Категорија: Сервиси
Сервиси 15.01.21 | 13:05

Ноќеска пак ќе паѓа снег

Времето кон крајот на денот ќе биде проследено со зголемување на облачноста, а во текот на ноќта во јужните делови ќе има врнежи од дожд и снег, соопшти УХМР. Ќе дува слаб...

Сервиси 15.01.21 | 08:14

Сончево и студено

Времето ќе биде сончево со умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено вдолж Повардарието. Кон крајот на денот ќе настапи зголемување...

Сервиси 14.01.21 | 22:23

На 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на Плетвар, Стража и крак Маврово – Дебар

АМСМ соопшти дека, според  известување од ДЦС МВР,  на секои 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на патните правци на кои е  воведена забрана за нивно движење...

Сервиси 14.01.21 | 21:42

Снегот го блокира сообраќајот низ Македонија: Забрана за товарни возила на овие патни правци

Поради снежни врнежи, вечерва од 20:35 часот е воведена забрана за движење на товарни моторни возила и на превојот Плетвар, на регионалниот пат Велес – Прилеп и обратно. Како...

Сервиси 14.01.21 | 17:30

Снег ќе паѓа цела вечер, возете внимателно по патиштата

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја...

Сервиси 14.01.21 | 08:55

Tри празници во еден ден, ова се обичаите кои е убаво да се испочитуваат денеска

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна...

Сервиси 13.01.21 | 21:37

Почна да паѓа снег на Козјак

Снегот кој веќе неколку дена метеоролозите го најавуваа конечно падна. На само 40 километри од главниот град може да се види вистинска снежна идила. На Козјак веќе е побелено,...

Сервиси 13.01.21 | 21:15

Утре очекуваме снег, температурите во минус

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само...

Сервиси 13.01.21 | 13:07

Одрон на патот Кочани-Македонска Каменица, сообраќајот се пренасочува

Поради одрон во целосен прекин е сообраќајот на патниот правец А3 Кочани – Македонска Каменица, на делницата од Истибања до брана Калиманци, кај м.в. Ајдучки Камен, информираат...

Сервиси 13.01.21 | 10:24

Да се преврива водата пред употреба во Неготино

Да се преврива водата за пиење во Неготино пред употреба, појавено е заматување поради интензивни врнежи од дожд. Вакво известување упатија од неготинското Јавно претпријатие...

Сервиси 13.01.21 | 08:56

Преземањата на Сигнал скокнаа за 4.200 oтсто откако ВатсАп објави дека ќе ги натера корисниците да споделуваат лични податоци со Фејсбук

Ривалите на ВатсАп добија огромен поттик откако апликацијата за пораки објави дека ќе ги натера корисниците да споделат некои лични податоци со нејзината матична компанија...

Сервиси 13.01.21 | 08:55

Во прекин сообраќајот кај Калиманци поради одрон

Сообраќајот на патниот правец А3 Кочани – М.Каменица, на делницата од Истибања до брана Калиманци, кај м.в. Ајдучки Камен, е целосно во прекин поради одрон. Од ЈП „Македонија...

Сервиси 13.01.21 | 08:27

Oблачно и студено со ветер и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, од пладневните часови од запад ќе се прошират врнежи кои на пониските места ќе бидат од дожд и ќе преминуваат во снег. На...

Сервиси 12.01.21 | 23:30

Надојдената река го урна единствениот пешачкиот мост во Карбинци

Надојдените води го срушија единствениот пешачки мост на Козјачка река во општина Карбинци, пренесува Сител. -Се зголемува должината, за некаде околу 1 километар повеќе...

Сервиси 12.01.21 | 17:36

Поради одрони пренасочен сообраќајот на релација Делчево – Скопје

Од делчевската подружница на ЈП „Македонија Пат” информираат дека до отстранување на проблемот, возачите од Делчево и Македонска Каменица кои имаа потреба да патуваат...

Сервиси 12.01.21 | 14:24

Фармерите да обезбедат вода и храна за животните: Апел на АХВ по најавите за пад на температурите

Најавените врнежи од снег проследени со ветер и падот на темепертури можe негативно да влијaат на здравјето на животните, иако, повеќето видови, релативно добро го поднесуваат...

Сервиси 12.01.21 | 13:29

Вонредна прогноза: Од утре снег, од петок температури доста под нулата

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег. Позастапени ќе бидат во западните...

Сервиси 12.01.21 | 12:26

Ниски температури, снег, голомразица и влажни коловози: РСБСП апелира на внимателно возење

По значителното влошување на временските услови во последните неколку денови во земјава и појавите на дожд, магла и снег кои се очекува да се интензивираат во наредниот...

Сервиси 12.01.21 | 12:07

Вторник e неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија („Службен весник на РМ” бр.21/98 и 18/07), 19 јануари...

Сервиси 12.01.21 | 10:28

И денеска можни излевања на реките Вардар, Струмица и Црна

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) информира дека овие два дена се очекува сите водостои кај водотеците и натаму да бидат надпросечни за овој дел од годината,...