Ознака: деца
Свет 22.10.21 | 16:46

„Фајзар“ објави дека нивната вакцина покажува 90,7% ефикасност кај деца од пет до 11 години

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19покажаува 90,7 отсто ефикасност во клиничките испитувања кај деца на возраст...

Црна хроника 22.10.21 | 15:20

Невидено насилство во малолетничкиот затвор во Охрид: Затворски чувар со „француски клуч“ тепал деца!?

Двајца малолетници, осудени на казна затвор, санкција што ја издржуваат во охридскиот затвор, биле жртви на насилство од припадник на затворската полиција. Чуварот...

Свет 21.10.21 | 15:29

Во САД деца на возраст од 5 до 11 години може да се вакцинираат кај педијатар, во аптека или на училиште

Децата на возраст од 5 до 11 години во Соединетите Американски Држави наскоро ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19 во ординацијата на нивниот педијатар, локална...

Семејство 19.10.21 | 10:03

Кина најави казни за родителите ако децата им се невоспитани

Кинескиот парламент ќе расправа за воведување закони за казнување родители доколку нивните деца се однесуваат „многу лошо“ или извршат криминални дела. Предлог-законот...

Семејство 14.10.21 | 11:26

Децата на Новак Ѓоковиќ нема повеќе да дуваат свеќички на роденденските торти

Сопругата на најдобриот тенисер на светот Јелена Ѓоковиќ, во последно време јавно ги споделува нејзините ставови за правилно воспитување на нивните две деца Неодамна,...

Здравје 05.10.21 | 23:48

Жестока дебата во Германија: Педијатрите за – наставниците против укинување на маските во училиштата

Здружението на лекари во Германија е за укинување и се повикува на малиот број на зарази, додека виролозите сметаат дека овој потег е „прилично глупав”, пишува “Дојче...

Свет 05.10.21 | 08:33

Шведска ја одби „Модерна“: Ќе вакцинира деца само со „Фајзер“

Шведската Агенција за јавно здравје соопшти дека ја препорачува вакцината „Комирнати“ на „Фајзер/Бионтек“ за аплицирање кај деца на возраст од 12 до 15 години и воедно...

Македонија 04.10.21 | 12:24

Корона скриниг за 8.200 основци и средношколци, трета доза може да прими секој кој сака

Ситуацијата со пандемијата е прилично стабилна, повеќе денови имаме идентичен број на новодијагностицирани, односно од 450-500 е бројот на новозаразени. Бројот на хоспитализирани...

Балкан 30.09.21 | 09:56

Речиси 30% од позитивните на Ковид-19 во Грција се деца од 4 до 18 години

Во периодот од 20 до 26 септември, 29 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Грција се кај деца од 4 до 18 години, a регистрирани се вкупно 4.026 новозаразени во конкретната старосна...

Здравје 28.09.21 | 13:38

Фајзер бара одобрување на вакцината за деца на возраст од 5 до 11 години

Фармацевтската компанија Фајзер и Бионтек денеска до американската Агенција за храна и лекови поднесе прелиминарни резултати од испитувањето на употребата на нивната...

Балкан 28.09.21 | 10:44

Ги убил трите деца за да не биде сам кога ќе умре

Харалд Копиц, австрискиот државјанин, кој живее и работи во Загреб, а кој викендов ја згрози хрватската јавност откако со голи раце ги задавил трите деца, седумгодишните...

Свет 27.09.21 | 14:36

Истражување: Сегашните деца ќе преживеат поголеми природни катастрофи во однос на нивните дедовци

Децата ширум светот ќе доживеат повеќе горештини, поплави и суши во животот отколку нивните баби и дедовци, се наведува во студијата на организацијата „Спасете ги децата“...

Скопје 24.09.21 | 13:44

ВМРО-ДПМНЕ со осуда за злоупотребата на деца во политичка кампања од страна на Шилегов и СДСМ

Ја осудуваме злоупотребата на деца во политичка кампања од страна на Шилегов и СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Шилегов злоупотребува деца во политичка кампања, СДСМ плаќа Петре...

Скопје 24.09.21 | 11:49

Шилегов злоупотребува деца во политичка кампања, СДСМ плаќа

Кампањата за локалните избори официјално сè уште не е започната, но спротивно на правилата и политичката култура, деновиве на социјалните мрежи сме бомбардирани од...

Здравје 23.09.21 | 11:42

Во моментов децата на возраст меѓу 12 и 15 години се главни преносители на ковид-19

Во моментов децата на возраст меѓу 12 и 15 години се главни преносители на ковид-19, смета главниот медицински службеник во Велика Британија, професорот Крис Вити. Според...

Здравје 23.09.21 | 10:25

Секој четврти позитивен на ковид-19 во Грција е дете на возраст од четири до 18 години

Во периодот од 13 до 19 септември, 24 отсто од новозаразените со Ковид-19 во Грција, односно 3.559 случаи се кај деца на возраст од четири до 18 години, според официјалните податоци...

Семејство 23.09.21 | 09:52

Борис Џонсон првпат призна јавно колку деца има

Британскиот премиер и неговата сопруга Кери Сајмондс наскоро ќе го добијат нивното второ дете откако во април минатата година станаа родители на синот Вилфред Лори...

Здравје 22.09.21 | 12:58

Д-р Софијанова: Мултисистемски инфламаторен синдром се јавува кај деца кои биле асимптоматски случаеви, две недели по ковид-19

Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но, неопходно е секој случај внимателно и претпазливо да...

Македонија 22.09.21 | 09:34

Минатата недела за 50,5% се зголемил бројот на деца до девет години позитивни на Ковид-19

Согласно податоците на Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се регистрирани нови 554 случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани...

Здравје 20.09.21 | 14:30

„Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека нивната вакцина против ковид-19 создава силен имунитет кај децата од 5 до 11 години

Вакцината против ковид-19 на „Фајзер“ и „Бионтек“ создава силен имунолошки одговор кај децата од пет до 11 години, соопштија од комапниите и најавија дека ќе побараат...