Категорија: Свет
Свет 11.04.21 | 22:59

Путин забрани геј бракови во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша уставен амандман со кој во земјата се забрануваат истополови бракови. Истополовите бракови веќе се нелегални во Русија,...

Свет 11.04.21 | 20:43

Момчињата да пипкаат девојчиња и да снимаат: Внимавјате, на 15 април закажан Тик-ток предизвик

Шведската полиција објави соопштение со кое предупредува на вознемирувачки предизвик кој се шири на социјалните мрежи, во кој момчиња се повикуваат „да пипкаат девојчиња,...

Свет 11.04.21 | 17:50

Сите Французи над 55 години од утре ќе се вакцинираат со „Астра Зенека“ и со „Џонсон и Џонсон“

Вакцинацијата на сите граѓани на возраст од 55 години и повеќе ќе почне утре во Франција, изјави министерот за здравство Оливие Веран. Министерот објасни дека тоа ќе...

Свет 11.04.21 | 16:12

Како Бутан за седум дена го вакцинира возрасното население?

Кога Индија во јануари му подари на Бутан вакцини против Ковид-19, соседното кралство направи необичен избор. Наместо да брза да ги вакцинира сите 800.000 граѓани, Владата...

Свет 11.04.21 | 12:43

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Бразил е на второ место во светот по бројот на смртни случаи од коронавирусот, а домашните експерти предупредуваат дека врвот на сегашниот бран на епидемијата ќе биде...

Свет 11.04.21 | 11:16

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на социјалната мрежа „Клубхаус“

Непознати хакери ги објавиле податоците на 1,3 милиони корисници на социјалната мрежа „Клубхаус“ Како што објави интернет порталот „СајберЊуз“, информацијата се...

Свет 11.04.21 | 10:35

По краток прекин Јужна Кореја продолжува да вакцинира со „АстраЗенека“, но не и помлади од 30 години

Јужна Кореја ќе продолжи со имунизација на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „АстраЗенека“ според првичниот план. Како што соопшти Корејската агенција за...

Свет 11.04.21 | 08:36

Дали вакцината на „Астра Зенека“ е мета на теории на заговор затоа што е поевтина од другите вакцини?

Во време кога низ целиот свет најактуелна тема е вакцинацијата против Ковид-19, вакцината на „Астра Зенека“ предизвикува многу дискусии. Така е и во Хрватска каде што...

Свет 10.04.21 | 21:11

Уапсен малолетник со македонско потекло, се заканувал со терористчки напад во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло поради закана за терористички напад во Виена. Малолетникот, наводно не добил одговор од разговор...

Свет 10.04.21 | 20:47

Австрија договори со Русија милион дози „Спутник В“

встрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот Спутник В и договорено е да набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на процесот...

Свет 10.04.21 | 20:45

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Погребот на принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета Втора, ќе се одржи на 17 април во капелата на „Сент Џорџ“, во замокот Виндзор, соопшти денеска Бакингемската...

Свет 10.04.21 | 19:56

Француската полиција растури забава со 110 луѓе во Париз

Повеќе од 110 лица се казнети во илегален ресторан во Париз, ноќта од петокот кон саботата, а организаторот и менаџерот се приведени за кршење на рестриктивните мерки...

Свет 10.04.21 | 19:41

Италија обвини преставник на СЗО за лажење во врска со извештајот за коронавирусот

Италијанското обвинителство официјално покрена обвинение против висок службеник на Светската здравствена организација (СЗО) за лажење во врска со извештајот за коронавирусот...

Свет 10.04.21 | 19:31

Уапсен 15-годишник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот,...

Свет 10.04.21 | 11:58

Кина одобри испитување врз луѓе на нова вакцина против Ковид-19

Кинеската фармацевтска компанија „Национал биотек груп“ (ЦНБГ) доби дозвола од надлежните институции да почне со тестирање на својата вакцина врз луѓе. Во извештајот...

Свет 10.04.21 | 09:48

Кинеските власти ја казнија „Алибаба“ со 2,8 милијарди долари поради монополско работење

Кинескиот трговски гигант „Алибаба“ е казнет со 2,8 милијарди долари поради монополска активност. Кинеските власти ја засилуваат контролата над технолошките компании,...

Свет 10.04.21 | 09:21

„Фајзер“ и „Бионтеk“ бараат итно одобрување за користење на нивната вакцина кај деца на возраст од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ соопштија дека побарале од Управата за храна и лекови на САД по итна постапка да ја прошири...

Свет 10.04.21 | 08:46

Афроамериканец лежел невин во затвор 44 години: Добил отштета од 750.000 наместо законски предвидените 2,2 милиони долари

Во 1976 година, судот го осудил Афроамериканецот Рони Лонг за кривично дело што не го сторил, по што тој поминал 44 години зад решетки. Сепак, минатата година беше утврдено...

Свет 10.04.21 | 08:01

Вакцината „Спутник“ најдобро ја спречува британската мутација, но ефикасноста и опаѓа кај јужноафриканскиот вид на корона

Водечкиот научник од рускиот институт „Гамалеја“, што ја разви вакцината, „Спутник“, Александар Гинтсбург, изјави дека таа вакцина е помалку ефикасна против јужноафриканската...

Свет 10.04.21 | 07:52

Бајден решен да прави реформа на Врховниот суд на САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, формираше комисија составена од експерти чија цел ќе биде да спроведат реформа на Врховниот суд на САД, институција чие функционирање...