Категорија: Живот
Семејство 14.11.19 | 19:24

Манекенка не знаела дека е трудна, се породила во тоалет

Дваесет и тригодишна манекенка се породила во тоалет, без да знае дека е бремена. Ерин Лангмејд од Австралија тврди дека користела контрацепција, немала ниту стомак,...

Калеидоскоп 14.11.19 | 17:29

Изгоре целиот имот на Расел Кроу во Австралија

Познатиот актер Расел Кроу на Инстаграм објави дека не успеал ништо да спаси од пожарот што го зафати неговиот имот, лоциран на источниот брег на Австралија.   View...

Калеидоскоп 14.11.19 | 15:15

Мајка му го оставила на буниште, а денес е милионер

Фреди Фигерс (30) како бебе бил оставен во контејнер за ѓубре, а денес е извршен директор на компанија вредна 62 милиони долари. Фреди е роден во градот Квинси, Флорида,...

Сервиси 14.11.19 | 14:41

Искористете ја можноста и бесплатно чипирајте ги милениците до крајот на 2019

Aгенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира до сопствениците на домашни миленици, до крајот на годинава да ја искористат можноста и бесплатно да ги микрочипираат...

Мода и убавина 14.11.19 | 14:06

Модна вечер посветена на млади таленти од Интернационалниот институт за мода „Изет Цури“

Модна вечер на која ќе бидат презентирани креации на млади таленти од Интернационалниот институт за мода „Изет Цури“, ќе се одржи во вторник (19.11.) со почеток во 18 часот...

Сервиси 14.11.19 | 13:08

Од утре МВР ќе казнува, возачи внимавајте!

МВР ги информира граѓаните дека во периодот од 15 ноември до 15 март треба задолжително да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот...

Кариера 14.11.19 | 11:53

Скопје домаќин на најголемиот танц натпревар „Гранд при денс оф 2019“

Од петок до недела, од 15 до 17 ноември Скопје ќе биде домаќин на најголемиот танц натпревар во Скопје, „ИДО Гранд при денс оф 2019“. Пријавени се над 2.700 натпреварувачи од...

Сервиси 14.11.19 | 11:28

Од утре започнува обврската за носење на зимска опрема

Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Републичкиот совет за безбедност...

Семејство 14.11.19 | 10:24

На полугодие учениците од четврто, петто и шесто одделение ќе имаат описни оценки

Учениците од четврто, петто и шесто одделние наместо оценки како досега, на полугодие ќе имаат описни оценки. На крајот на годината ќе имаат оценки. Оваа новина е според...

Сервиси 13.11.19 | 19:59

Во следните 30 дена ќе биде затворен за сообраќај патот кон Теферич

Во следните 30 дена заради санација, патот кој води кон населеното место Теферич ќе биде затворен за сообраќај, соопштија од Општина Кисела Вода. Од Општината апелираа...

Сервиси 13.11.19 | 19:49

Утре ги славиме Козма и Дамјан, ако сте верник помолете се за болните

Православните верници утре ги празнуваат Св. бесребреници Козма и Дамјан. Во Црквата, бесребреници се нарекуваат оние светители, на кои Бог им дал голем дар да чудотворат,...

Здравје 13.11.19 | 13:40

134 медицински сестри почнаа со шестмесечна работа во Службите за патронажна дејност

Од понеделникот, 134 медицински сестри почнаа со шестмесечна платена работа во Службите за патронажна дејност во 17 здравствени домови и во 2 општи болници со проширена...

Калеидоскоп 13.11.19 | 11:54

Си направил гробница на два ката, со два кревета, телевизор и фрижидер

Србинот Дејан Милошевиќ (43) си изградил гробница на два ката која повеќе личи на апартман бидејќи во приземјето има соба во која се наоѓаат два кревета, телевизор и фрижидер. Во...

Семејство 13.11.19 | 11:38

Работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот во „Јавна соба“

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ организира работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот, во рамки на проектот „On...

Здравје 13.11.19 | 09:23

Општата болница во Гостивар доби нов дигитален мамограф

Инсталиран е новиот дигитален мамограф во Општата болница во Гостивар и од наредната недела ќе биде пуштен во употреба за пациентите од овој регион. Министерот за здравство...

Калеидоскоп 12.11.19 | 22:15

Млад скопјанец преживува голгота, неговиот татко бара помош од хуманите луѓе

Ова е 19-годишниот Незир Чајани од Скопје. Незир пред пет месеци останал неподвижен. Тој со своите пријатели отишол на езерото Матка, но за жал, поради висок скок се здобил...

Здравје 12.11.19 | 21:08

Чибишев: При хаварија како во ОХИС, никој не треба да се приближи во радиус од 50 метри

Метил акрилатот од кругот на „Охис“ е безбедно складиран, а бетонскиот базен во кој се излеал, е исчистен, покриен со пилевина и испран со варова вода, рече Хусни Тачи...

Калеидоскоп 12.11.19 | 19:27

Доаѓа тежок празник: Еве што треба да направите да бидат исполнети вашите молитви и желби

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и заштита на земјата. Според...

Сервиси 12.11.19 | 17:33

Земјотрес ги вознемири жителите на Битола и околината

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Здравје 12.11.19 | 13:22

Деветгодишниот Јане Велковски чиј идол е Роналдо, конечно го доби лекот „спинраза“

Сликата на 9-годишниот Јане Велковски од Скопје, кој боледува од спинална мускулна атрофија (СМА), покрај постерот на неговиот фудбалски идол Кристијано Роналдо на Градскиот...