Ознака: Германија
Свет 21.10.20 | 08:59

Над 7.500 новозаболени од коронавирус во Германија

Институтот Роберт Кох соопшти дека во Германија во последните 24 се потврдени 7.595 случаи на коронавиус, а починати се 9 лица. Вкупниот број на починати со најновите бројки...

Свет 20.10.20 | 08:28

6.868 за еден ден : Се зголемува бројот на заразени во Германија

Во Германија во последните 24 часа регистрирани се 6.868 нови случаи со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Од почетокот на епидемијата во земјата...

Калеидоскоп 19.10.20 | 16:09

Германец прскал луѓе со спреј за самоодбрана зашто не држеле растојание

Еде 71-годишниот Германец ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана поради тоа што многу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание. Како што соопшти германската...

Свет 17.10.20 | 11:50

Меркел со апел до Германците: Држете дистанца, откажете ги патувањата и прославите, седете дома

Германската канцеларка Ангела Меркел упати денеска апел до граѓаните дека е неопходно да се направи се, за да се спречи неконтролираното ширење на коронавирусот. Се...

Калеидоскоп 16.10.20 | 09:36

Германците повторно почнаа да складираат тоалетна хартија

Како и на почетокот на пандемијата со корона вирус, поради постојаниот раст на бројот на новоинфицирани, Германците повторно почнаа да складираат тоалетна хартија. Синџирите...

Свет 15.10.20 | 14:51

Берлин им покажува среден прст на туристите што одбиваат да носат маска

Туристичката агенција „Visit Berlin“ лансираше кампања со која сака да ги потсети на правилата на градот сите туристи кои одбиваат да носат маска. На билбордите ширум Берлин...

Калеидоскоп 14.10.20 | 14:48

Преку ден полицајка, навечер проститутка: Германката Сара ја шокира јавноста

Германска поранешна полицајка го привлече вниманието на јавноста откако обелодени дека преку ден работела во полицијата, а ноќе била проститутка. Таа раскажа дека...

Свет 14.10.20 | 14:35

Во Германија нема да биде задолжителна вакцината против Ковид-19

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека вакцината против коронавирус нема да биде задолжителна. Како што јавија германските медиуми, најмалку 55-65 отсто...

Свет 14.10.20 | 08:40

Нови 5.132 случаи на коронавирус во Германија

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија порасна во последните 24 часа за 5.132, соопшти Институтот за заразни болести Роберт Кох. Од последниот пресек, како...

Свет 13.10.20 | 10:52

Маас: Русија направи малку за да го разјасни случајот Навални

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас ја обвини Русија во вторникот дека направила „малку“ за да ја разјасни вистината во врска со наводното труење...

Свет 13.10.20 | 09:21

Германците дисциплинирани и уплашени, не веруваат дека 2021 ќе е подобро

Повеќето Германци не очекуваат пандемијата на коронавирусот да стивне следната година, покажува истражувањето на јавното мислење на „Ерго осигурување“. Шеесет отсто...

Останати спортови 11.10.20 | 16:22

Хамилтон победи на ГП на Ајфел во Формула 1 и го стигна Шумахер по број на победи

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на 11. трка сезоната 2020 во Шампионатот во Формула 1 возена попладнево за Големата награда на Германија. За Хамилтон оба беше...

Балкан 09.10.20 | 16:37

Бундесрат: Работниците од Западен Балкан и понатаму можат да работат во Германија

Сојузниот совет на германскиот парламент (Бундесрат) одобри продолжување на таканареченото „правило за Западен Балкан“, според кое граѓаните од регионот сè уште...

Балкан 09.10.20 | 12:15

Ужасно злосторство во Германија: Хрват со мачета го убил постариот брат

Хрватски државјанин на возраст од 30 години е уапсен во Емеринг, во близина на германскиот град Минхен во четвртокот, каде што со мачета го убил три години постариот брат. Според...

Кариера 08.10.20 | 12:28

Ковачот над 3.000 евра, ревизорот повеќе од 6.150 – Германија ги објави просечните плати во 100 професии

Заводот за вработување на Германија, објави колку изнесува бруто заработката мината година за 100 најпопуларни професии, а според таа листа најплатени биле пилотите,...

Скопје 08.10.20 | 12:26

Отровниот винил-хлорид од ОХИС однесен во Германија

Отровниот течен материјал винил-хлорид е конечно дислоциран од кругот на ОХИС. Пренесен е во Германија каде ќе биде уништен. Како што соопштија од Министерството за...

Свет 08.10.20 | 10:24

Германија ја прошири листата на ризични земји: Дневните бројки повторно надминуваат 4.000 новозаразени

Бројот потврдени случаи со корона вирус во Германија во последните 24 часа се зголемил за 4.058. Сега има вкупно 310.144 заболени. Истовремено, проширена е листата на ризични...

Свет 07.10.20 | 22:31

Париз и Берлин се залагаат за санкции на ЕУ во врска со Навални

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан и неговиот германски колега Хајко Маас во средата ја повикаа Европската унија да воведе санкции кон Русија...

Свет 07.10.20 | 11:59

Пандемијата го зголеми бројот на милијардери во Германија

За време на пандемијата се зголемил бројот на милијардери во Германија, а се значително се зголемило и нивното богатство. Како што покажуваат проценките на консултантската...

Свет 05.10.20 | 11:29

Бројот на бегалци во Германија опаѓа, за првпат од 2011 година

Бројот на бегалци кои живеат во Германија растеше за девет години, но ова лето трендот се намали. Кон средината на 2020 година, 1,77 милиони бегалци со различен статус на...