Оваа совршена пита од готови кори се приготвува за миг. Идеална е кога немате многу време, па сакате да направите нешто набрзина.

Состојки:
500 г готови кори
3 јајца (за премачкување)
1 лажиче сол
1 чаша масло (од 200 мл)
1 чаша јогурт (од 200 мл)
прашок за печиво
половина чаша брашно
500 г свежо сирење
1 јајце
половина лажица сол

Приготвување:
Измешајте ги јајцата, маслото, солта и брашното во една поголема чинија, а во друга чинија, измешајте јајце, сирење и сол. Потоа, одвојте 4 кори, замотајте ги и исечете ги на ленти. Премачкајте плех со масло. Расучете една кора и премачкајте ја до пола со смесата од првата чинија, а потоа, ставете две лажици фил од другата чинија. Преку тоа посипете ја сечканата кора и превиткајте ја кората, па сувиот дел премачкајте го со првата смеса и завиткајте ја како пита.

Повторувајте ја постапката додека ги потрошите сите кори. Премачкајте ја целата пита со преостанатата смеса и ставете ја да се пече во рерна на 180 степени, 25 минути. Кога ќе се испече, можете да ја покриете малку за да омекне. Добар апетит!


Извор: Убавина и здравје


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.