Ознака: Германија
Свет 06.04.20 | 14:19

Германија планира да го укине карантинот на 19 април

Германија подготви список на мерки, вклучително и носење маски, ограничување на собирање луѓе на јавни места и брзо следење на контролата на ширење на заразата. Според...

Свет 05.04.20 | 20:33

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. Се претпоставува дека не се...

Свет 05.04.20 | 09:11

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. Се претпоставува дека не се...

Свет 03.04.20 | 15:34

Мерките во Германија го забавуваат ширењето на Ковид-19

Мерките што ги преземаа германските власти за забавување на ширењето на коронавирусот, почнуваат да покажуваат ефекти, соопшти денеска Институтот Роберт Кох (ИРК) за...

Свет 02.04.20 | 16:48

Во Германија околу 3.000 нови заразени и уште 31 смртен случај

Во Германија нагло се зголеми бројот на заразени со новиот коронавирус со регистрирани 2.660 нови заразени и 31 смртен случај. Вкупниот број заразени е 80.641, а вкупниот број...

Свет 02.04.20 | 16:43

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц денеска изјави дека се одобрени околу девет милијарди евра од помошта ветена во рамките на владиниот антикризен пакет за...

Свет 02.04.20 | 10:29

Загрижувачки бројки од Германија: Во еден ден 6 илјади нови случаи и 140 починати

Иако многумина имаат впечаток дека ситуацијата со пандемијата на коронавирусот во Германија е под контрола, сепак бројот на заразени и во оваа земја рапидно расте. Бројот...

Свет 31.03.20 | 11:25

Врвот на заразата од коорнавирусот во Германија се очекува дури во јуни

Пикот на заразата од коронавирусот во Германија може да се очекува дури во јуни, пресметале научниците од Универзитетот „Јоханес Гутенберг“ во Мајнц и на Универзитетот...

Свет 31.03.20 | 10:52

Врвот на заразата од коорнавирусот во Германија се очекува дури во јуни

Пикот на заразата од коронавирусот во Германија може да се очекува дури во јуни, пресметале научниците од Универзитетот „Јоханес Гутенберг“ во Мајнц и на Универзитетот...

Свет 30.03.20 | 21:11

Германија со 50 милијарди евра ќе ги помага рестораните, кафулињата и таксистите

Во Германија почнува исплата на помош за малите работодавци и трговци поединци чии бизниси пропаднаа во екот на пандемијата на Ковид-19. – Германската бирократија, особено...

Свет 29.03.20 | 19:42

Германски покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата

Министерот за финансии на покраината Хесен, Томас Шефер си го одзел животот поради пандемијата на Ковид-19, јави „Дојче веле“. Полицијата се сомнева дека Шефер извршил...

Свет 27.03.20 | 15:18

Во Германија за еден ден околу 6.000 новозаразени со коронавирус

Бројот на заразени со новиот коронавирусот во Германија изнесува 42.228 лица, што е за 5.780 повеќе од вчера. Од Вирусот досега починаа 253 лица, соопшти Институтот „Роберт...

Култура 27.03.20 | 12:43

Познатата германска виолинистка Ана Софи Мутер е позитивна на коронавирусот

Познатата виолинистка ја објави своата дијагноза на Фејсбук со видео порака со зборовите „Ова е тешка ситуација за секој уметник, но доаѓаат подобри времиња“. Германската...

Здравје 25.03.20 | 21:53

Зошто во Германија е низок бројот на починати од коронавирус?

Односот на бројот на заразени од коронавирус и починати од оваа зараза драстично се разликува од земја до земја, но посебно во очи влегува релативно нискиот број на...

Македонија 25.03.20 | 15:41

Авионски ќе се враќаат 915 македонски државјани од Германија

Владатa објави јавен повик за организирање на авионски превоз за враќање на 915 македонски државјани од Германија. Предмет на овој јавен повик е организирање авионски...

Свет 25.03.20 | 12:51

ИФО: Германската економија е во шок

Деловната клима во Германија потона на најниско ниво од 2009 година, соопшти денеска економскиот институт Ифо, предвидувајќи остар пад на активностите во најголемата...

Свет 25.03.20 | 12:38

Во Германија илјада пациенти заразени од Ковид-19 се на интензивна нега

Во германските болници моментно околу илјада заболени од коронавирус се наоѓаат на интензивна нега, покажуваат објавените податоци од Здружението на германски болници...

Свет 25.03.20 | 09:00

Расте бројот на заразени и на починати од ковид 19 во Германија

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија е зголемен на 31.554 и од таа болест починале 149 лица. Според податоците на Институтот за здравство...

Свет 25.03.20 | 08:50

Eксперт од СЗО одговара зошто бројот на смртни случаи од Ковид-19 е мал во Германија

Процентот на заразени со новиот коронавирус и починати од таа инфекција драстично варира од земја до земја, но релативно нискиот број на смртни случаи во Германија...

Свет 23.03.20 | 11:02

Тие не се плашат од корона: Американските војници слетуваат во Германија без маски

Неколку илјади американски војници среде епидемијата од корона вирусот дојдоа во Германија.Тие веќе неколку недели во групи слетуваат во Хамбург а оттаму се упатуваат...