Категорија: Патувања
Патувања 19.10.21 | 10:05

Запознајте го Грин Бенк – гратчето кое стана место на апсолутна технолошка тишина

Малиот американски град, Грин Бенк, стана рај за луѓето што бегаат од дигиталната ера, се наведува во репортажа на „Еуроњуз.травел“. Градот во Западна Вирџинија е дом...

Патувања 18.10.21 | 17:50

Среќен 66-ти роденден „фиќо“!

Во понеделникот се одбележува 66-годишнината од производството на првото „фиќо“ во фабриката на „Застава“ во Крагуевац. Првиот примерок од овој автомобил со официјално...

Свет Патувања 15.10.21 | 10:51

Границата меѓу Шпанија и Португалија се поминува со три чекори

Граничните премини генерално не се омилени места во светот. Но, може да го промените ова мислење доколку се затекнете на преминот меѓу Шпанија и Португалија. Овие две...

Патувања 07.10.21 | 12:08

Хвар прогласен за најубав остров во Европа

Хрватски Хвар е прогласен за најдобар и најубав остров во Европа, во изборот направен од читателите на реномираното списание „Конде наст травелер“. Зад Хвар се грчките...

Патувања 02.10.21 | 11:26

Трианесет години чекавме дете, во февруари го добив син ми откако примив молитва од манастирот Тумане

Тринаесет години чекавме дете, а годинава на 17 февруари го добив Урош, раскажува Билјана Ранкиќ од Белград, само една од многуте верници кои го посетиле манастирот Тумане...

Патувања 24.09.21 | 13:57

Загинаа пет алпинисти, а 11 завршија во болница по ненадејната бура на највискиот врв во Европа

Пет алпинисти го изгубија животот на највисоката планина во Европа, Елбрус, во Северен Кавказ во Русија, а единаесет други завршија во болница. Оваа трагедија се должи...

Патувања 21.09.21 | 16:13

Австрија ги отвора скијачките терени само за вакцинирани, прележани или со негативен тест

Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љубителите на зимските спортови. Операторите со жичари можат...

Патувања 17.09.21 | 11:14

Ова се четири од највеличествените храмови во Азија што апсолутно вреди да се посетат

Како лулка на многу цивилизации и религии, Азија отсекогаш привлекувала патници, авантуристи и туристи, кои се заинтригирани од нејзината разновидна култура, величествените...

Патувања 04.09.21 | 11:55

Сите сакаат да спијат во креветот на Ескобар: Вилата на нарко босот претворена во хотел

И повеќе од 2о години од смртта на нарко босот Пабло Ескобар неговата популарност не се намалува. Па така неговата луксузна вила во мексичкиот град Тулум е претворена...

Патувања 29.08.21 | 17:59

Мајкл Џордан стигна во Црна Гора, легендарниот кошаркар крстари по Јадран

Легендарниот американски кошаркар Мајкл Џордан ужива на одмор на Јадранско Море. Џордан крстари со јахта долга 95 метри изградена во 2020 година која има шест палуби, а...

Патувања 28.08.21 | 11:26

ЕУ повторно ќе забрани влез за патници од Македонија поради порастот на новозаразени со Ковид-19

Европската Унија (ЕУ) повторно ќе ја стави Македонија на „црната листа“ за патување, откако вчера најави чекори за враќање на патните ограничувања поради растот на...

Патувања 23.08.21 | 14:03

Македонија во црвена категорија за патување на Кипар – тест и пред тргање и по влегување во земјата

Од портокаловата, заедно со уште три земји, Македонија е преместена во црвената зона за патување на Кипар и задолжителен е ПЦР тест направен 72 часа пред поаѓањето, но...

Патувања 23.08.21 | 12:44

„Копнена јахта“: Oва камп возило на „Мерцедес“ чини два милиони евра

„Мерцедес“ го прозведе можеби најлуксузното камп возило. Наречено „компена јахта“ и тоа со право. Ова возило нема што нема. Спална соба со 55 инчен телевизор, солрен...

Патувања 21.08.21 | 20:21

Во Будва „не сакам ништо“ во кафуле се наплатува половина евро

Неодамна на Фејсбук страницата „Podgorički vremeplov“ беше објавена фотографија од фискална сметка издадена на плажа во Будва. Напишано на фискалната сметка е одговорот на...

Патувања 21.08.21 | 11:07

Moжни се и терористички напади, се вели во предупредувањето на Австралија за патување во Македонија

Македонија е означена како земја со висок ризик за зараза од коронавирус и се препорачува да не се патува во неа. Оваа препорака е за патниците од Австралија, а ја препорачува...

Патувања 13.08.21 | 12:47

Патот преку планината Галичица од утре отворен за сообраќај

Јавната установа Национален парк „Галичица“ соопшти дека прекинуваат градежните активности за реконструкција на коловозот на регионалниот патен правец Р 2332 Царина...

Патувања 12.08.21 | 14:07

Во Хрватска ќе се казнува оставање крпи на плажа од рани зори за да им чува место

Омилената активност на туристите од регионот кога се на летување-станува на машкиот дел од семејството во рани зори за да стави крпи на плажата и чадор да им чува место...

Патувања 11.08.21 | 15:31

Мир и тишина прекинати само со звуците на брановите: Ваков е хрватскиот „Остров на Љубовта“

Недалеку од хрватскиот град Задар, на Јадранското Море се наоѓа малиот остров Галешњак, попознат како „Островот на Љубовта“ или „Островот на Љубовниците“. Островот...

Патувања 31.07.21 | 19:28

Од денеска во Црна Гора влез само под овие услови

Владата на Црна Гора донесе мерки кои ќе важат од денеска до 20 август. Влегување во внатрешноста на рестораните, како и ноќните клубови и дискотеки е дозволено со еден...

Патувања 30.07.21 | 20:51

Сите кои ќе сакаат да се преселат во италијанските села ќе добијат по 28.000 евра

Ако некогаш сте размислувале за нов почеток, преселбата во некои од италијанските села и градови ќе ве воодушеви поради нивната понуда. Имено, тие планираат да им платат...