Категорија: Патувања
Патувања 03.03.21 | 10:51

Македонци уплаќаат за патување во Занзибар и на Малдиви, за таму не е потребен ковид-тест

Огромен интерес за 11-дневно патување во Занзибар, Африка, популарен како егзотичен рај, има изминатиот период во земјава. Агенциите нудат аранжмани од девет ноќевања,...

Патувања 28.02.21 | 17:22

Поскапуваат патарините во Србија

Владата на Република Србија на последната седница донесе одлука за дополнително зголемување на цената на патарината за сите категории на возила. Висината на поскапувањето...

Патувања 23.02.21 | 13:27

Вакцината против ковид ви ги отвора овие шест туристички врати

На стартот на туристичката сезона некои европски земји ги отвораат вратите за туристите кои имаат доказ дека ги примиле двете дози од вакцината против ковид. Се шпекулира...

Патувања 22.02.21 | 09:09

Крај на ерата на евтини летови?

Германското здружение за воздушен транспорт формулираше список на барања и им се обраќати на политичарите во форма на отворено писмо, со цел да се осигура дека оваа...

Патувања 17.02.21 | 14:53

Тројца Македонци со велосипед се искачија на Килиманџаро

Лазо Миновски, Никола Нешкоски и Иља Деревјев станаа првите Македонци кои со велосипед ја искачија највисоката планина во Африка, Килиманџаро во Танзанија. Тие го комплетираа...

Патувања 11.02.21 | 13:59

Тројца Кубанци преживеале 33 дена на ненаселен остров близу Флорида

Американската крајбрежна стража соопшти дека спасила тројца кубански државјани за кои се верува дека биле заглавени 33 дена на ненаселен остров, на Бахамите. Воздушна...

Патувања 06.02.21 | 22:45

Во овие земји на ЕУ ќе можеме да одиме само вакцинирани!

Со одобрување на се повеќе вакцини против Ковид-19 и се повеќе вакцинирани лица низ земјите-членки на ЕУ и Шенген-зоната, потребата да им се дозволи патување на оние кои...

Патувања 22.01.21 | 11:46

ЕУ одлучи: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Патувања 18.01.21 | 08:59

Tри месеци живеел на аеродром, поради короната му било страв да се качи во авион

Американец од Калифорнија живеел три месеца на Меѓународниот аеродром „О’Хара“ во Чикаго, оти се плашел да влезе во авион поради корона-пандемијата. Адитја Синг (36)...

Калеидоскоп Патувања 17.01.21 | 22:49

Ковид пасоши ќе почнат да се користат од март?!

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално – за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен...

Патувања 15.01.21 | 21:52

Снежна зимска идила на Галичник

Вчерашните врнежи од снег, но и значително поубавото време денеска беа причина за зимско разубавување на голем број локации ширум Македонија. Таков е примерот со околината...

Патувања 10.01.21 | 20:35

Сопружници поканиле девојка за тројка во хотел, полицијата ги уапси за кршење на ковид-мерки

Британска брачна двојка решила да го зачини својот годишен одмор на Барбадос со секс со локална девојка во нивната хотелска соба, но со тоа ги прекршиле строгите карантински...

Патувања 09.01.21 | 19:49

Грција го соопшти планот за сите што летово сакаат на море: Aко не сте вакцинирани контролата на граница ќе биде детална

До крајот на пандемијата, во Грција ќе има две категории туристи – оние кои биле вакцинирани и оние кои не се, најави грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис. Тој...

Патувања 06.01.21 | 11:48

Село во Велс се продава за милион фунти

Селото Аберлефени во близина на Макинелет, Велс, со вкупно 16 куќи во него, се продава за еден милион фунти. Населбата е првично направена за работници во рудник, уште...

Патувања 05.01.21 | 12:32

За да може да се патува нема да биде доволен само Ковид пасош

Директорот на Националното здружение на туристички агенции на Србија (YUTA), Александар Сеничиќ, вели дека вакцинацијата нема да биде единствениот услов за добивање на...

Патувања 05.01.21 | 09:58

Ќе одиме ли налето во Грција на одмор?

Пандемијата, тензиите во односите со Турција, мигрантското прашање, прва жена претседател на државата, туризмот во „новата нормалност“, осудените членови на Златна...

Патувања 04.01.21 | 10:17

„Спрајт“ од 250, еспресо од 140 денари ги разбесни туристите на Копаоник и Златибор

Фискална сметка од локал на Златибор ги раскара корисниците на социјалните мрежи. За некои високите цени се нормални во време на пандемија, за други, пак, безобразни. Овој...

Патувања 03.01.21 | 14:16

Вака изгледаат ковид-пасошите: Што сè ќе пишува и каде ќе може без нив да се патува

Информации за тоа дали некој имал коронавирус, дали и кога направил PCR-тест и дали примил вакцина – сето ова во иднина ќе може да се најде во вашите ковид пасоши. Оваа...

Патувања 30.12.20 | 10:37

Британците бесни: Aлбански рапер објави мапа како илегално да се стигне до Лондон

Познат по својата дрскост, позирање покрај скапоцени автомобили и луксузни локации, албанскиот рапер Дијонис Биба ги разбесни Британците откако на социјалните мрежи...

Патувања 29.12.20 | 09:42

Ако сакате да патувате догодина можеби ќе ви треба имунизациски пасош

Сега кога вакцините против Ковид-19 почнуваат да се шират, многу луѓе можеби сонуваат за еден ден кога ќе можат да патуваат, да купуваат и да одат повторно на кино. Но,...