Категорија: Психологија
Психологија 16.11.19 | 20:20

Поради ова немате пари: Фpлете ги овие работи од паричникот ако сакате да ги зголемите приходите

Постојат неколку теории за кои се верува дека доколку доследно ги почитувате, ќе ви донесат финансиски приход. Прво, редовно вадете пари од паричникот, но и не заборавајте...

Психологија 08.11.19 | 12:03

Ритуал кој ја чисти душата и го ослободува телото од злото на другите

Доколку чувствувате дека на вас нешто ви се случува, дека ве притискаат тешки мисли, а депресијата навира, обидете се со овој ритуал кој се пренесува од колено на колено. Солта...

Психологија 10.10.19 | 11:23

Социјалните медиуми се најмногу виновни за појава на депресија кај младите

Притисокот што го налага новиот начин на живот, посебно по појавата на социјалните медиуми создава основа за развој на депресија особено кај младите на возраст од 15-24...

Психологија 29.09.19 | 22:34

Зошто сакаме да им се вратиме на бившите

За некоои прекинувањето на врската е тешко за преболување. Ова најчесто важи за романтичните души кои во крајот на љубовта гледаат повод да се повредат, бидејќи не можат...

Психологија 29.09.19 | 19:02

Поништете ја лошата љубовна карма во три чекори

Зошто се чини дека некои луѓе секогаш имаат среќа во љубовта, додека другите привлекуваат негативни љубовни искуства едно по друго? Дали е тоа само случајност? Од перспективата...

Психологија 28.09.19 | 15:49

Просто е: Ако некој сака да се откаже од пушењето, прво мора да биде среќен

Решението за да се остават цигарите лежи во нас, смета рускиот психолог. Сите сме свесни од опасноста која никотинот ја предизвикува. Непоправливите штети по нашето...

Психологија 13.09.19 | 12:01

Кој друг ден е опасен освен петок 13?

Дознајте љубопитни факти за првиот петок 13-ти. Знаете ли дека освен петок 13-ти, во некои шпански земји го сметаат и вторник 13-ти за ден со лоша среќа. Вторник е опасен,...

Психологија 13.09.19 | 11:54

Ако на петок 13-ти го смените креветот…

Петок 13 многумина веруваат дека е ден кога гарантирано ќе ви се случи некоја несреќа и поради тоа постојат обичаи кај народот со кои се брка злата судбина на тој ден. Нумерологијата...

Психологија 09.09.19 | 17:16

Дознајте што сте биле во минатиот живот, што ве чека во иднина

Трагачи по среќа Години: 1927, 1936, 1945, 1954, 1963, 1972, 1981, 1990, 1999, 2008, 2017 Минато Во минатиот живот сте биле цар, крал, владетел или сте припаѓале на високо племство. Сегашност Просперитетот...

Психологија 02.09.19 | 23:09

Шест симптоми на ментални болести – сите мислиме дека ваквото однесување е нормално!

Повеќето луѓе имаат некои мали навики или начини на однесување за кои мислиме дека се потполно нормални, но научниците велат дека токму ова се 6-те симптоми на ментални...

Психологија 28.08.19 | 22:56

Попаметна од Ајнштајн и Хокинг, најпаметна на светот

Млада Иранка со својот резултат на тестот за интелигенција на Менса ги помина и Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг. Тара Шариф, 11-годишна Иранка која со фамилијата живее...

Психологија 28.08.19 | 11:15

Алкохолот може да ве расплаче, но не и да ве натера да флертувате со туѓа жена

Едно истражување се обидува да создаде појасна слика за тоа како се поврзани пиењето, алкохолот и моралното однесување. Научниците ги прашале луѓето што мислат дека...

Психологија 27.08.19 | 23:25

Што треба секој маж да знае жените

Женските тела се уште не се разбирливи потполно., затоа мажите треба да знаат некои работи пред да имаат секс со жената. Она што жената го мисли за своето тело, влијае...

Психологија 14.08.19 | 20:30

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила!

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила! Замислете си секое утро кога ќе се разбудите, една банка на вашата сметка да...

Психологија 06.08.19 | 22:44

Бојата на спалната соба предизвикува дебелина

Дека бојата на собата влијае на дебелината, открија научниците од Лондон. Овој разочарувачки заклучок нема да им се допадне на луѓето кои сакаат бела боја. Ако вашата...

Психологија 03.08.19 | 22:30

Не е важно времетраењето, туку колку често одите на одмор

Според научни истражувања објавени во списанието „Студии за среќата“, постои совршена должина на одмор кој има максимален благотворен ефект врз здравјето и благосостојбата...

Психологија 30.07.19 | 19:35

Изберете форма и откријте за која професија сте родени

Тестот на д-р Сузан Делингер ќе ви помогне да откриете нешто повеќе за себе и за работата со која (ќе) се занимавате. Методот на облици на кој се темели тестот е идеален...

Психологија 24.07.19 | 10:49

Проверете дали и вие страдате од номофобија?

Свесноста за зависноста од прекумерна изложеност на технологија е ниска и сè уште е табу-тема отворено да се зборува за тоа, но сè почесто сме сведоци за обид за „дигитална...

Психологија 13.07.19 | 23:37

Само еден детал ги открива жените кои изневеруваат

Експертите велат дека конечно го знаат клучниот елемент кој ги открива жените кои се неверни. Иако постои често мислење дека мажите се тие кои почесто изневеруваат,...

Психологија 06.07.19 | 23:49

Шест знаци дека вашиот сопруг е психопат

Можеби ќе помислите дека „психопат“ е остар збор и дека треба да се користи терминот „нарушување на личноста“, но дефинитивно може да се каже дека психопатијата е...