Категорија: Патувања
Патувања 20.04.21 | 11:34

Летување во Грција: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен казната е 300 евра и протерување

Туристите од вчера може да дојдат во Грција на одмор ќе мора да се придружуваат кон бројни правила.По копнен пат ќе може да пристигнат само преку Бугарија, а делумно...

Патувања 12.04.21 | 14:01

Штом ни ги укинат забраните за патување Шолта треба да биде задолжителна дестинација

Во хрватска Далмација има една клетва – „Да даде Бог да ти се допадне Шолта!“ И, тоа е поврзано со „заканите“ што мајките некогаш им ги упатувале на своите ќерки дека,...

Патувања 11.04.21 | 20:58

Дознајте за што плаќате: Која е разликата меѓу хотел со две и пет ѕвезди

Што означува секоја од ѕвездичките кои се наоѓаат покрај името на хотелот? Зад тие ѕвезди се кријат одредени стандарди кои хотелите треба да ги задоволат. На ниво на...

Патувања 03.04.21 | 22:23

Како ќе се капеме во Грција: Мора да сме вакцинирани или со ПЦР тест, а ќе носиме и маски

Министерот за денешниот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ повтори дека планот е Грција да започне да прифаќа странски гости оваа година од 14 мај, што зависи и од состојбата...

Патувања 13.03.21 | 16:51

Го мина цел свет со велосипед, а го уби автобус пред неговиот дом

Израелскиот авантурист Роеи Садан кој го мина целиот свет со велосипед, а преживеа и тежок пад на планина во Индија, загина од удар на автобус во близина на својот дом...

Патувања 07.03.21 | 14:31

Внимавајте ако се капите летово: Во Грција се појавија опасни џиновски медузи

Иако е малку веројатно дека границата кон Грција ќе биде отворена во следниот период, сепак туристите се предупредуваат на огромни медузи во Егејското море. Оваа медуза...

Патувања 03.03.21 | 10:51

Македонци уплаќаат за патување во Занзибар и на Малдиви, за таму не е потребен ковид-тест

Огромен интерес за 11-дневно патување во Занзибар, Африка, популарен како егзотичен рај, има изминатиот период во земјава. Агенциите нудат аранжмани од девет ноќевања,...

Патувања 28.02.21 | 17:22

Поскапуваат патарините во Србија

Владата на Република Србија на последната седница донесе одлука за дополнително зголемување на цената на патарината за сите категории на возила. Висината на поскапувањето...

Патувања 23.02.21 | 13:27

Вакцината против ковид ви ги отвора овие шест туристички врати

На стартот на туристичката сезона некои европски земји ги отвораат вратите за туристите кои имаат доказ дека ги примиле двете дози од вакцината против ковид. Се шпекулира...

Патувања 22.02.21 | 09:09

Крај на ерата на евтини летови?

Германското здружение за воздушен транспорт формулираше список на барања и им се обраќати на политичарите во форма на отворено писмо, со цел да се осигура дека оваа...

Патувања 17.02.21 | 14:53

Тројца Македонци со велосипед се искачија на Килиманџаро

Лазо Миновски, Никола Нешкоски и Иља Деревјев станаа првите Македонци кои со велосипед ја искачија највисоката планина во Африка, Килиманџаро во Танзанија. Тие го комплетираа...

Патувања 11.02.21 | 13:59

Тројца Кубанци преживеале 33 дена на ненаселен остров близу Флорида

Американската крајбрежна стража соопшти дека спасила тројца кубански државјани за кои се верува дека биле заглавени 33 дена на ненаселен остров, на Бахамите. Воздушна...

Патувања 06.02.21 | 22:45

Во овие земји на ЕУ ќе можеме да одиме само вакцинирани!

Со одобрување на се повеќе вакцини против Ковид-19 и се повеќе вакцинирани лица низ земјите-членки на ЕУ и Шенген-зоната, потребата да им се дозволи патување на оние кои...

Патувања 22.01.21 | 11:46

ЕУ одлучи: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Патувања 18.01.21 | 08:59

Tри месеци живеел на аеродром, поради короната му било страв да се качи во авион

Американец од Калифорнија живеел три месеца на Меѓународниот аеродром „О’Хара“ во Чикаго, оти се плашел да влезе во авион поради корона-пандемијата. Адитја Синг (36)...

Калеидоскоп Патувања 17.01.21 | 22:49

Ковид пасоши ќе почнат да се користат од март?!

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално – за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен...

Патувања 15.01.21 | 21:52

Снежна зимска идила на Галичник

Вчерашните врнежи од снег, но и значително поубавото време денеска беа причина за зимско разубавување на голем број локации ширум Македонија. Таков е примерот со околината...

Патувања 10.01.21 | 20:35

Сопружници поканиле девојка за тројка во хотел, полицијата ги уапси за кршење на ковид-мерки

Британска брачна двојка решила да го зачини својот годишен одмор на Барбадос со секс со локална девојка во нивната хотелска соба, но со тоа ги прекршиле строгите карантински...

Патувања 09.01.21 | 19:49

Грција го соопшти планот за сите што летово сакаат на море: Aко не сте вакцинирани контролата на граница ќе биде детална

До крајот на пандемијата, во Грција ќе има две категории туристи – оние кои биле вакцинирани и оние кои не се, најави грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис. Тој...

Патувања 06.01.21 | 11:48

Село во Велс се продава за милион фунти

Селото Аберлефени во близина на Макинелет, Велс, со вкупно 16 куќи во него, се продава за еден милион фунти. Населбата е првично направена за работници во рудник, уште...