Доколку не знаете што да јадете на работа, имаме совршен рецепт – мафини со шунка и јогурт. Можете да ги направите и за вечера или појадок, а остатокот однесете го на работа.

Рецепт за мафини со шунка и јогурт

Состојки:
2 чаши брашно
1 лажичка прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/2 лажичка сол
2 јајца
1 чаша јогурт
1/2 чаша масло
100гр шунка ситно сечкана
1 чаша рендано сирење
1 лажица ситно сечкан свеж магдонос
бибер по вкус

Подготовка:
Изматете ги јајцата во голема чинија. Додадете јогурт и масло и убаво измешајте.
Во друг сад измешајте ги брашното, прашокот за пециво, содата и солта.
Сувите состојки додадете ги во смесата со јајцата, јогуртот и маслото. Мешајте додека не добиете хомогена смеса.
Во смесата додадете ситно сечкана шунка, рендано сирење, ситно сечкан магдонос и бибер. Промешајте за рамномерно да се распоредат состојките.
Подгответе калапи за мафини и ставете хартиени корпи во секој калап.
Смесата поделете ја во калапите, пополнувајќи го секој до 2/3 од висината на калапот.
Печете во загреана рерна на 180 Целзиусови степени околу 20-25 минути или додека мафините не поруменат. Можете да проверите со чепкалка дали се доволно испечени.


Извор: Убавина и здравје


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.