Категорија: Останати спортови
Останати спортови 01.08.21 | 21:28

Кина доминира според освоени златни медали на Олимписките игри

На седум дена до крајот на Олимписките игри во Токио, Кина го држи врвот според освоени златни медали, пред САД и Јапонија. Во текот на денешната програма беа доделени...

Останати спортови 01.08.21 | 21:11

Филип Михов нов државен шампион во шах

Филип Михов ја освои шампионската титула во сениорска конкуренција на Отвореното првенство на Македонија во шах кое од 24 до 31 јули се одржа во Струга. Шахистот на Алкалоид...

Останати спортови 01.08.21 | 20:27

Местото на шампионот е на врвот: Дејан Георгиевски во придружба на Мицкоски се искачи на Водно

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во друштво на освојувачот на олимписки сребрен медал, Дејан Георгиевски и неговиот тренер, Дарко Костовски, го искористија...

Останати спортови 01.08.21 | 19:33

ИОК со соопштение за атлетичарката која била принудена да ги напушти ЛОИ во Токио

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) на Твитер објави соопштение за ситуацијата со белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја. Вечерва, ИОК и организаторите на...

Останати спортови 01.08.21 | 18:49

Двајца финалисти во скок во височина го поделија златниот медал на ЛОИ

Финалето во скокови во височина ни ја донесе најсимпатичната сцена од досегашниот тек на Олимписките игри, бидејќи двајцата најдобри скокачи, на крајот одлучија да...

Останати спортови 01.08.21 | 17:57

Маратонецот Александар Илиевски најави подвиг за Илинден, ќе се обиде да исплива 71 км во Охридското Езеро

Македонскиот маратонски пливач, Александар Илиевски на втори август ќе се обиде стане првиот пливач кој го препливал Охридското Езеро и тоа во должина од 71 километар. Рутата...

Останати спортови 01.08.21 | 17:42

Окон со прва победа во Ф1 кариерата

Естебан Окон е сензационалниот победник на трката во Унгарија. 24-годишниот Французин го оствари нејголемиот успех во кариерата и заврши на врвот пред Себастијан Фетел. Трката...

Останати спортови 01.08.21 | 16:34

Италијанецот Џејкобс е нов олимписки шампион на 100 метри

Италијанецот Ламонт Марсел Џакобс е нов олимписки шампион откако победи на трката на 100 метри на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио. Џејкобс во финалната трка ја мина...

Останати спортови 01.08.21 | 16:20

Венецуелката Рохас освои златен медал во трискок и собори светски рекорд стар 26 години

Атлетичарката од Венецуела, Јулимар Рохас освои златен медал во трискок и постави нов светски рекорд на Олимписките игри во Токио. Рохас победи со резултат од 15 метри...

Останати спортови 01.08.21 | 16:08

Олимпискиот првак плете додека седи на трибините и чека да му дојде ред за натпревар

Британецот Том Дејли е олимписки шампион во скокови во вода, освои злато и во Токио во синхронизирани скокови од 10 метри, а денеска вниманието го привлече со плетење...

Останати спортови 01.08.21 | 15:44

Со личен рекорд Стојоски до 38-мо место на 400 метри

На деветиот натпреврувачки ден на ЛОИ во Токио го бележиме настапот на настапи македонскиот атлетичар Јован Стојоски. Стојоски настапи во квалификациите на 400 метри...

Останати спортови 01.08.21 | 15:08

Олимпиецот и неговиот тим не ја прифатија поканата од Пендаровски: Дејан Георгиевски припаѓа на сите луѓе во Македонија, треба да е надвор од сите политички случувања

Вистина е дека не контактираа од кабинетот на Претседателот на Р. Македонија, добивме покана за Дејан Георгиевски и неговиот тим да бидат предводници на овогодинешната...

Останати спортови 01.08.21 | 15:03

Падна првиот светски рекорд во атлетика на Игрите во Токио

Венецуелката Јулимар Рохас го постави првиот светски рекорд во една атлетска дисциплина на Олимписките игри во Токио. Таа попладнево во трискок прескокна 15 метри и...

Останати спортови 01.08.21 | 10:12

Пливачите од САД со светски рекорд го освоија златото во штафета 4×100 метри мешано

Американската штафета утрово постави нов светски рекорд на Олимпијадата во Токио во пливачката дисциплина 4х100 метри мешано. Рајан Марфи, Мајкл Ендру, Калеб Дресел и...

Останати спортови 01.08.21 | 09:41

АФМ: Националното поединечно првенство секогаш е посебно, благодарение на најмладите

На 31 јули 2021 во Скопје се одржа Националното поединчено првенство за млади младинци/ки. Во Организација на Атлетската федерација на Македонија на Арената “Тодор Проески“...

Останати спортови 31.07.21 | 23:09

Јамајканката Херах го собори олимпискиот рекорд стар 33 години на 100 метри

Јамајканката Елејн Томпсон-Херах (29) ја одбрани титулата олимписка победничка на трката на 100 метри на Олимписките игри во Токио, таа во финалето го истрча вториот најдобар...

Останати спортови 31.07.21 | 22:36

Кина во водство со 21 златно одличје, САД израмнета по бројот на олимписки медали

Олимписките игри во Токио се во втората натпреварувачка недела, а спортистите од Кина ја зголемија предноста пред конкурентите по бројот на освоени златни медали. Табела...

Останати спортови 31.07.21 | 21:49

Ова пливање ѝ го посветувам на мојата мајка: Марко исплива 60 км Охрид – Свети Наум – Охрид

Дванаесет часа за нов предизвик посветен на неговата мајка! Дванаесет часа му беа потребни на охридскиот херој Марко Пејчиновски да исплива од Охрид до Свети Наум и...

Останати спортови 31.07.21 | 20:43

Владата се коригира: Наградата на Дејан Георгиевски за олимпиското среброто зголемена за 800.000 денари

На оваа седница е дополнета одлуката за паричната награда за Дејан Георгиевски за постигнатиот врвен олимписки успех и таа сега е поголема за 800.000 денари и изнесува...

Останати спортови 31.07.21 | 20:15

ОИ: Атлетичарот Стојоски ќе настапи утре во квалификациите на 400 метри

По четиридневна пауза од појавување во олимпискиот базен на Миа Блажевска – Еминова, македонскиот спорт утре во атлетичарот Јован Стојоски ќе го има својот шести натпреварувач...