Кога станува збор за децата и лажењето, родителите често бараат знаци кои ќе им помогнат да препознаат кога нивното дете не е искрено. Разбирањето на овие знаци може да биде клучно за градење доверба и отворен однос со децата.

Еве неколку вообичаени индикатори што треба да ги имате на ум кога ќе се соочиме со ситуација кога се сомневаме дека нашите деца лажат.

1. Одбранбено или агресивно однесување

Кога малите деца лажат, тие често ќе ги бранат своите тврдења и стануваат борбени ако се обидеме да ги обвиниме за било што.

„Може да покажат такво однесување затоа што се чувствуваат загрозени или се плашат да не бидат фатени во лага“, пишува Jagran Josh.

2. Промени во говорот на телото
Кога ќе ги фатиме децата во лага, тие обично добиваат грчеви затоа што се плашат и сфаќаат дека тоа што го прават е погрешно. Грчењето на телото може да биде знак дека децата чувствуваат вина или страв од последици.

3. Невообичаено однесување
Нашите сомнежи се непогрешливи ако видиме дека нашето дете наеднаш престанало да јаде или почнало да учи наместо да гледа телевизија. Ваквите промени во вообичаените навики на однесување може да укажуваат на тоа дека децата се обидуваат да го насочат вниманието или да скријат нешто.

4. Промена на тонот и интонацијата
Лагата може да предизвика промена во тонот. Нивните гласни жици ќе се напрегаат додека зборуваат, предизвикувајќи ги да зборуваат или со погруб тон или со различен тон од вообичаеното. Оваа промена може да укаже на анксиозност или нервоза поврзана со лажењето.

5. Избегнување контакт со очите
Ова би можело да биде доволен доказ за искреноста на нашите деца. Недостатокот на контакт со очи може да рефлектира непријатност или страв од откривање на вистината.


Извор: Убавина и здравје


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.