Категорија: Економија
Економија 19.06.21 | 12:54

Во Ниш ревакцинација на вработени и членки на Стопанската комора на Македонија

Во Ниш денеска се ревакцинираат вработените Стопанската комора на Македонија и вработени во нејзините компании-членки чии работни места се со висок ризик. Имунизацијата,...

Економија 19.06.21 | 10:42

ВМРО-ДПМНЕ: Таксата од 4,13 денари треба да ги покрие погубните економски и финансиски политики на Заев

Поради неодговорноста на власта на Заев, граѓаните ќе плаќаат 4,13 денари повеќе за секој литар купено гориво. Оваа такса трајно го поскапува горивото и отвора инфлаторна...

Економија 17.06.21 | 16:34

Василевска: Реформите на власта се гол популизам, зад истиот се кријат намерите за злоупотреба на 21.5 милиони евра заем од СБ

Денес сме сведоци на уште една сурова реалност на хибридниот режим кој преминува во својот повисок диктаторски режим и самоволие со кој се однесува власта овој пат...

Економија 17.06.21 | 15:52

Светската и Европската конфедерација на синдикати му укажале на Заев за репресија врз синдикатите во Македонија

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија одржа прес конференција на која беше истакнато писмото, односно укажувањето од Светската конфедерација на синдикати...

Економија 17.06.21 | 12:55

Лефков: Заради Заев на секое полнење на резервоар од 60 литри плаќате 840 денари повеќе или една просечена плата годишно

Зоран Заев и СДСМ наметнаа 14 денари давачки кон буџетот за секој литар гориво. Заради Зоран Заев и СДСМ горивата во Македонија се поскапи за 14 денари, пари кои одат директно...

Економија 17.06.21 | 10:30

Животната средина не препознава граници, а предизвиците со кои се соочуваме во Зелениот договор и во Европа се подеднакво релевантни и во Западниот Балкан

Во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт” и Еко-свест се одржа дискусија на тема „Праведна или брза енергетска транзиција”. Министерот Нуредини истакна дека...

Економија 16.06.21 | 19:58

Во Македонија има граѓани од втор ред кои преживуваат со 150 денари на ден и граѓани од прв ред кои се гоштеваат со народни пари

Денеска во Македонија постојат граѓани од прв и граѓани од втор ред и оваа поделба која е фактичка е директен производ на однесувањето на власта на Зоран Заев. Граѓани...

Економија 16.06.21 | 16:04

За Заев неоснована е секоја поплака за еколошкaта такса од 3,5 денари

И со дополнителната еколошка такса од 3,5 денари која ќе се влева исклучиво во Буџетот, нафтата ќе биде најевтина во Македонија. Секоја поплака на ова поле не држи вода,...

Економија 16.06.21 | 15:17

Макам-Транс: Воведувањето на еколошката такса ќе ги зголеми трошоците за 4,13 денари по литар

Макам-Транс, здружението на транспортери, ќе анализира дали ќе протестира против најавеното воведување на еколошка такса. Од таму велат дека нив транспортерите како...

Економија 16.06.21 | 14:43

Заев: Еколошката такса од 3,5 денари нема да доведе до инфлација

И со дополнителната еколошка такса од 3,5 денари која ќе се влева исклучиво во Буџетот, нафтата ќе биде најевтина во Македонија. Секоја поплака на ова поле не држи вода,...

Економија 16.06.21 | 13:24

Заев е убеден дека струјата нема да поскапи

Премиерот Зоран Заев е убеден дека струјата нема да поскапи, а за да се ублажи растот на цената на електричната енергија условена од целосната либерализација на пазарот,...

Економија 16.06.21 | 12:34

Николоски: Македонија е пред инфлација поради зголемените даноци и акцизи

За да можат да крадат го поскапуваат драстично бензинот и дизелот, предупредува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. На бројни средби со стопанственици...

Економија 16.06.21 | 10:25

Димовски: За секој резервоар гориво плаќаме 843 денари повеќе од времето на „режимот“

Арач, ја нарекува Илија Димовски веста за новите давачки од 14,06 денари по литар нафта. Малопродажната цена на нафтата и горивата во Република Македонија ја утврдува...

Економија 16.06.21 | 10:22

Заев ја задолжи државата за нови 2.4 милијарди евра, долгот за 4 години е зголемен 50% и изнесува 7.2 милијарди евра

Вчера Заев не задолжи за нови 44 милиони евра. Долгот надмина 7 милијарди евра, Заев успеа за 4 години да го зголеми долгот на државата за над 2.4 милијарди евра. СДСМ го презеде...

Економија 16.06.21 | 08:43

Јавниот повик за издавање ваучери за одмор заврши денеска, пристигнати над 2.600 апликации

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвара јавниот повик за издавање на потврда-ваучер за користење...

Економија 15.06.21 | 17:34

Од 1 јули ќе плаќаме по 500 денари месечно за еколошка такса: Возете тротинети како цел свет, вели премиерот

Не само дизелот туку сите горива ќе поскапат за 4,13 денари по литар од 1 јули. Владата планира да воведе нова такса која ќе предизвика ценовен шок и ќе ги покачи цените...

Економија 15.06.21 | 16:50

Со струен удар врз семејниот буџет владата ќе го полни државниот

По најавите за значително поскапување на горивата се поизвесно станува дека ќе има и големо поскапување на струјата. Премиерот Заев денеска вели дека не може да гарантира...

Економија 15.06.21 | 14:36

Ќе поскапи ли такси превозот поради скокот на цената на горивата, еко данокот и истоштеност на секторот од пандемијата

Нова цена на такси превозот нема и нема да има во блиска иднина, иако во јавноста се шпекулира дека веќе е побарано зголемување на почетната цена од некои компании. Од...

Економија 15.06.21 | 14:15

Истевнички Кукуље, нов туристички производ на АППТ

Агенција за промоција и поддршка на туризмот во партнерство со Општина Делчево го реализираше проектот за уредување и означување на туристички локалитет “Истевнички...

Економија 15.06.21 | 13:36

Владата воведува нова давачка, граѓаните да се подготоват за нов ценовен шок

Граѓаните треба да се подготват за нов ценовен шок по најавата дека дизелот ќе поскапи за нови 4 денари по литар по воведувањето на еколошката такса. Премиерот Заев денеска...