Категорија: Црна хроника
Црна хроника 03.03.21 | 10:20

Двајца приведени во тетовска Брвеница откако дома им се најдени дрога и оружје

Двајца жители на тетовското село Брвеница се приведени откако во нивните домови се најдени дрога и оружје. Полициските службениците претресите кај нив ги направиле...

Црна хроника 02.03.21 | 19:18

Бобан Илиќ, осудениот за смртта на малиот Алмир, од вечерва е во кумановскиот затвор

Бобан Илиќ, кој е осуден за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу денеска се појави во затворот Кшање во Куманово, каде што треба да одлежи ефективна затворска казна. Случајот...

Црна хроника 02.03.21 | 15:51

Повторно избега учесник во сообраќајка кај Водњанска

Вчера во 12.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од бул.„Св.Климент Охридски“, бул.„Мајка Тереза“, ул.„Васил Ѓоргов“ и ул.„Јордан Мијалков“ во...

Црна хроника 02.03.21 | 15:30

Косовци пукале кон полицискиот службеник во Ѓорче

Пронајдени се двајцата мажи за кои постои сомнение дека вчера во Ѓорче Петров пукале кон полициски службеник и го раниле. Како што соопшти МВР, околу 16.40 часот во СВР...

Црна хроника 02.03.21 | 11:35

Скопјанец фатен со ЛСД, кумановец со кокаин – притвор и за двајцата дилери

Во неделата навечер во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода С.Г.(30) од Куманово затоа што при преглед кај него бил пронајден кокаин. Тој...

Црна хроника 02.03.21 | 09:03

По филмска бркотница уапсени двајца за пукањето врз полицаецот во Ѓорче

Доцна вчеравечер на Качанички пат полицијата уапси две лица осомничени за пукањето врз полицискиот инспектор што се случи попладнето во скопската населба Ѓорче Петров. На...

Црна хроника 01.03.21 | 18:25

Нема веќе одложување: Бобан Илиќ, кој го прегази малиот Алмир, мора веднаш во затвор

Основниот суд Куманово ја уважи жалбата на кумановското Обвинителство изјавена против решение на судија за извршување на кривични санкции, донесено на 19 февруари 2021...

Црна хроника 01.03.21 | 17:59

Повредениот полицаец е син на поранешен верски лидер во Македонија?

Во скопската општина Ѓорче Петров попладнево се случи вооружен инцидент. Имено, денес пукано е во полициски службеник. Како што неофицијално дознава Курир, ранетото...

Црна хроника 01.03.21 | 17:55

Ранетиот полицаец пренесен во болница: Детали за пукањето во Ѓорче Петров

Околу 16:40 часот пријавено е дека во Скопје,на кружниот тек во н.Ѓорче Петров кај црквата Св.Петар и Павле, лице од возило „Голф“, пукало кон возило “мерцедес”, во кое...

Црна хроника 01.03.21 | 17:50

Битолските гинеколози кои дозволија лекарка без лиценца да направи царски рез, казнети со шест месеци пониска плата за 30 отсто

Шест месеци намалена плата за 30 проценти ќе добиваат двајцата гинеколози од Клиничката болница во Битола, кои на 1 јануари ги пречекорија овластувањата и ѝ овозможиле...

Црна хроника 01.03.21 | 17:33

Пукање во Ѓорче Петров, мета полициски службеник

Во скопската населба Ѓорче Петров попладнево се случи вооружен инцидент при што е пукано кон полициски службеник. Настанот се случил на улицата „4-ти јули“ кај слаткарницата...

Црна хроника 01.03.21 | 17:08

Жена и нејзините две деца жртви на насилство од вонбрачниот партнер

Педесетгодишна жена од Скопје пријавила дека ноќеска околу 01:30 часот, додека била во Дом за штитеници „Ранка Милановиќ“, каде е сместена со нејзините две деца, дошол...

Црна хроника 01.03.21 | 16:53

Тепачите на професорот Илија Чашуле на слобода, МВР ќе го повика да сведочи во станицата Центар

Случајот во кој беше претепан Илија Чашуле, професорот и академик кој се бореше против промената на името на државата, но и на МАНУ сѐ уше не е расветлен, тепачите се...

Црна хроника 01.03.21 | 15:53

Третиот обвинет за убиство на Никола Саздовски пред пет месеци бил екстрадиран од Германија, судењето започна дури денеска

Во Основниот Кривичен суд Скопје, денеска се одржа рочиште за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски, во кое еден од тројцата обвинети е и Јетон Љужа, кој беше...

Црна хроника 01.03.21 | 14:39

Изгоре хотел во Радожда

Во хотелско-сместувачки комплекс во струшкото село Радожда, вчера во пожар изгорела кровната конструкција и целокупниот инвентар во три хотелски соби од комлексот. СВР...

Црна хроника 01.03.21 | 14:33

Анонимно и бесплатно може да пријавите лихварство

Граѓаните отсега ќе можат анонимно да пријават Лихварство на бесплатниот телефонски број 0800 00 201. Министерството за внатрешни работи одлучи да отвори оперативна акција...

Црна хроника 01.03.21 | 14:07

Гарантирана му е безбедноста: Изготвен безбедносен план за Мијалков во затворот во Шутка

Директорот на Управата за извршување санкции, Марјан Спасовски, изјави дека притворениот Сашо Мијалков се наоѓа во истражниот затвор – Скопје до правосилноста на...

Црна хроника 01.03.21 | 11:03

Свадбарите со автомобили ги блокирале влезовите, се разбегале откако дошла полицијата

Свадбата во селото Банско, која вчера ја прекина полицијата, била организирана на отворено, со настап на пеач и оркестар во живо, потврдуваат за МИА очевидци од селото...

Црна хроника 01.03.21 | 10:53

Вкупно 12 лица обвинети за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на Скопскиот аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителни предлози против 12 лица за кривично дело „Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик“. Како...

Црна хроника 01.03.21 | 09:27

Струмичани го женеле синот со 300 гости среде пандемија

На 28.02.2021, по претходна пријава, полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола во с.Банско, струмичко, при што било констатирано дека Д.И.(57) и А.И.(54) од с.Банско...