Ознака: штедење
Вести 28.10.22 | 21:08

Спасовски: Штедам, летам со нискобуџетни авиокомпании

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека за службените патувања многу често користи нискобуџетни компании. Тој вели дека во услови на криза,...

Балкан 26.10.22 | 17:10

Кризата само што почна, чувајте ги парите: Еве кој купува станови, а жените никако не треба да го купуваат ова

Дали инфлацијата ги јаде парите, дали да се чува кеш или да се вложува. Сламарица или ризик… Ова се дилемите кои ги мачат граѓаните, посебно оние што имаат заштеда,...

Свет 21.10.22 | 21:57

Европски синдикати: Одлуките на ЕУ за енергетската криза се недоволни и нецелосни

Генералниот секретар на Конфедерацијата на европски синдикати, Лука Висентини, ги поздрави напорите на лидерите на ЕУ да постигнат компромис за ценовниот шок во енергијата,...

Македонија 19.10.22 | 13:50

Министерството за локална самоуправа ја зголемило потрошувачката на стуја, а здравство, надворешни и одбрана ќе дадат отчет пред Владата

Дел од министерствата и институциите се придржувале кон мерките, но некои од нив не само што не го стегнале ременот, туку и ја зголемиле потрошувачката на струја, како...

Вести 19.10.22 | 12:52

Државните институции во септември заштедиле вкупно 20 отсто струја

Владата, судовите, Собранието, претседателот на државата, ЕСМ и МЕПСО во септември годинава вкупно заштедиле 20 отсто струја во однос на истиот месец лани. Според анализата...

Свет 12.10.22 | 12:10

Шојбле им порача на Германците да штедат струја: Државата не е супермаркет

Поранешниот германски министер за финансии и член на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Волфганг Шојбле ги критикуваше Германците дека премногу бараат по однос...

Економија 10.10.22 | 22:31

Ковачевски: ЈП, институциите и општините да преземат мерки за штедење струја

Треба да се направи анализа дали јавни претпријатија имаат потреба од сите вработени во моментов или дел од нив би можеле да бидат пратени на одмор со цел да се заштеди...

Економија 03.10.22 | 19:27

Меѓународната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја советува ЕУ да штеди со потрошувачката на гас, за да избегне празни складишта и ризик од прекини во снабдувањето оваа зима,...

Економија 21.09.22 | 10:02

Домаќинствата повеќе штеделе годинава

Со постпандемичното закрепнување на економијата што придонесе за стабилизирање на пазарот на трудот и раст на расположливиот доход, ризиците кај секторот „домаќинства“...

Македонија 14.09.22 | 12:05

Бислимовски: Мора да се штеди, треба да сме подготвени на се

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, во гостување во Студио 10 на ТВ 24 порача дека доаѓа сериозно тежок период и сите ќе мора да штедиме....

Свет 06.09.22 | 16:37

Намалување на ДДВ за струјата, замрзнување на цената на јавниот превоз: Португалија со 4,2 милијарди евра ќе се справува со инфлацијата и енергетската криза

Владата на Португалија одобри пакет од 2,4 милијарди евра за надминување на инфлаторниот притисок и за справување со енергетската криза. Мерките насловени „семејството...

Економија 01.09.22 | 12:36

Да штедиме струја за побезбедна зима, апелираат од ЕСМ

АД ЕСМ ги повикува граѓаните да се придржуваат кон мерките за штедење на електрична енергија. Притоа од компанијата потенцираат дека ќе ги вложат сите напори да ја произведат...

Македонија 31.08.22 | 10:05

Од утре стапуваат во сила мерките за штедење струја

Од утре стапуваат во сила мерките за штедење електрична енергија со кои потрошувачката треба да се намали 15 отсто. Мерките беа донесени со владина одлука на 16 август,...

Кујнски тефтер 27.08.22 | 11:26

Како да заштедите струја при готвење?

Од вчера стапи на сила кризната состојба во енергетиката при што Владата ги задолжи сите јавни службеници да штедат струја и потрошувачката да ја намалат до 15 проценти,...

Свет 26.08.22 | 10:47

Ќе се гасат светлата во излозите, канцелариите ќе се греат до 19 степени: Шпанија одлучи да штеди

Шпанскиот Парламент го поддржа планот на Владата за штедење гас со кој се предвидува намалување на потрошувачката на гас според препораките на Европската Унија, со...

Свет 12.08.22 | 16:58

Германија штеди, ќе ги загрева јавните згради само до 19 степени

Германскиот министер за економски прашања Роберт Хабек денеска објави нови регулативи за заштеда на енергија во земјата, поради стравувањата од недостиг на енергенси. Загревањето...

Вести 09.08.22 | 14:31

Стапува во сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас

Планот на Европската Унија за намалување на потрошувачката на гас во Унијата за 15 отсто стапува во сила, откако синоќа беше објавен во официјалниот административен...

Балкан 01.08.22 | 10:24

Грција подготвува „СОС план“ за заштеда на енергија со намалување на осветлувањето

Намалување на уличното осветлување и исклучување на светлата во три часот наутро на археолошките локалитети и историските споменици, предвидува планот на грчката...

Свет 30.07.22 | 09:23

Шпанскиот премиер ги повика функционерите и вработените во приватниот сектор да ги извадат вратоврските за да штедат

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска ги повика владините службеници и вработените во приватниот сектор во Шпанија да ја намалат потрошувачката на електрична енергија...

Свет 20.07.22 | 12:17

Се планира ограничување на греењето и ладењето во зградите: ЕУ забрзано прави план за можен прекин на испораките на руски гас

Земјите од ЕУ ги забрзуваат подготовките за евентуален целосен прекин на снабдувањето со руски гас, а Европската комисија денеска треба да го претстави својот кризен...