Категорија: Психологија
Психологија 07.12.23 | 12:22

Петрушевска: Прашајте каде се мајката на Вања, сестричката…

Прашајте каде се мајката на Вања, сестричката, апелира актерката Весна Петрушевска, додавајќи дека во оваа колективна траума заборавивме на нив две кои се исто жртви...

Балкан Психологија 06.12.23 | 18:14

Систем на абење на тркалото: Како Србин и Хрват измамиле казино во Лондон

Во една есенска вечера вечер  двајца мажи и една жена влегле во казиното „Риц“ во Лондон, . Еден од мажите, Хрватот Нико Тоша, внимателно погледнал во масите и избрал...

Психологија 04.12.23 | 20:24

Бајрактаров: Луѓе без чувство на вина, без морал учат само од казни

Луѓе без морал и чувство на каење стои во описот на дијагнозата на лицата кои посегнуваат по детски живот. Психијатријата ги препознава како социопати, псхихопати. Психијатарот...

Психологија 04.12.23 | 18:30

Психолозите: Без разлика на тоа што еден од нив е јавна личност, тоа не мора да значи дека е и здрава личност

Откако случајот со 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес ја потресе јавноста, психолозите Мирјана Јовановска – Стојановска и...

Психологија 03.12.23 | 09:28

Меланхоличноста во зима е нормална, но има разлика меѓу „зимски блуз“ и зимска депресија

Пократки денови, студено, темно … во зима обично ни паѓа расположението. Но, некои од нас развиваат и вистинска сезонска депресија. „Дојче веле“ прави анализа како...

Психологија 04.11.23 | 21:50

Знаци што покажуваат дека е време да раскинете

Иако понекогаш е тешко да се откажеме од врска во која сме вложиле многу време и труд, понекогаш е подобро да раскинете отколку да останете во врска која не ве прави (по)среќни. Дознајте...

Психологија 04.11.23 | 17:54

Промоција на книгата „Живата соба“ од авторките Биљана Копрова и Благица Ваниќ

Гешталт тренинг институтот – Советувалиштето за хумана соработка, денеска во Скопје на конференцијата „Живата соба“ прослави 25 години од своето постоење. Според...

Психологија 03.11.23 | 16:18

Дводневна конференција „Живата соба“ за емоциналниот багаж кој сите го носиме

На четврти и петти ноември годинава, со почеток во 10 часот, во Сеавус едукативен и развоен центар (Акцелератор), ќе се одржи дводневна Конференција „Живата соба“ во...

Психологија 31.10.23 | 08:52

Работилница за родители, едукатори и деца „Креираме заедно за подобра комуникација“

На 4 ноември во „Јавна соба“ тимот на СмартАп спроведува креативна работилница под насловот „Креираме заедно за подобра комуникација“, наменета за едукатори, родители...

Психологија 27.10.23 | 22:21

Жените открија која висина на мажи најмногу ги возбудува: Еве кои момци имаат најголеми шанси

Истражувањата постојано покажуваат дека жените претпочитаат мажи кои се релативно повисоки од нив. Мажите понекогаш се трудат максимално да ја одржуваат хигиената,...

Психологија 28.09.23 | 15:15

Руски психолог ги налути жените со контроверзната изјава: Ова е причината зошто сте сами и во четириесеттите

Психологот Михаил Лабковски после 30 години искуство во пракса и 20 години работа на радио и телевизија, интригира со своите изјави и совети. Михаил Лабковски неретко...

Психологија 24.09.23 | 11:00

Оваа песна го намалува стресот како ниту една друга

Ако барате начин да се ослободите од стресот и анксиозноста, слушањето музика може да ви помогне. Сепак, тоа не е било која музика. Имено, невромаркетинг компанијата...

Психологија 21.09.23 | 20:04

Популарниот хрватски тв-водител Александар Станковиќ ја промовираше својата книга „Депра“

Александар Станковиќ, уредник и водител на популарната емисија „Недела во 2“ која се емитува на Хрватската телевизија во Загреб ја промовираше својата книга „Депра“....

Психологија 03.09.23 | 19:38

Зошто Балканците си ги споредуваат сопругите со „ненадминливата“ мајка?

За мажите од Балканот се вели дека не покажуваат емоции, дека им е тешко да признаат кога грешат, дека ги сметаат своите мајки за најдобри и дека мора да бидат главни...

Психологија 03.09.23 | 10:51

Постпородилната депресија е сериозен проблем кај многу мајки во Македонија

Од седум до 15 отсто од жените паѓаат во постпородилна депресија, а уште толку се непрепознаени и нелекувани од различни причини, покажуваат податоците од Кабинетот...

Психологија 31.08.23 | 22:50

Каква личност сте: Патка или зајак, што прво гледате?

Поминаа повеќе од 100 години откако овој цртеж беше првпат исцртан, а предизвика огромни реакции откако беше споделен на социјалните мрежи. Некои прво го гледаат зајакот,...

Психологија 02.08.23 | 09:56

Само психопатите и садистите го обожаваат овој пијалак

Научниците успеале да дознаат кој пијалак им е омилен на психопатите и садистите иако не успеале да ја објаснат таа поврзаност. Според резултатите од истражувањето...

Психологија 28.07.23 | 22:37

Вака мажите најчесто ја уништуваат својата жена

Познат брачен терапевт ги објаснува причините за распаѓањето на браковите, кои најчесто ги среќавал во пракса. Еве како жените и мажите си ги уништуваат браковите… 1....

Психологија 15.07.23 | 11:34

Три знака кои покажуваат дека вашиот брак ќе заврши со развод

Украинскиот психолог Павел Домрачев открил кои се трите најважни знаци што сугерираат неминовен развод. „Сакам да споделам со вас, не толку очигледни, но недвосмислени...

Психологија 13.07.23 | 22:21

Четири знаци што откриваат дека жената е неверна

Изневерувањето е причина број еден за развод, а овие 4 знака укажуваат на тоа дека жената има љубовник Неверството никогаш не е добро, без разлика дали го извршила жена...