Категорија: Кујнски тефтер
Кујнски тефтер 02.08.19 | 23:13

Студен пијалок за спас од летните горештини

Жешките денови се во полн ек, а хидратацијата е најважна во овој период. Иако обичната вода секогаш помага, сепак водата со вкус доаѓа како одлично освежување во текот...

Кујнски тефтер 28.07.19 | 20:15

Најдобрите мајстори за ѓомлезе на „Охридска софра“

Традиционалната манифестација „Охридска софра 2019“ и годинава ги прогласи најдобрите мајстори за приготвување ѓомлезе, па така селото Скребатно во близина на Охрид,...

Кујнски тефтер 24.07.19 | 10:48

Викендов седмо издание на „Охридска софра“ во Скребатно

Во сабота, 27 јули, во живописното село Скребатно во близина на Охрид, по седми пат ќе се одржи традиционалната манифестација, вистинска гурманско-туристичка атракција...

Кујнски тефтер 16.07.19 | 23:45

„Нестле“ направи чоколада без шеќер

„Нестле“ најде начин да направи чоколада без додавање на шеќер, што претставува еден вид револуција во прехранбената индустрија. Компанијата за храна користи патентирана...

Кујнски тефтер 15.07.19 | 13:03

Овој нишлија смисли нова плескавица во чест на Ѓоковиќ

Додека Новак Ѓоковиќ се бореше на Вимблдон, во селото Дражевци крај Ниш се служеа плескавциа во облик на тениски рекет и топче од сирење, кајмак и пармезан. Ова уметничко...

Кујнски тефтер 11.07.19 | 11:23

Поинакво освежување со вистинско овошје во лето

На почетокот на летото, македонската компанија „Вивакс“ започна мисија да ги освежи граѓаните со новиот газиран безалкохолен пијалак со премиум-квалитет „Вива Спарк“....

Кујнски тефтер 07.07.19 | 11:54

Пет чекори како да ја одберете најслатката лубеница

1. Убавината е важна Бидете во потрага по цврста и симетрична лубеница без пукнатини, вдлабнувања или меки делови на кората. Без разлика на тоа од каква природа се оштетувањата...

Кујнски тефтер 03.07.19 | 12:45

Што да јадете на топло време

За време на летните горештини најдобар избор е лесната храна подготвена на брз и едноставен начин. Зеленчукот треба да биде свеж, како салата со разни преливи или обарен...

Кујнски тефтер 01.07.19 | 13:12

Брзи лепињи со јогурт и кашкавал

Лепињи на малку поинаков начин! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г меко брашно 1 јајце 250 мл вода ½ коцка квасец 3 лажици масло 1 лажичка шеќер 1 лажица сол ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ: 200 мл јогурт 1...

Кујнски тефтер 28.06.19 | 15:07

Охрид -домаќин на врвните светски готвачи: Гастрономскиот крем доаѓа на натпревар под мотото „Don’t Worry, Be Ohrid!”

Четвртиот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак 2019 годинава ќе се одржи во македонскиот езерски бисер – Охрид. Терминот на одржување е од 10 до 14 октормври,...

Кујнски тефтер 14.06.19 | 20:26

Табела: Кој сос со кои тестенини одговара?

Можеби шпагетите сервирани со болоњезе сос се популарни по рестораните, и тоа не само кај нас, туку и во светот, но меленото месо е претежок избор за овие тестенини. Според...

Кујнски тефтер 06.06.19 | 17:35

Зошто добро познатите бисквити „Пети бер“ имаат мали дупчиња?

Приказната започнува во 1846 година, кога Жан-Ромејн Лефевре и Полин-Изабел Утиле отвориле слаткарница во Нант. Слаткарницата станала позната под името „Lefevre Utile”. Нивниот...

Кујнски тефтер 21.05.19 | 20:46

Домашен бурек за појадок кој брзо се приготвува, повкусен од бурекчилница!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 пакување готови тенки кори 150 мл вода 50 мл масло Сол по вкус 500 г сирење ПОСТАПКА: Водата, маслото и солта ставете на оган да зоврие. Првите две кори...

Кујнски тефтер 20.05.19 | 13:11

Овој колач е седмо небо за љубителите на баунти – готов за неполни 10 минути, без печење

Со полн кремаст вкус на кокос! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 г мелени бисквити 200 г темно, квалитетно чоколадо, мелено или ситно рендано 100 мл млеко ЗА ФИЛ: 500 мл млеко 80 г пченичен...

Кујнски тефтер 19.05.19 | 19:09

Рецепт за најлесната чоколадна торта

Овој десерт се прави многу лесно и со сигурност не може да го утнете, бидејќи само треба да го стопите чоколадото, да ги измешате состојките и да ставите да се пече 25 минути,...

Кујнски тефтер 19.05.19 | 14:43

Пиперки во мед – нешто превкусно, оние кои еднаш пробале, побарале уште!

Овие пиперки ги пробав лани на гости и веднаш знаев дека морам да ги направам и јас. Може да се прави со секакви пиперки, но со црвените е највкусно. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5...

Кујнски тефтер 18.05.19 | 08:15

Секој има право на добро пиво – втор „Крафтинг пивски салон“ во Скопје

Пиво со бозел, со ѓумбир, со мед и со гоџибери ќе бидат само дел од палетата вкусови во кои ќе може да уживаат посетителите на денешниот втор „Крафтинг пивски салон“...

Кујнски тефтер 16.05.19 | 15:09

Потопете бадеми и оставете ги преку ноќ во чаша вода: Ефектот е неверојатен!

Бадемите се полни со витамини и хранливи материи, односно имаат голем број здравствени придобивки. Ги штитат срцето и вените, го подобруваат помнењето и го снижуваат...

Кујнски тефтер 13.05.19 | 13:54

Плескавици со црви – ова понуда во германските хипермаркети

Германска компанија почнува производство на плескавици во кои има прав од црви од бафало. Се очекува новиот производ за кратко време да се најде во витрините на германскиот...

Кујнски тефтер 11.05.19 | 10:31

Oва е омилениот колач на претседателот

Ова бил омилениот колач на Тито и затоа на некои места не е само претседателски колач, туку ќе го најдете и како Титов колач: 4 жолчки 200 г шеќер 5 лажици ладно кафе 100 г...