Категорија: Живот
Калеидоскоп 02.12.23 | 18:58

Најмладата членка на Менса е двегодишната Ајла од Америка

Двегодишната Ајла Мекнаб од американската сојузна држава Кентаки стана најмладата членка на Менса, а постигна и Гинисов рекорд. Родителите на девојчето, Џејсон и Аманда,...

Калеидоскоп 02.12.23 | 18:46

Вратоврската на кралот Чарлс со бои на грчкото знаме не е поддршка за Грција, тврди Бакингемската палата

Бакингемската палата денеска соопшти дека вратоврската што ја носеше британскиот крал Чарлс Трети за време на неговото учество на климатскиот самит КОП28 во Дубаи,...

Здравје 02.12.23 | 18:10

Алкохолот е најмалиот проблем: Овие работи го уништуваат црниот дроб

Доколку сакате црниот дроб да ви биде здрав, покрај здравата исхрана и редовна хидратација, многу е важно да се грижите и за тоа што внесувате во вашето тело. Веројатно...

Здравје 02.12.23 | 17:58

Мамурлак не се лечи со парацетамол

По бурната ноќ многумина може да посакаат брз лек за немилосрдната главоболка од мамурлак следниот ден. Но, парацетамолот, колку и да е моќен против главоболки, не се...

Калеидоскоп 02.12.23 | 13:59

Кулата во Болоња може да се урне, властите започнаа план за цивилна заштита за зачувување

Средновековната кула Гарисенда во италијанскиот град Болоња, која е наведната исто како и онаа во Пиза, е затворена поради страв дека може да се урне, јавува Би-би-си. Властите...

Астро 02.12.23 | 10:02

Дневен хороскоп: Цeнeтe гo секој мoмeнт пoминaт зaeднo

Oвeн Ce чyвcтвyвaтe мoтивиpaни дa дojдeтe дo ĸpaj нa нeĸoja paбoтa вo пpвaтa пoлoвинa oд дeнoт. Oвaa тeндeнциja мoжe дa бидe мaлĸy нapyшyвaчĸa и мoжe дa oтĸpиeтe дeĸa дpyгитe ви ce cпpoтивcтaвyвaaт. Kaĸo штo oдминyвa...

Сервиси 02.12.23 | 08:55

Денеска топло, но со ветер и до 60 км/ч, утре локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло. Ќе дува умерен, наместа засилен ветер над 60 километри на час од јужен правец, што ќе...

Калеидоскоп 02.12.23 | 08:50

МПЦ слави неколку светители

Македонската православна црква денеска празнува неколку светители. Светиот пророк Авдија Родум од селото Витахарамско од пределите Сихемски. Живеел на дворецот на...

Сервиси 02.12.23 | 08:41

Без вода делови од Центар и Кисела Вода

Без вода денеска од 9 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани на улица „11 Октомври“ и на потегот од булевар „Кочо Рацин“ до Стара Рампа. Како што соопшти ЈП „Водовод...

Калеидоскоп 01.12.23 | 22:46

Директорот на Бољшој театарот поднесе оставка

Владимир Урин, директорот на светски познатиот московски Бољшој театар, најави оставка, пренесува ДПА, додавајќи дека минатата година Урин ја критикувал руската војна...

Кариера 01.12.23 | 22:43

„Заветна“ им донесе прво место на хорот и мандолинскиот оркестар од ОУ „Григор Прличев“ на наградниот конкурс во организација на „Фолконика“

Талентираните и вредни ученици од основното училиште „Григор Прличев“ во општината Гази Баба, под водство на нивната посветена наставничка Елена Владева Апостолов,...

Живот 01.12.23 | 21:49

Тренчевска: Ниту едно дете со попреченост не е веќе во институција, тоа е гордост и за Владата и за министерството

„Во изминатите години имаме одлична соработка со Светска Банка во спроведувањето на Проектот со подобрување на социјалните услуги. Во оваа прилика сакам да и се заблагодарам...

Калеидоскоп 01.12.23 | 20:06

Трагедија во Црна Гора: Татко и син со „голф“ намерно излетале во кањон Морача

Автомобил „голф“, во кој биле 36-годишен Црногорец и неговиот шестгодишен син, излета во реката Морача на местото Криви Мост, по што двајцата загинаа, а нивните мртви...

Здравје 01.12.23 | 18:32

Во Куманово регистриран еден нов позитивен на ХИВ/СИДА

Едно лице е регистрирано како новопозитивен случај на ХИВ/СИДА во Куманово во тековната година, соопштија надлежните од епидемиолошката служба од Центарот за јавно...

Калеидоскоп 01.12.23 | 17:35

По утврдувањето дека има „тешка деменција“, Рон Џереми излегува од затвор

Поранешната ѕвезда од филмовите за возрасни, Рон Џереми, кој беше обвинет за повеќекратно силување, ќе биде ослободен од затвор и ќе биде сместен во приватно престојувалиште...

Здравје 01.12.23 | 17:10

Пет зеленчуци кои помагаат при слабеење

Зеленчукот е богат со витамини и минерали, а обилно содржи и влакна што помагаат човекот подолго да се чувствува сит. Дополнително, зелениот зеленчук е нискокалоричен,...

Калеидоскоп 01.12.23 | 15:04

Земјата денеска може да биде погодена од геомагнетна бура

Американската национална управа за океани и атмосфера (NOAA) објави дека во текот на денот планетата Земја би можела да биде погодена од геомагнетна бура со голема јачина,...

Калеидоскоп 01.12.23 | 14:38

Жена се породи со близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување. Новопечената мајка живее на село во областа Масака, околу 120 километри западно од главниот...

Калеидоскоп 01.12.23 | 14:13

Ни доаѓа последниот неработен ден годинава: Во 2024 ќе имаме дури 10 споени викенди

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2024 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ 01 јануари (понеделник),...

Живот 01.12.23 | 14:06

Саемот на креативни индустрии го посетија над 2000 посетители

Сѐ повеќе се зголемува интересот за домашните креативни содржини, различни по својата природа, за што показател е зголемената посета на вториот Саем на креативни индустрии...