч на Црвена ѕвезда и навивач на тој белградски клуб, му беше забавно...

Кошарка 20.12.20 | 15:41

Лука Дончиќ „доби син“

Лука Дончиќ и во новата сезона ќе биед предводник на Далас маверикс во НБА лигата, а дека атмосферата во тимот е на одлично ниво се потврди и по една шега во која во главна...

Кошарка 19.12.20 | 16:02

Од ковид-19 на 58 години почина поранешниот селектор на Македонија, Марјан Лазовски

Спортската јавност во Македонија денеска жали за поранешниот селектор на кошаркарите и кошаркарките Марјан Лазовски. Лазовски ја загуби битката со корона вирусот...

Кошарка 19.12.20 | 10:23

Наследството на Коби Брајант го скара семејството

Ванеса Брајант, вдовицата на легендарниот НБА кошаркар Коби Брајант, жестоко ја критикуваше својата мајка, откако таа поведе судска постапка во обид да добие дел од...

Кошарка 16.12.20 | 14:09

Никола Јокиќ ги подучи соиграчите во Денвер како да играат српско оро

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ, најде нов начин како да ги забавува своите соиграчи за време на напорните тренинзи пред почетокот на НБА лигата. Кошаркарите...

Кошарка 10.12.20 | 16:01

На 30 години почина поранешен кошаркар на Куманово

На триесетгодишна возраст денеска ненадејно почина поранешниот кошаркар на Куманово, српскиот интернационалец Немања Миљковиќ. Тој во дресот на Куманово настапуваше...

Кошарка 10.12.20 | 14:50

Андреј Јакимовски блеска во НЦАА лигата: Македонскиот кошаркар реди само победи со Вашингтон стејт

Македонскиот кошаркар Андреј Јакимовски, кој настапува за Универзитото Вашингтон стејт во американската кошаркарска НЦАА лига, ги продолжи одличните настапи од почетоктот...

Кошарка 05.12.20 | 19:57

ТФТ победник во кошаркарската драма на „Кале“

Во единствениот меч во саботната програма во најсилната македонска кошаркарска лига, тимовите на Вардар и ТФТ изрежираа вистинска драма и кошаркарски класик на „Кале“,...