Категорија: Вести
Свет 01.12.22 | 09:28

Пријавиле дека носат овошје и зеленчук: Во Валенсија фатени 5,5 тони кокаин вреден 340 милиони евра

Шпанската полиција соопшти дека во пристаништето во градот Валенсија запленила пратка со рекордни 5,6 тони кокаин, вредна повеќе од 340 милиони евра. Дрогата била пронајдена...

Свет 01.12.22 | 09:18

Шојгу: Русија во 2023 ќе ја прошири инфраструктурата за нуклеарно оружје

Русија ќе посвети посебно внимание на изградбата на инфраструктура за своите нуклеарни сили во 2023 година, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој рече...

Балкан 01.12.22 | 09:17

Наследникот на Земунскиот клан се врати во Србија: Вака денеска изгледа Лука Бојовиќ

Наследникот на Земунскиот клан Лука Бојовиќ се врати во Србија. Тој беше во затвор во Шпанија за шверц на дрога. Беше осуден на 12 а одлежа 8 и шпанските власти решија да...

Култура 01.12.22 | 09:15

Вечерва во МКЦ промоција на „Засолниште во времето“ на врвниот бугарски писател Георги Господинов

По фантастичниот меѓународен успех со романот „Засолниште во времето“ како и по многуте гостувања и промоции ширум Европа, реномираниот бугарски писател, поет и драматург...

Балкан 01.12.22 | 09:14

ЕУ наскоро ги укинува визите за Косово

Земјите-членки на ЕУ се договорија за заеднички став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово од датумот на отпочнување на Европскиот систем за информации...

Балкан 01.12.22 | 09:10

Штајнмаер денеска во Тирана, прва посета на германски претседател по 27 години

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер, денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Тирана, каде ќе пристигне по посетата во...

Култура 01.12.22 | 09:09

Фотографии кои не смеат да бидат заборавени: Изложба на Живко Јаневски во КИЦ

Во Културно информативниот центар – Скопје вечерва во 19,30 часот ќе биде отворена изложба на фотографии од фоторепортерот и доајен на македонската фотографија Живко...

Балкан 01.12.22 | 09:08

Во Бугарија има два до трипати повеќе луѓе заразени со ХИВ отколку што се официјално регистрирани

Од почетокот на 2022 година досега во Бугарија има 299 новорегистрирани носители на ХИВ инфекцијата, од кои 25-30 отсто се странски државјани, а голем дел се лица од Украина....

Економија 01.12.22 | 09:05

Владата дневно, авансно и „херојски” ќе потроши по 1.500.000 евра за увоз на струја

Нов увоз на струја и ново „херојско” грабање народни пари, алармира претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. За само 4 дена во декември, АД ЕСМ авансно ќе плати...

Балкан 01.12.22 | 09:04

Во Приштина сопруг ја изрешетал бремената жена која требало да се породи

Во дворот на Клиничкиот универзитетски центар, пред Гинеколошката клиника во Приштина, синоќа е убиена жена во деветтиот месец од бременоста. Се сомнева дека ја убил...

Култура 01.12.22 | 08:56

Промоција на „Папокот на светлината“ на Венко Андоновски

По десет години, македонскиот автор и професор Венко Андоновски се враќа на сцената со нов роман. Промоцијата на „Папокот на светлината“ , во издание на издавачкиот...

Вести 01.12.22 | 08:53

Ретроспектива на филмовите на чешкиот режисер и глумец Јиржи Менцл oд денеска во Кинотека

Кинотека во соработка со Амбасадата на Чешката Република од 1 до 11 декември организира ретроспектива на филмовите на чешкиот режисер и глумец Јиржи Менцл.     Ретроспективата...

Култура 01.12.22 | 08:53

Со „Строго контролирани возови“ се отвора ретроспективата на филмови на Јиржи Менцл во Кинотека

Кинотека во соработка со Амбасадата на Чешката Република од 1 до 11 декември организира ретроспектива на филмовите на чешкиот режисер и глумец Јиржи Менцл. Ретроспективата...

Македонија 01.12.22 | 08:52

Покана за регионална средба на општините од Вардарскиот регион

ВМРО-ДПМНЕ ве поканува на регионална средба со градоначалниците и претседателите на советите на општините од Вардарскиот регион, која ќе се одржи на 2.12.2022 година (петок)...

Македонија 01.12.22 | 08:51

Маричиќ во Брисел, започнува билатералниот скрининг за Поглавје 23 – Правосудство и фундаментални права

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го отвори билатералниот...

Култура 01.12.22 | 08:49

Во Софија ќе бидат потпишани договори меѓу музеите на Македонија, Бугарија и Србија

Во Министерството за култура на Бугарија денеска ќе бидат потпишани договори за заеднички активности меѓу Националниот археолошки институт со музеј при Бугарската...

Балкан 01.12.22 | 08:45

Просечна плата во октомври во Црна Гора е 720 евра

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 отсто повисока од...

Македонија 01.12.22 | 08:45

Koвачки до Ковачевски: Седи Таче не се брукај, народот е тој кој бира, дава и зема на избори, а не странските политичари

Димитар Ковачевски, човекот кој се крие позади Цаци, поставен да одработи на штета на македонскиот народ и на Македонија, не знае дека народот е тој кој бира и дава и...

Скопје 01.12.22 | 08:45

Од денеска по едно јаболко за учениците во центарските училишта

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски најави дека од денеска учениците во центарските училишта за ужина ќе добијат по едно македонско јаболко. Од училиштата...

Култура 01.12.22 | 08:45

Концерт „Раат“ на Џијан Емин во Филхармонија

Во Филхармонија вечер во 20 часот ќе се одржи концерт насловен „Раат“ – авторски проект на композиторот Џијан Емин со оркестарот на Македонската филхармонија. Концертот...