Мајка на три деца  од Балканот која живее со семејството во  Германија откри како го променила животот откако вовела уникатен метод на штедење. Така таа ги намалила сите семејни трошоци за намирници, хигиена, подароци и други ситници од 1.200 на 400 евра месечно.

Таа вели дека штедела буквално на сѐ, од тоалетна хартија до пиење кафе на бензиска станица.

„Трошоци во продавница со попуст, кафе за носење на бензинска пумпа, посети на ресторан“, набројува тој. „Со сите овие флексибилни трошоци, јасно е дека малите трошоци создаваат хаос-открива мајката.

За да се ослободи од бројните импулсни набавки, таа почнула да прави список – по еден за секоја недела.

„Редовно размислував за тоа што ни треба. Брашно, тестенини, домати од конзерва, снегулки, сите оние класици што секогаш ги имате во куќата“, опишува таа.

Со списоците што ги прави планира со недели и месеци однапред и гледа дека семејството ќе треба да преживее само со 440 евра месечно за сите тие производи

За следната недела правиме помали списоци со овошје, зеленчук и млечни производи“, -вели мајката.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.