Категорија: Останати спортови
Останати спортови 11.06.21 | 12:56

Хуманитарна акција на „Sport life“: Навиваме заедно за Македонија

„Sport Life“ ги повикува сите играчи да се вклучат во хуманитарната акција – „Навиваме заедно за Македонија“, за поддршка на изградбата на центарот за рани интервенции...

Останати спортови 11.06.21 | 11:04

В недела Скопје трча на 10 километри

Традиционалната трка HalkEco Скопје Трча 10КМ оваа година ќе се одржи на 13ти јуни, во недела, со почеток од 7:30 часот. Стартот и целта на овогодинешната десет километарска...

Останати спортови 11.06.21 | 10:25

Лас Вегас главен фаворит за освојување на НХЛ титулата

Тимот на Вегас последен избори полуфинале во најсилната хокејска лига на светот, откако ноќеска го совлада Колорадо со 6:3 и со вкупни 4-2 во победи ја заврши четвртфиналната...

Останати спортови 10.06.21 | 21:18

Ѓоковиќ до Јокиќ: Се надевам дека ќе ти донесам среќа во плеј-офот, те сакам, брате!

Најдобриот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ одлучи на тренингот пред полуфиналето на „Ролан Гарос“ со Рафаел Надал да облече дрес на Никола Јокиќ, кој беше прогласен...

Останати спортови 10.06.21 | 10:31

В недела Скопје Трча на 10 километри

Во недела, на 13. јуни на булеварот Илинден, пред фонтана Лотус, со старт од 07,30 часот, ќе се одржи трката HalkEco Скопје Трча 10КМ. Трката е во организација на Сојуз на спортови...

Останати спортови 10.06.21 | 09:41

Седум македонски каратисти на квалификациски турнир за Олимпијадата во Токио

Карате федерацијата на Македонија (КФМ) ќе биде меѓу најбројните делегации на претстојниот олимписки квалификациски турнир за олимписките игри во Токио, што ќе се одржи...

Останати спортови 10.06.21 | 09:07

„Вечниот“ Мајк Тајсон се враќа во рингот

ренерот на Мајк Тајсон, Рафаел Кордеиро зборуваше за времето на можно враќање на боксерот во рингот. – Продолжуваме со тренинзи. Тој е спортист и секогаш вежба, работи...

Останати спортови 10.06.21 | 08:33

Eден ќе остане без титулата: Надал-Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ги сподели своите очекувања пред претстојното полуфинале на Ролан Гарос против 13-кратниот победник на Францускиот опен, Рафаел...

Останати спортови 09.06.21 | 10:21

Гркот Циципас е новата светска тениска звезда

Натпреварот помеѓу 22-годишниот Стефанос Циципас и 24-годишниот Александар Зверев ќе биде најмладото полуфинале на Ролан Гарос од 2008 година, кога 22-годишниот Рафаел Надал...

Останати спортови 08.06.21 | 21:37

Конечно нешто паметно: Владата бара Спорт Клуб и Арена да бидат на македонски јазик

Владата ја разгледа и усвои информацијата за овозможување содржина и емитување на македонски/албански јазик на Спорт Клуб и Арена Спорт . Тие се регистрирани во нашата...

Останати спортови 06.06.21 | 23:29

Данска подобра од Македонија во Струмица

Репрезентацијата на Данска е победник во годинашното издание на одбојкарската Европската сребрена лига. Данците вечерва во Струмица во финалето ја совладаа македонската...

Останати спортови 06.06.21 | 18:03

Роже Федерер се повлече од Роланд Гарос за да си го заштити телото

Роже Федерер објави дека се повлекува од Ролан Гарос, иако се пласираше во четвртото коло. Федерер, кој наскоро ќе наполни 40 години, изјави дека го прави тоа за да си го...

Останати спортови 06.06.21 | 12:55

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ победници на „Охрид трчаТ“, екипно триумф за тимовите „Најк Ран“ и „ИПА“ од Скопје

Биљана Кираџиева и Милош Ранчиќ се победници 21-километарската трка на петтото по ред издание на Атлетската манифестација „Охрид трчаТ“. Ранчиќ полумаратонската делницата...

Останати спортови 06.06.21 | 10:23

Федерер размислува да се повлече од Ролан Гарос за да биде здрав за настап на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер најави дека можеби ќе се повлече од Ролан Гарос со цел на Вимблдон да може да настапи во најдобра можна форма. Сега треба да одлучам...

Останати спортови 06.06.21 | 08:42

Македонските одбојкари вечерва против Данска во финалето на Европската сребрена лига

Македонската одбојкарска репрезентација денеска во финалето на завршниот турнир од Европската сребрена лига, што се игра во салата „Парк“ во Струмица, ќе игра против...

Останати спортови 05.06.21 | 19:57

Волканоски и Стојановска државни прваци во јуниорска конкуренција

Теодор Волканоски од ППК Крушево и Ана Стојановска од ППК Крива Паланка се новите државни прваци во пинг понг во конкуренција на јуниори. На државното првенство кое...

Останати спортови 05.06.21 | 19:48

Одбојкарите ја победија Хрватска и се пласираа во финалето на Сребрената лига

Одбојкарската репрезентација на Македонија се пласира во финалето на Сребрената лига откако ја совлада Хрватска со 3-2 (15-25, 25-19, 25-22, 21-25, 15-12 по сетови) во првото полуфинале...

Останати спортови 05.06.21 | 16:32

Ф1: Откажаната трката за ГН на Сингапур поради пандемијата на коронавирус

Трката од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда (ГН) на Сингапур е откажана втора година по ред поради пандемијата на коронавирус, соопштија организаторите. Ноќната...

Останати спортови 05.06.21 | 10:56

Петто издание на Охрид Трчат: Утре посебен време сообраќаен режим од 7:30 до 11 часот

Охрид овој викенд повторно минува во знакот на Атлетската манифестација „Охрид трчаТ“, осмислена како спортско-рекреативен настан што прави спој на трчањето, движењето,...

Останати спортови 04.06.21 | 23:31

Руската тенисерка уапсена на Ролан Гарос поради местење натпревари, пуштена од притвор

Јана Сизикова, руската тенисерка кокја вчеравечер беше успасен поради сомнежи дека на минатогодинешното издание на Ролан Гарос намести еден меч, денеска е пуштена...