Кривични пријави за маж и жена за запуштање и малтретирање дете, информираат од МВР.

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против С.Р.(28) од Скопје и В.И.(22) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторенo кривичнo делo „запуштање и малтретирање дете“.

Тие ја запоставиле својата должност за грижа и воспитување и ги запуштиле своите малолетни деца, кои на 24.11.2023 на улица „1 Мај“ во Дебар биле затекнати при питачење.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.