Ознака: деца
Здравје 17.07.21 | 08:57

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 16 години, пријавени се околу 1.800

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади на возраст од 12 до 16 години, а досега се пријавени вкупно 1798.Вакцинирањето за нив ќе биде во постојните вакцинални...

Здравје 16.07.21 | 19:02

В понеделник почнува вакцинацијата на деца и млади од 12 до 17 години, досега 1798 пријавени

Досега вкупно 1798 деца на возраст од 12 до 17 години покажале интерес за вакцинирање против Ковид-19. Вакцинирањето за нив ќе почне од понеделник и ќе биде во постојните...

Здравје 15.07.21 | 14:55

Вкупно 1.623 деца на возраст од 12 до 16 години се пријавиле за вакцинација

Децата на возраст од 12 до 16 години кои изразиле желба за вакцинација во текот на утрешниот ден ќе добијат термин за вакцинирање, кое за нив ќе почне од понеделник. Вакцинирањето...

Балкан 15.07.21 | 09:24

Почнува пријавувањето за вакцинацијата на деца од 15 до 17 години во Грција

Децата во Грција на возраст од 15 до 17 години, односно родени до 31 декември 2005 година од денеска можат да се пријават за доброволна вакцинација против Ковид-19, јави дописничката...

Вести 13.07.21 | 11:55

УНИЦЕФ и УНЕСКО: Повторното отворање на училиштата не смее да чека

Изминаа 18 месеци од почетокот на епидемијата на ковид-19, а образованието за милиони деца сè уште е нарушено. Заклучно со денеска, затворени се основни и средни училишта...

Македонија 12.07.21 | 11:33

Вакцинацијата за деца сепак не е слободна, туку мора да се закаже

Вакцинацијата на децата од 12 до 16 години сепак ќе мора да се закажува на страницата vakcinacija.mk, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој беше во посета...

Здравје 10.07.21 | 13:55

Филипче: Децата од Гевгелија имаат обична вирусна инфекција, не прележале Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче денес изјави дека завршил увидот со сите анализи на децата и бебињата кои беа хоспитализирани во болницата во Гевгелија. Станува...

Здравје 09.07.21 | 18:41

И во „Козле“ расте бројот на деца со тешки пневмонии некарактеристични за летото

Не само во Гевгелија туку и во Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле има раст на бројот на деца со тешки пневмонии и долнореспираторни инфекции кои не...

Здравје 09.07.21 | 12:54

Децата од Гевгелија се негативни на ковид-19, педијатри ќе испитуваат од што боледувале

Децата во Гевгелија имаат негативни тестови на ковид-19, допрва ќе се испитува за каква инфекција се работи, информира Министерот за здравство Венко Филипче. Денеска...

Здравје 09.07.21 | 11:47

Децата измината година го сменија животот, беа сами, во страв, цело време учеа онлјан, сега ќе треба да се ресоцијализраат, рече Филипче

Она поле на кое што треба ние интензивно да работиме се децата, коишто го сменија начинот на живот и имаа проблем со тоа дека им прекина дружбата. Децата измината година...

Македонија 09.07.21 | 10:12

Пановски: Децата не треба да се вакцинираат, 70 отсто од нив се природно имунизирани

По најавите од Министерството за здравство дека од понеделник ќе се дозволи вакцинација на деца од 12 до 16 години со вакцината „Фајзер“, микробиологот д-р Никола Пановски,...

Здравје 08.07.21 | 13:27

Во болницата во Гевгелија згрижени над педесет доенчиња и деца, некои се на кислородна поддршка

Респираторен синцијален вирус, што порано се јавуваше во зима е причина за моментно згрижување на повеќе од педесет доенчиња и дечиња на претшколска возраст во Општата...

Црна хроника 08.07.21 | 10:33

Скопјанец се самозадоволувал пред три деца

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторил кривично дело „Задоволување...

Македонија 07.07.21 | 13:04

Од понеделник може да се вакцинираат деца на возраст од 12 до 16 година со „Фајзер“

Од понеделник во Македонија може да се вакцинираат деца од 12 до 16 година исклучиво со „Фајзер“, соопшти денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Нема да има потреба...

Свет 05.07.21 | 19:06

Русија ја тестира Спутник В на деца од 12 до 17 години

Градските власти во Москва денеска соопштија дека почнало тестирање на вакцината Спутник В против коронавирусот врз деца на возраст од 12 до 17 години. Заменик-градоначалничката...

Свет 03.07.21 | 19:50

Осуммина загинати при гранатирање во Идлиб, меѓу нив и деца

Сириските опозициски организации соопштија дека најмалку осум цивили, вклучително и деца, биле убиени во денешното гранатирање на бунтовничката провинција Идлиб. Како...

Свет 01.07.21 | 15:20

Им давала колачиња со марихуана, па сексуално ги искористувала другарчињата на ќерка ѝ

Мајка на двегодишно и 11-годишно дете од Омаха во понеделникот беше осудена на 102 години затвор за полов напад две малолетни момчиња, другари на нејзината ќерка кои доаѓале...

Македонија 29.06.21 | 12:26

Поради протоколите во градинките не вклучуваат клима уреди, децата седат затворени на 40+

Во период кога земјата се наоѓа во портокалова фаза и кога температурите надминуваат и 40 степени Целзиусови, децата што престојуваат во градинките во најтоплиот период...

Свет 27.06.21 | 16:47

На деца им ги отстрануваат очите за да им го спасат животот откако смртоносна инфекција се појави кај заболените од делта сојот во Индија

Мукормикоза, габичната инфекција наречена и „црна габа“ се повеќе се шири во Индија по катастрофалниот бран на двојниот мутант на ковид-19, таканаречениот индиски или...

Здравје 21.06.21 | 15:19

Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко во животот

Стотици британски деца никогаш не јаделе јаболко во животот, или четвртина од анкетираните, а петтина никогаш не слушнале за банана. Во британската студија, во која...