Во една есенска вечера вечер  двајца мажи и една жена влегле во казиното „Риц“ во Лондон, . Еден од мажите, Хрватот Нико Тоша, внимателно погледнал во масите и избрал една малку одвоена од другите, каде што му се придружиле сопатниците – српскиот бизнисмен Ненад Марјановиќ Унгарката Ливија Пилиси. Триото купило чипови и почнале да играат, пишува „Блумберг“

Балканска измама

Иако беа на посебна маса, нивниот начин на игра ги издвојуваше од останатите, пишува „Блумберг“. Кога крупието ја вртел топката,  тројцата чекале шест до седум секунди и потоа брзо ги ставаа своите облози. Некогаш губеле но и добивале и огромни суми пари. Но, она што било невообичаено кај нив беше смиреноста со која ги прифаќаа поразите и победите. Тие не реагираа.

Во еден момент, Марјановиќ фрлил 10.000 фунти во чипови и внимателно гледал додека топката се одбивала по нумерираните џебови.

Вознемирените шефови во Риц хотелот  го демонтирале секое тркало од рулет, повикаа полиција и адвокати, а британските таблоиди дознаа за невообичаено „среќното“ трио.

Тоша, Марјановиќ и Пилиси таа вечер се вратиле во хотелот како што ветиле Овој пат тие биле однесени во приватна соба каде ги чекаше одред на лондонската Метрополитен полиција. Полицаецот учтиво ги известил дека се уапсени поради сомнение за „измама“ и ги однел на разговор во блиската полициска станица. Во меѓувреме биле претресени нивните чевли и облека и ништо не било пронајдено.

Во станицата тие биле одделно испрашувани во присуство на преведувач и негирале користење на каков било тип на компјутер.

Еве за што се работи

Тие нашле дупка во системот – истрошеноста на тркалото на рулетот.На совршено тркало, топката секогаш паѓа по случаен избор. Но, со текот на времето, тркалата развиваат недостатоци, кои се претвораат во шаблонот. Тркало кое е дури и малку навалено може да развие она што се нарекува „зона на паѓање“. Кога теренот ја принудува топката нагоре на теренот, топката забавува и паѓа од надворешниот раб на истото место речиси во секое вртење.

Извор: БлумбергRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.