Категорија: Економија
Економија 19.10.19 | 19:16

Со полициска асистенција утрово се уриваа дивоградби во стариот дел на Охрид

Со полициска асистенција утрово продолжи акцијата за уривање на дивоизградената платформа на кафетеријата „Ликвид“ во стариот дел на Охрид, објави порталот „Охрид1“. Уривањето...

Економија 19.10.19 | 10:41

Мицкоски: Секој политичар да подлежи на еден вид ревизија, да се провери потеклото на имот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски утринава гостуваше на емисија „Стадион“ на „Канал 77“ каде што посочи дека време е да се стави крај на злоупотреби,...

Економија 18.10.19 | 13:16

Ангеловска-Мекдауел: Околу 80 милиони евра од ЕИБ за изградба на Пречистителна станица во Скопје

Со околу 80 милиони евра Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе влезе во финансирањето на Пречистителна станица за отпадни води во Скопје. Од оваа сума околу 10 милиони...

Економија 18.10.19 | 11:15

Не ме прашувајте мене за бројчаникот на „Триумфална“

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, во гостување синоќа на ТВ Алфа рече дека тој не е соодветниот што треба да даде одговор кога ќе проработи „бројчаникот“...

Економија 18.10.19 | 10:27

Земјоделците ги сечат дрвата: Нема веќе праски за 5 денари

Револтирани од лошите услови земјоделците гневни порачаа дека повеќе нема да има праски за пет денари. На Фејсбук страната Земјоделие.мк се појавија фотографии на кои...

Економија 17.10.19 | 22:11

Aнѓушев: 120 компании во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра

Годинава преку Законот за финасиска поддршка вкупно 120 компании пријавиле дека во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра, од кои само во првата година веќе инвестирани...

Економија 17.10.19 | 15:28

СДСМ: Државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата

На светскиот ден на борбата против сиромаштијата, од СДСМ велат дека државата е на прав пат за искоренување на сиромаштијата. Како одговорна партија, во изминатите две...

Економија 17.10.19 | 13:19

Манчевски го претстави Централниот регистар на население

Министерот Манчевски денеска го претстави Централниот регистар на население. Податоците ќе бидат користени од надлежните институции за потребите при давање на услуги. Регистарот...

Економија 17.10.19 | 11:46

Министерката за финансии најави раст на јавниот долг

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Економски магазин“ на Алсат истакна дека јавниот долг за 2020 година е проектиран на 52,3 % додека...

Економија 17.10.19 | 10:53

Само бизнис ги интересира додека умираме и нè апсат

Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци со одредени измени влегува во Собранието и тоа со европско знаменце. Со најновите измени Законот им овозможува...

Економија 17.10.19 | 09:41

ММФ ја ревидира стапката на раст за македонската економија на 3,2 отсто

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот изештај ја ревидира стапката на раст за македонската економија годинава од три во априлската прогноза на 3,2 проценти. За наредната...

Економија 16.10.19 | 20:24

Додека си ја спасува кариерата преку минималната плата, не заборави да си ги спаси бизнисите со европското знаменце на Законот за опојни дроги

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. И додека...

Економија 16.10.19 | 17:39

Пропадна продажбата на 1 ТВ, инвеститорот од Холандија се повлекол

Пензионерот Богдан Дамјаноски, кој склучи договор за купување на 1 ТВ, ќе го раскине договорот, соопштил тој за ИРЛ. Дамјаноски рекол дека инвеститорот во чие име настапува...

Економија 16.10.19 | 16:46

Земјоделци од шест регионални здруженија најавија протест пред влада

Претставници од шест регионални земјоделски здруженија на денешната прес – конференција во Кавадарци изразија незадоволство од состојбите во земјоделството и...

Економија 16.10.19 | 15:29

АВМУ: Ниту е побарана, ниту е одобрена промена на сопственичката структура на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) денеска соопшти дека досега од нив не е побарана, ниту одобрена промена на сопственичката структура на 1ТВ. По...

Економија 16.10.19 | 15:11

Програмата за плински уреди во возилата на седница на Влада во вторник

Во вторник на седница на Влада треба да помине новата програма за субвенции за вградување плински уред во автомобилите, соопшти денеска министерот за економија Крешник...

Економија 16.10.19 | 13:23

Опозицијата ќе поднесе предлог-закон за зголемување на пензиите

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коaлицијата најавија дека денеска во Собранието ќе поднесат предлог закон за изменување на Законот за пензиско и инвалидско осигурување,...

Економија 16.10.19 | 13:13

Заев пред австриските бизнисмени се пофали дека ја покачил минималната плата два пати за две години

Премиерот во Австрија ги претставил најзначајните поенти од реформските процеси и нагласил дека како целосно посветена на овие процеси, Владата ја обнови демократијата...

Економија 16.10.19 | 11:28

Со каков бизнис се занимавал новиот сопственик на „1ТВ“?

77-годишниот Богдан Дамјановски кој живее во скопската населба Кисела вода е новиот сопственик на „1ТВ“ кој фигурира во Управата за јавни приходи објави ИРЛ. 77-годишниот...

Економија 16.10.19 | 11:18

Одземени 9.000 килограми пиперки од нерегистрирани откупувачи во прилепско

Девет илјади килограми пиперки „куртовска капија” се одземени од нерегистрирани откупувачи при инспекциските контроли на Инспекторатот за земјоделство спроведени...