Категорија: Сервиси
Сервиси 25.01.21 | 19:25

Oд 1 февруари целосно ќе се затвори сообраќајот на патот Лакавица-Неготино

Од 1 февруари 2021 година целосно ќе се затвори сообраќајот на регионалниот пат P1103, делница Лакавица-Неготино, со времетраење од пет месеци. ДГТ ЖИКОЛ ДООЕЛ Струмица известува...

Сервиси 25.01.21 | 13:48

Од вечерва промена на времето: Дожд и снег на повисоките места

Денес во вечерните и ноќните часови од запад ќе се прошират врнежи, кои на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. Во западните делови врнежите ќе бидат...

Сервиси 25.01.21 | 09:36

Доаѓа уште еден неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 27 јануари 2021 година (среда), Свети Сава е неработен ден за граѓаните...

Сервиси 24.01.21 | 10:16

Викендов полицијата безмилосно казнува: Во Скопје за само 24 часа казнети над 200 возачи

На територијата на град Скопје во рамки на засилените сообраќајни контроли изречени се вкупно 228 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 25 санкции. Од МВР денеска...

Сервиси 24.01.21 | 08:18

Внимателно во сообраќајот: Влажни коловози, снег во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот премин Стража. На одредени патни правци...

Сервиси 24.01.21 | 08:07

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Времето денеска претпладне ќе биде прoменливо облачно, попладне почнувајќи од запад со врнежи од дожд, на планините од снег. Во вечерните и ноќните часови врнежите ќе...

Сервиси 23.01.21 | 08:20

Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Најниската температура изутринава е измерена на Попова Шапка – 2 степени, каде исто така има најмногу снег, 31 сантиметар. Температурите во другите делови од земјата...

Сервиси 23.01.21 | 08:07

Претежно облачно, попладне со врнежи од дожд

Времето во земјава ќе биде претежно облачно, од пладневните часови на запад, а потоа и во останатите делови од земјата ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни....

Сервиси 22.01.21 | 09:01

На Шапка 31 см снег, во Скопје ветровито и студено

Висината на снежната покривка утрово во седум часот изнесува 31 сантиметар во Попова Шапка, 10 во Битола, два во Маврови Анови и еден сантиметар во Лазарополе. Од Управата...

Сервиси 22.01.21 | 08:33

По 3 недели на Инфективна, Елизабета префрлена во Систина – да ѝ помогнеме да дише слободно

ВЕ МОЛАМ БЕЗ НЕГАТИВНИ КОМЕНТАРИ!!!!!!!!!!!!СЕПАК БОЛНИЦАТА ИМА ПРЕДОБРИ УСЛОВИ И НАЈДОБРА НЕГА! ВЕ МОЛАМ СПОДЕЛУВАЈТЕ!!! Елизабета Панова, која беше позитивна на вирусот...

Сервиси 21.01.21 | 08:45

Променливо облачно, температурата ќе се искачи до 11 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од дожд, а на планините...

Сервиси 20.01.21 | 09:31

Почувствуван земјотрес во југозападна Македонија: Епицентарот во бил во Албанија

Во делови од државава рано утринава околу и 3 часот и 29 минути по полноќ бил почувствуван земојтрес. Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Сервиси 20.01.21 | 08:03

Денеска се женски Водици

Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на овој ден жените...

Сервиси 20.01.21 | 08:00

Внимателно на патниот правец Катланово-Велес

 Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица. Од 15.11.2020 година започна...

Сервиси 20.01.21 | 07:42

Облечете се убаво: Денеска температурата под нула

Времето денеска ќе биде ведро и многу студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринските...

Сервиси 19.01.21 | 18:17

Чувајте го образот, утре е Свети Јован!

Денот на Свети Јован Крстител е една од најголемите слави кај нас Православната црква и нејзините верници го прославуваат 20 јануари како ден на еден од најголемите...

Сервиси 19.01.21 | 10:12

Дел од патот кон Пониква во прекин, поради полициска вежба

Сообраќајот на регионалниот пат  Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај објектот на МВР ќе биде во...

Сервиси 19.01.21 | 08:34

Вежба на МВР го затвора патот од Кочани до Пониква

Денеска во периодот од 08.00 до 16.00 часот поради одржување на вежбовни активности од припадниците на МВР, сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот...

Сервиси 19.01.21 | 08:13

Времето денеска: Сончево, но студено со температури од -4 до 8

Времето денеска ќе биде сончево студено со мала локална облачност поизразена во северните делови. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северозападен...

Сервиси 18.01.21 | 17:15

За Водици полицијата со зголемени активности

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што...