Категорија: Кујнски тефтер
Кујнски тефтер 17.02.20 | 14:28

Моќен антидепресив од природата, проверете дали го имате дома!

Некогаш, во древните времиња шафранот се користел како лек против депресија и на многумина им помогнал да се справат со неа. Денес шафранот се употребува за медицински...

Кујнски тефтер 08.02.20 | 18:49

И затворените и отворените кафиња имаат рок на траење

Како и сите други видови храна, така и кафето има свој рок на траење. Рокот на траење се разликува во зависност од тоа дали кафето е затворено или отворено. Пржените зрна...

Кујнски тефтер 05.02.20 | 11:39

Салата за долг живот

Предноста на киселата зелка е во високиот процент на витамин Ц. Освен тоа, киселата зелка е добра против мамурлак и за здравјето на телото. Само 100 г кисела зелка содржат...

Кујнски тефтер 30.01.20 | 20:51

Како да откриете дали медот е природен

1.Читајте го составот на задниот дел од теглата Ова е првиот чекор во изборот на високо-квалитетен, чист мед, кој не содржи адитиви. Производителот мора да го наведе составот...

Кујнски тефтер 21.01.20 | 14:38

Кои намирници не се мијат пред да се готват

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може...

Кујнски тефтер 20.01.20 | 14:15

Роса Гапева ја направи најмакедонската погача за Водици

Роса Гапева ја направи најмакедонската погача за Водици. На погачата е прикажано сонцето со шеснаесет краци од Кутлеш и е испишано „Никогаш Северна, само Македонија”.

Кујнски тефтер 17.01.20 | 20:28

Човечка топлина во студените зимски денови: Ресторани и сендвичари нудат топол оброк за сите кои не можат да си дозволат

Сè повеќе ресторани се одзиваат и решаваат да им помогнат на луѓето кои не можат да си дозволат ниту еден оброк во текот на денот. На фејсбук-страницата на неформалната...

Кујнски тефтер 11.01.20 | 21:57

Лоши вести за љубителите на киселата зелка

Некогаш е подобро да конзумирате свежа наместо кисела зелка. Натурологот Ѓеорги Назаров предупредува на многу штетните ефекти поради начинот на обработка на овој зеленчук. Сепак,...

Кујнски тефтер 05.01.20 | 19:00

Како правилно да ги подгреете сармите, а како месото?

За време на новогодишните и божиќни празници трпезата тежи од домашни и традиционални јадења. За многумина тоа значи и дека неколку дена по ред ќе се јадат сарми, подварок...

Кујнски тефтер 26.12.19 | 19:09

Утре во Кинотека Зимски пивски салон

Со уникатни вкусови на добро домашно, но и на неколку нови увозни занаетчиски пива, меѓу кои и „Kostritzer“, омиленото на Гете, ќе може да уживаат посетителите на Зимскиот...

Кујнски тефтер 16.12.19 | 23:30

Како да се храните за време на празниците?

Иако сите со нетрпение ги очекуваме празниците, тие знаат да бидат голема пречка на патот кон остварување на нашите фитнес цели, па дури и да нè вратат некој чекор поназад....

Кујнски тефтер 16.12.19 | 16:42

Три празнични коктели што мора да ги пробате за Нова година

Ако ги прославувате во домашна атмосфера, кренете ја забавата едно ниво погоре и изненадете ги присутните со овие празнични коктели, создадени специјално за подобрување...

Кујнски тефтер 14.12.19 | 10:31

Пред појадокот подгответе си златно млеко

Златно млеко или млеко со куркума, е домашен природен лек корисен за здравјето. Овој напиток има повеќе од 150 потенцијално тераписки функции, богат е со антиоксиданси...

Кујнски тефтер 11.12.19 | 12:48

Македонија меѓу земјите рекордери во фрлање храна

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители. Честопати...

Кујнски тефтер 10.12.19 | 12:49

В петок во Битола второ издание на „Боемски вински салон“

В петок, 13 декември од 15 до 22 часот во холот на Народен теата Битола ќе се одржи второто издание на „Боемски вински салон“. Организатор на салонот е конвивиумот „Слоу...

Кујнски тефтер 05.12.19 | 23:40

Во што е тајната? Како да ви течат помалку солзи додека сечкате кромид

Сите знаеме дека без кромид речиси и нема јадење, но знаеме колку течат солзи од кромидот и колку тешко се вади мирисот. Колку што е ножот по остар толку помалку солзи...

Кујнски тефтер 02.12.19 | 09:51

Новата сорта јаболка во САД издржува и една година без да се расипе

Нова сорта јаболки под името „Космик крисп“, за чие развивање на научниците им биле потребни две децении и која наводно трае и до една година во фрижидер, од денеска...

Кујнски тефтер 05.11.19 | 11:21

Светот е во потрага на нови „неоткриени“ вкусови, а ние имамаме толку многу да понудиме

Oвчото бело сирење и кашкавал, лозовата ракија и мастика, слаткото од диви смокви, ајварот, вина од автохтони сорти на грозје и уште многу други. Овие производи секогаш...

Кујнски тефтер 27.10.19 | 22:01

Обичајниот календар е јасен: Еве зошто ајварот никако не се прави во октомври

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско...

Кујнски тефтер 26.10.19 | 19:31

Досега се чувало во буре: Виски од 1926 година продадено за 1,9 милиони долари

На аукција на куќата „Кристи“ шише од шкотското виски „Макалан“ од 1926 година е продадено за рекордни 1,9 милиона долари, со што стана најскапото шише што кога било е...