Ознака: Лондон
Свет 29.11.23 | 13:59

Албанската мафија владеела со Лондон од берберница која била претворена во коцкарница

Едмунд и Едвард Хазири, браќа Албанци кои водеа голема операција за шверц на дрога во Лондон, беа уапсени во британската престолнина во 2022 година. Албанците воделе големо...

Здравје 29.11.23 | 09:08

Меџити на средби во Лондон за планирање на следните активности за изградба на новиот Клинички центар

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити е во работна посета на Обединетото Кралство, кадешто вчера оствари средба со специјалниот претставник на премиерот на Обединетото...

Култура 24.11.23 | 08:54

Две нови меѓународни награди за Милчо Манчевски

Уште две нови меѓународни награди освои овој месец најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, а неговиот најнов филм „Кајмак“ продолжува со фестивалските...

Свет 20.11.23 | 15:41

Во Лондон отворен глобалниот Самит за безбедност на храната

Британскиот премиер Риши Сунак денеска во Лондон го отвори Глобалниот самит за безбедност на храната на кој присуствуваа претставници на повеќе од 20 земји, јавува Би-Би-Си. Во...

Свет 12.11.23 | 09:15

Бројот на уапсените за време на контрапротестите во Лондон се искачи на 126 лица

Бројот на лица уапсени од полицијата на вчерашните контрапротести во Лондон се искачи на 126, соопштија властите во британската престолнина. Претходно вчера полицијата...

Свет 11.11.23 | 22:19

Лондон се крена поради најавеното примирје во Газа

Полицијата објави ужасна снимка за да го покаже хаосот што избувна низ Лондон викендов – полицијата соопшти дека полицајците наишле на „агресија“ од екстремно десничарски...

Свет 11.11.23 | 14:52

Во Лондон истовремено се одржуваат три протести, немири откако поединци се противеа на пропалестински марш

Денешниот пропалестинскиот марш во Лондон се совпадна со Денот на примирјето, со кој се оддава почит на загинатите во Првата светска војна. Поради оваа причина, во исто...

Калеидоскоп 07.11.23 | 12:30

Новогодишна елка висока 12 метри направена од рачно насликани книги поставена во Лондон

Почнува одбројувањето до Божиќ,  само седум недели не делат од 25 декември и ширум светот се палат светилките и се украсуваат дрвјата. Можеби не оние дома, но јавните...

Свет 06.11.23 | 11:12

Лондон привремено повлекува дел од персоналот од британската амбасада во Либан

Британското Министерство за надворешни работи соопшти дека поради влошената безбедносна ситуација привремено повлекува дел од персоналот од британската амбасада...

Култура 27.10.23 | 14:41

Дино Имери одржа концерт за паметење во Лондон

„Ми беше огромна чест да ја претставувам Македонија и да ја промовирам нашата култура во овој светски центар на уметноста – Лондон, во престижната концертна сала...

Култура 27.10.23 | 10:17

Костадиновска-Стојчевска: Имаме начини да се поврземе со лондонскиот фестивал за жените во кинематографијата

Во рамките на посетата на Лондон, по повод 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи со Обединетото Кралство, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска...

Култура 25.10.23 | 10:05

Концерт на македонскиот пијанист Дино Имери во Лондон по повод 30 години билатерални односи меѓу Македонија и Британија

По повод јубилејот – 30 години билатерални односи меѓу Македонија и Велика Британија, македонскиот пијанист Дино Имери ќе одржи концерт во Лондон, во Кралскиот колеџ...

Култура 25.10.23 | 09:42

Соработката со Музејот „Ашмолеан“ ја зголемува достапноста на нашето културно богатство пред британската јавност, рече министерката за култура која е во посета на Лондон

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска престојува во работна посета на Лондон каде што ќе присуствува и на настанот по повод одбележувањето на јубилејот...

Култура 22.10.23 | 13:01

Дино Имери ќе настапи во Кралскиот колеџ за музика: Концертот во Лондон е од огромно значење за мојата пијанистичка кариера

Македонскиот пијанист Дино Имери, на 25 октомври (среда), ќе настапи во еден од најважните културни центри во светот – Лондон, каде што во Кралскиот колеџ за музика (Royal...

Свет 21.10.23 | 19:23

Околу 100.000 демонстранти на пропалестински марш во Лондон

Околу 100.000 луѓе се приклучија на денешните пропалестински протести во центарот на Лондон, марширајќи низ британската престолнина и барајќи итен прекин на огнот во Газа...

Свет 11.10.23 | 10:06

Пожар предизвикал делумно уривање на зградата: Аеродромот Лутон во Лондон ги прекина сите летови

Aеродромот „Лутон“ во Лондон доцна синоќа ги прекина сите летови, откако избувнал пожар на еден катен паркинг на аеродромот, што доведе до делумно уривање на зградата. Сите...

Свет 08.08.23 | 21:19

Напад со нож пред лондонскиот Британски музеј

На влезот на посетениот лондонски Британски музеј во напад со нож е избоден маж а напаѓачот е уапсен, објави во вторникот полицијата исклучувајќи ја можноста дека станува...

Калеидоскоп 23.06.23 | 20:31

Богато семејство во Лондон бара дадилка за нивните две кучиња: Платата е неверојатни 117.000 евра годишно

Американски милијардерско семејство кое живее во Обединетото Кралство стана вирално откако објави оглас во кој бара чувар на кучиња со полно работно време, нудејќи...

Македонија 20.06.23 | 16:47

Османи на средби во Лондон: Стабилен и просперитетен регион во фокус на Обединетото Кралство

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, за време на посетата на Велика Британија, денеска се сретна со Алиша Кернс, претседателка на Комитетот за надворешни работи...

Македонија 18.06.23 | 10:30

Ќе се види и со Кралот Чарлс Трети: Османи од утре во работна посета на Лондон

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, од утре ќе престојува во неколкудневна работна посета на Обединето Кралство на покана на државниот секретар за надворешни...