Категорија: Технологија
Технологија 20.09.23 | 18:18

Платформата „Х“ (Твитер) ќе воведе 118 нови емотикони

За љубителите на емотикони, „Емоџипедија“ на платформата „Х“ (Твитер) објави дека наскоро ќе има 118 нови лица на изразувањето чувства. Компанијата официјално го потврди...

Технологија 18.09.23 | 11:32

Маск ќе отвора фабрика Тесла во Турција?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на состанокот во Њујорк го повика сопственикот на компанијата Тесла, Илон Маск да отвори фабрика за автомобили...

Технологија 12.09.23 | 23:02

Ајфон 12 зрачи, Франција го забрани

Француските регулатори денеска му наложија на Епл да ја запре продажбата на Ајфон 12 поради емитување премногу електромагнетно зрачење и да ги повлече постоечките телефони. Француската...

Технологија 06.09.23 | 20:58

Се укинува опцијата „Фејзбук њуз“

Компанијата Фејзбук соопшти дека ја укинува својата рубрика за вести „Фејзбук њуз“ во Велика Британија, Франција и Германија на почетокот на декември и оти ќе се сосредоточи...

Технологија 29.08.23 | 15:43

Бугарите не знаат што е тоа смарт телезивор

Лани 52 проценти од граѓаните во ЕУ на возраст меѓу 16 и 74 години користеле телевизори поврзани на интернет, што претставува раст за 9 процентни поени во однос на 2020 година,...

Технологија 23.08.23 | 16:04

Пренос во живо од борбата на македонскиот ас Гого Славески против искусниот ветеран Џејк Лидси

Македонскиот ас „Braveheart” Славески за шампионската титула во валтер категорија ќе се бори против искусниот ветеран Џејк „Gypsy” Линдси на 49. издание на „Bare Knuckle“,...

Технологија 23.08.23 | 10:52

Нова ВИ-алатка на „Мета“ за превод на стотина јазици

генција за превод и транскрипција на говор на десетици јазици. Тоа е потенцијална основа за алатки за комуникација во реално време, што ќе ги премостува јазичните бариери. Се...

Технологија 19.08.23 | 19:34

Инцидент на руската сонда пред слетувањето на Месечината

Руската вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека се случила „вонредна ситуација“ за време на маневарот на руската сонда Луна-25, пред слетувањето на Месечината. Оттаму...

Технологија 09.08.23 | 12:19

Фејсбук ја укинува можноста за СМС-пораки преку „ФБ-месинџер“

Фејсбук во 2016 година воведе можност за праќање и примање СМС-пораки преку апликацијата „Фејсбук-месинџер“, но оваа можност наскоро ќе биде укината. Според информациите...

Технологија 08.08.23 | 08:47

Балканот залудно се плаши од вештачката интелегенција

Западната параноја и даде предност на Кина Стравот од вештачката интелигенција е главно западен феномен. Во Азија практично го нема. Спротивно на тоа, Источна Азија...

Технологија 31.07.23 | 10:24

Корисниците сè повеќе го игнорираат „Тредс“ на Цукерберг

По првичната возбуда во првите недели од новата социјална мрежа, Threads веќе не привлекува толку големо внимание. Марк Цукерберг и Мета го лансираа Тредс како главен конкурент...

Технологија 29.07.23 | 12:07

Илон Маск се пофали: Бројот на месечни корисници на платформата Х (Твитер) достигна нов максимум

Бројот на месечни корисници на платформата X, порано позната како Твитер, достигна нов максимум, изјави Илон Маск и сподели графикон што покажува дека сега има над 540...

Технологија 28.07.23 | 10:38

ЕК отвори истрага против „Мајкрософт“ за можно кршење на правилата за конкурентност

Европската комисија започна формална истрага со цел да процени дали можеби „Мајкрософт“ ги прекршил правилата за конкурентност на ЕУ со поврзувањето на неговата...

Технологија 26.07.23 | 21:49

„Спотифај“ ја поскапува претплатата за повеќе од 200 милиони корисници

Познатата интернет платформа за слушање музика, „Спотифај“, одлучи да ги зголеми цените на претплатата за повеќе од 200 милиони корисници во категоријата „Премиум“....

Технологија 24.07.23 | 11:57

Сината птица на Твитер отиде во историја, социјалната мрежа на Елон Маск има ново лого

Шефот на Твитер го откри новото лого на социјалната мрежа, со бел X на црна позадина, што ќе ја замени сината птица. Утрово во објава на Твитер, Линда Јакарино напиша „Х...

Технологија 17.07.23 | 10:00

10 апликации кои најмногу ви ја цицаат батеријата на мобилниот телефон

Апликациите за социјалните мрежи, стриминг сервисите и некои игри се меѓу најголемите виновници за трошење на батеријата на вашиот телефон, открија експертите. Според...

Технологија 12.07.23 | 23:04

Веќе се достапни за Инстаграм и Месинџер: Компанијата „Мета“ креира нови „аватари“ за видеоповици

На луѓето, понекогаш, видеоповиците им се одбивни или барем несоодветни кога не сакаат соговорникот да ги види во разни и најразлични „домашни изданија“… Затоа,...

Технологија 12.07.23 | 22:43

Особено барани биле теренските возила: Скок на продажбата на „Порше“ во првото полугодие од годинава

Германскиот производител на спортски автомобили „Порше“ објави голем скок во продажбата во првата половина од годината, благодарение на засилената побарувачка на...

Технологија 12.07.23 | 22:09

Илон Маск лансира стартапот за развој на вештачка интелигенција „xAI“

Илон Маск, го лансираше долго најавуваниот стартап за вештачка интелигенција „xAI“, откривајќи тим од инженери со кои сака да создаде алтернатива за Чет-ГПТ (Chat-GPT). Стартапот...

Технологија 08.07.23 | 10:02

Кумановецот Леонид Петковски ќе ја претставува Maкедонија на светскиот МОS натпревар

Ученикот Леонид Петковски од кумановското средно училиште „Наце Буѓони“ освои прво место на националниот МОS (Microsoft Office Specialist) натпревар и ќе ја претставува Македонија...