Ознака: деца
Македонија 28.02.24 | 12:30

Сè помалку се раѓаат деца во Македонија

Бројот на живородените деца во земјава во четвртото тримесечје од 2023 година изнесува 4.185 и во споредба со истиот период од претходната година, е помал за 4.5 %, покажуваат...

Свет 23.02.24 | 11:04

„Лекари без граници“: Петгодишни деца во Газа ни кажуваат дека сакаат да умрат

Генералниот секретар на меѓународната хуманитарна организација „Лекари без граници“, Кристофер Локјер пред Советот за безбедност на Обединетите нации рече дека...

Балкан 21.02.24 | 11:35

Некој им турил медицински алкохол во шишињата на отруените деца на забавата во Белград, откри министерката за здравство

Децата кои се отруја во белградски ноќен клуб на 15 февруари се отруени со етанол, а не со шпиритус, како што се мислеше претходно, изјави министерката за здравство на...

Калеидоскоп 20.02.24 | 16:22

УНИЦЕФ: Околу 90 отсто од децата во Газа се прехрануваат во услови на тешка сиромаштија

Повеќе од 90 отсто од децата на возраст под пет години во Појасот Газа секојдневно се прехрануваат со два или помалку видови намирници, што се смета за услови на тешка...

Свет 20.02.24 | 12:56

УНИЦЕФ: Повеќе од 90 отсто од децата во Газа се прехрануваат во услови на тешка сиромаштија

Повеќе од 90 отсто од децата на возраст под пет години во Појасот Газа секојдневно се прехрануваат со два или помалку видови намирници, што се смета за услови на тешка...

Живот 12.02.24 | 15:35

Тренчевска: Секое дете има право да расте во семејна и топла атмосфера

Дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денес спроведе активност со деца од згрижувачки семејства на тема „Моите емоции,...

Сцена 12.02.24 | 10:33

Музичко-театарската авантура „Необичен ден“ од февруари на редовниот репертоар на МНТ

Музичко-театарската авантура „Необичен ден“ од февруари е на редовниот репертоар на Македонскиот народен театар со закажани 4 претстави на 17 февруари во 17.30 и 19.30 часот...

Психологија 11.02.24 | 22:19

Пет знаци кои покажуваат дека детето нешто крие или лаже

Кога станува збор за децата и лажењето, родителите често бараат знаци кои ќе им помогнат да препознаат кога нивното дете не е искрено. Разбирањето на овие знаци може...

Сцена 10.02.24 | 23:00

Кристијан Бејл почнува проект за изградба живеалишта за деца на кои им треба згрижување

По 16 години планирање, глумецот Кристијан Бејл заедно со сопругата Сиби Блажиќ и група политичари и пријатели од САД, со кои тој дели заеднички интереси, почнуваат проект...

Свет 09.02.24 | 10:40

Над 500.000 деца во Газа не одат на училиште

Шефот на агенцијата на ОН за палестински бегалци Филип Лазарини соопшти дека војната во Газа предизвикала повеќе од половина милион момчиња и девојчиња да не одат на...

Балкан 01.02.24 | 11:02

Лани во Хрватска се родиле најмалку деца откако почнало да се води статистика

Во Хрватска минатата година се родиле најмалку деца откако постојат статистички мерења, а имало повеќе бракови, но и помалку смртни случаи, што донекаде ја подобрило...

Здравје 31.01.24 | 14:32

Родителите навреме да ги вакцинираат децата, повикаа од детски диспанзер Куманово

Во Куманово опфатот со вакцината против голема кашлица, пертусис е 75 проценти, информираа денеска од Здравствен дом Куманово, детски диспанзер. Надлежните велат дека...

Здравје 30.01.24 | 14:26

Над 21.000 деца во Македонија немаат здравствено осигурување

Според Студија на УНИЦЕФ, 12 проценти од децата од 5 до 17-годишна возраст и 9 проценти од децата помлади од 5 години во Македонија се изложени на повеќедимензионална сиромаштија. Децата...

Свет 23.01.24 | 12:57

Од почетокот на израелските напади во Газа загинаа 11 илјади деца

Израелската армија уби 11.000 деца од 7 октомври, кога почна со напади врз Појасот Газа, јавуваат турските медиуми. Во соопштението на Канцеларијата за медиуми на владата...

Здравје 10.01.24 | 13:19

Меџити: Не може преку ноќ да го смениме менталниот склоп на граѓаните, но вакцинирајте ги децата, тоа спасува животи

Повикуваме на вакцинација затоа што вакцините спасуваат животи, рече денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, одговарајќи на новинарско прашање, каква е состојбата...

Македонија 26.12.23 | 18:02

Три четвртини од децата на 15-годишна возраст во Македонија немаат основно ниво на писменост и влегуваат во судир со системот, УНИЦЕФ апелира да се изгласаат четири закони

Три четвртини од сите деца на возраст од 15 години во Македонија не успеваат да постигнат основно ниво на писменост во областа на читање, а двајца од тројца ученици постигнуваат...

Црна хроника 20.12.23 | 11:36

Родители добија кривична: Ги терале своите деца да питачат

Кривични пријави за маж и жена за запуштање и малтретирање дете, информираат од МВР. ОВР Дебар поднесе кривична пријава против С.Р.(28) од Скопје и В.И.(22) од Куманово поради...

Здравје 17.12.23 | 11:00

Над 3.600 деца вакцинирани или им е закажан термин преку кампањата „Од врата до врата“

Над 3.600 деца се вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација во рамки на заедничката кампања „Од врата до врата“ на Министерството за здравство...

Црна хроника 13.12.23 | 21:22

Родители од Карпош и Шуто Оризари пријавиле дека децата им биде нападнати од соучееници

На 12.12.2023 во 13:30 часот во СВР Скопје Г.П.(44) од Скопје пријавил дека околу 09:30 часот во основно училиште на подрачјето на Карпош неговиот малолетен син бил нападнат од негов...

Свет 11.12.23 | 09:17

Децата на затворената иранска активистка ја примија Нобеловата награда за мир во нејзино име

Затворената иранска активист за човекови права Наргес Мохамади е наградена со Нобеловата награда на церемонијата во Градското собрание во Осло. Нејзините деца Киана...