Категорија: Живот
Сервиси 09.12.23 | 20:37

Oва сите ги интересира: Еве какво ќе биде времето за Нова година

Српскиот метеоролог Иван Ристиќ предупредува дека претстојната зима ќе биде екстремно студена и со обилни врнежи од снег. Според неговата прогноза, се очекува интензивен...

Калеидоскоп 09.12.23 | 20:05

„Каде што има љубов куќата не е тесна“: Вучиќ има нов миленик

Претседателот Александар Вучиќ по сѐ изгледа има нов миленик.Тој отиде да го види ова прекрасно куче кое му стана љубов на прв поглед. Каде што има љубов куќата не е тесна...

Семејство 09.12.23 | 16:24

Османи ќе стане татко по трети пат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи преку статус на социјалните мрежи објави дека со сопругата го чекаат третото дете. Османи објави фотографија со семејството...

Патувања 09.12.23 | 11:26

„Зошто никој не зборува за ова место?“ прашува „Дејли Мејл“ оценувајќи го Охридското Езеро како едно од најпотценетите места во Европа

„Зошто никој не зборува за ова место?“ Осамена патничка вчудоневидено вели: Охридското Езеро е едно од најпотценетите места во Европа –  а престојот таму чини само...

Сервиси 09.12.23 | 09:35

Во следните шест месеци изменет режим на сообраќај на патот Прилеп-Битола

Поради изведување на геотехнички истражувања на коловозот од задутре ќе биде изменет режимот на сообраќај на магистралниот пат A3, делница Прилеп-Битола, информира...

Астро 09.12.23 | 08:45

Саботен хороскоп: На Јарците добро ќе им дојде малку мир, на Рибите – позитивни мисли

Oвeн Дeнecĸa вepojaтнo ќe мoжeтe дa ги дoвeдeтe paбoтитe вo peд и дa ги peшитe пpaшaњaтa ĸoи дoлгo вpeмe бapaaт внимaниe. Heмa дa пpoпyштитe ништo, пa ќe дoбиeтe yштe пoдoбpи peзyлтaти oтĸoлĸy штo oчeĸyвaвтe. Биĸ Tpпeниeтo...

Сервиси 09.12.23 | 08:29

За некои сонце, за други густи облаци денеска низ Македонија

Времето денеска во северозападниот и централниот дел од земјава ќе биде умерено до значително облачно, а во источните делови сончево. Ќе дува умерен до засилен јужен...

Кујнски тефтер 08.12.23 | 22:19

Eве што се појадува во семејството Ѓоковиќ

Сопругата на Новак откри дека подготвува мешавина од семки и кокосово млеко за појадокот на своите деца.На овој доручек се придружуваат и таа и Ноле. „Чија семки семе...

Семејство 08.12.23 | 21:40

Дали се прославува слава доколку почине член на семејството?

Започна сезоната на слави па голем дел од семејствата се прашуваат дали треба да се прославува и да се викаат гости доколку е починат некој од фамилијата. Дарко Николиќ,...

Калеидоскоп 08.12.23 | 20:43

Пендаровски срамежливо потпевнува „Земјо македонска, кој душман ќе влезе нема да излезе“

На социјалните мрежи се појави Видео на кое се гледа претседателот Стево Пендаровски кој, заедно со публиката, пее „кој душман ќе влезе, жив нема да излезе Македонијо,...

Кујнски тефтер 08.12.23 | 19:27

Четири салати за 20 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (ПРВ РЕЦЕПТ): 2 кисели краставици на ленти, 1 свежа краставица, малку копар и магдонос, 200 г грашок, сол, црн пипер (по вкус), маслиново масло по вкус). ПОСТАПКА...

Калеидоскоп 08.12.23 | 19:15

На овие шест датуми е најдобро да ја накитите елката

Експертите за езотерија тврдат дека многу е важен датумот за украсување на елката. За да привлечете љубов и благосостојба во својот дом, обрнете внимание на следните...

Сервиси 08.12.23 | 18:26

Сообраќајот на автопатот Штип – Радовиш во прекин поради сообраќајна незгода

Поради сообраќајна незгода од 17:30 часот затворен за сообраќај е експресниот пат Штип – Радовиш. Сообраќајот се одвива по стариот пат, информираат од Авто-мото сојуз...

Калеидоскоп 08.12.23 | 12:06

Добил 40 милиони долари на лотарија, па се откажал од нив поради потрена причина

Кога дознал дека на лотарија освоил 40 милиони американски долари, околу 37 милиони евра, добитникот на лото Том Крист, воопшто не се возбудил и се откажал од своите пари...

Сервиси 08.12.23 | 08:49

Променливо облачно со сончеви периоди, ќе дува умерен до засилен северен ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал...

Калеидоскоп 07.12.23 | 19:57

Прво и најважно е здравјето, па потоа се ќе си дојде на свое место: Боки 13 ја објави првата фотографија од слобода

Една недела откако доби прекин на затворската казна, Бојан Јовановски познат како Боки 13 ја објави првата фотографија на социјалните мрежи. Боки 13 се фотографираше...

Сервиси 07.12.23 | 19:15

Пак трупа снег: Забрана за тешки товарни возила на планинскиот превој „Ѓавато“

На магистралниот пат А-3, Битола-Ресен, на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, вечерва воведена е забрана...

Кариера 07.12.23 | 14:10

Ковачевски: Инвестираме во науката, тоа е влог во иднината на младите и развојот на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, денеска присуствуваа на настан...

Сервиси 07.12.23 | 13:29

ЦУК: Поради најава за снег и минусни температури, да се избегнуваат планински превои и критични точки

Поради најавата за снег и температури околу и под нулата, Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до граѓаните доколку немаат неопходна потреба попладнево и вечер...

Сервиси 07.12.23 | 13:16

Градски паркинг – Скопје утре нема да наплаќа за паркирање во четирите паркинг зони

Јавното претпријатие (ЈП) Градски паркинг-Скопје соопшти дека утре, на празникот Свети Климент Охридски, нема да се наплаќа зонско паркирање на јавните површини со кои...