Категорија: Кујнски тефтер
Кујнски тефтер 11.01.20 | 21:57

Лоши вести за љубителите на киселата зелка

Некогаш е подобро да конзумирате свежа наместо кисела зелка. Натурологот Ѓеорги Назаров предупредува на многу штетните ефекти поради начинот на обработка на овој зеленчук. Сепак,...

Кујнски тефтер 05.01.20 | 19:00

Како правилно да ги подгреете сармите, а како месото?

За време на новогодишните и божиќни празници трпезата тежи од домашни и традиционални јадења. За многумина тоа значи и дека неколку дена по ред ќе се јадат сарми, подварок...

Кујнски тефтер 26.12.19 | 19:09

Утре во Кинотека Зимски пивски салон

Со уникатни вкусови на добро домашно, но и на неколку нови увозни занаетчиски пива, меѓу кои и „Kostritzer“, омиленото на Гете, ќе може да уживаат посетителите на Зимскиот...

Кујнски тефтер 16.12.19 | 23:30

Како да се храните за време на празниците?

Иако сите со нетрпение ги очекуваме празниците, тие знаат да бидат голема пречка на патот кон остварување на нашите фитнес цели, па дури и да нè вратат некој чекор поназад....

Кујнски тефтер 16.12.19 | 16:42

Три празнични коктели што мора да ги пробате за Нова година

Ако ги прославувате во домашна атмосфера, кренете ја забавата едно ниво погоре и изненадете ги присутните со овие празнични коктели, создадени специјално за подобрување...

Кујнски тефтер 14.12.19 | 10:31

Пред појадокот подгответе си златно млеко

Златно млеко или млеко со куркума, е домашен природен лек корисен за здравјето. Овој напиток има повеќе од 150 потенцијално тераписки функции, богат е со антиоксиданси...

Кујнски тефтер 11.12.19 | 12:48

Македонија меѓу земјите рекордери во фрлање храна

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители. Честопати...

Кујнски тефтер 10.12.19 | 12:49

В петок во Битола второ издание на „Боемски вински салон“

В петок, 13 декември од 15 до 22 часот во холот на Народен теата Битола ќе се одржи второто издание на „Боемски вински салон“. Организатор на салонот е конвивиумот „Слоу...

Кујнски тефтер 05.12.19 | 23:40

Во што е тајната? Како да ви течат помалку солзи додека сечкате кромид

Сите знаеме дека без кромид речиси и нема јадење, но знаеме колку течат солзи од кромидот и колку тешко се вади мирисот. Колку што е ножот по остар толку помалку солзи...

Кујнски тефтер 02.12.19 | 09:51

Новата сорта јаболка во САД издржува и една година без да се расипе

Нова сорта јаболки под името „Космик крисп“, за чие развивање на научниците им биле потребни две децении и која наводно трае и до една година во фрижидер, од денеска...

Кујнски тефтер 05.11.19 | 11:21

Светот е во потрага на нови „неоткриени“ вкусови, а ние имамаме толку многу да понудиме

Oвчото бело сирење и кашкавал, лозовата ракија и мастика, слаткото од диви смокви, ајварот, вина од автохтони сорти на грозје и уште многу други. Овие производи секогаш...

Кујнски тефтер 27.10.19 | 22:01

Обичајниот календар е јасен: Еве зошто ајварот никако не се прави во октомври

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско...

Кујнски тефтер 26.10.19 | 19:31

Досега се чувало во буре: Виски од 1926 година продадено за 1,9 милиони долари

На аукција на куќата „Кристи“ шише од шкотското виски „Макалан“ од 1926 година е продадено за рекордни 1,9 милиона долари, со што стана најскапото шише што кога било е...

Кујнски тефтер 22.10.19 | 21:19

Овој зеленчук треба да се јаде варен

Честопати читаме и слушаме за тоа дека зеленчукот најдобро се консумира свеж, бидејќи е богат со витамини и минерали. Но, постои и зеленчук чии антиоксиданти подобро...

Кујнски тефтер 19.10.19 | 20:59

„Слоу фуд салон“: Царство на добриот вкус на едно место

Во време кога се е „фаст,“ спората храна е ин. Кога на едно место ќе се собере највкусната храна тогаш тоа е вистинско уживање за љубителите на добриот вкус. Такво нешто...

Кујнски тефтер 18.10.19 | 23:36

Ова е најскапата пиперка во светот: Чини 23.000 евра за килограм

Низ светот постојат различни сорти на пиперки но една посебно се издвојува. Станува збор за пиперката „Чарапита“ која потекнува од северниот дел на Перу. За да успее...

Кујнски тефтер 15.10.19 | 12:02

Гастрономска магија во Охрид

Министерството за култура годинава финансиски го помогна одржувањето на Меѓународната манифестација „Гастромак 2019“, која се одржа од 10 до 14 октомври во Охрид. Преку...

Кујнски тефтер 14.10.19 | 13:30

Во Скопје ќе се одржи првиот Слоу фуд салон под мотото „Храната е движење“

Под мотото „Храната е движење“ на 18 и 19 октомври во хотел „Александар палас“, Скопје ќе се одржи првиот „Слоу фуд салон“. Слоу Фуд обединува членови, активисти, производители,...

Кујнски тефтер 14.10.19 | 09:16

Веганка ги пријавила пријателите во полиција, ја хранеле со месо додека била пијана

Веганка неодамна се нашла во непријатна ситуација кога, во склоп на околности изела месо без нејзино знаење. Имено, 24-годишната девојка, која е веганка последните десет...

Кујнски тефтер 08.10.19 | 11:20

Во 1984 година оваа храна била здрава, денеска се смета за отров

Производите кои некогаш се сметале за здрави, денеска за некого се забранети. Нутриционистите овие производи ги сместуваат во категоријата опасни, па дури и канцерогени....