Категорија: Црна хроника
Црна хроника 02.03.24 | 10:36

46-годишнен скопјанец загина во возилото кое падна во река кај Колари, тешко повредено девојче

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46-годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал...

Црна хроника 02.03.24 | 09:55

Уапсен газда на гостиварски локал во кој му нашле повеќе дрога

Полицијата ноќеска во 01.45 часот го лишила од слобода Б.Ѓ.(34) од Гостивар, откако при претрес во неговиот угостителски објект и во помошни простории од објектот во Гостивар,...

Црна хроника 02.03.24 | 09:29

Ја удрил медицинската сестра со нога во стомак зошто му рекла да ја изгаси цигарата

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 52-годишен жител на Велешта за кого постои сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз здравствен работник...

Црна хроника 01.03.24 | 22:47

„Шкода“ удри во жена на бул. „Филип Втори Македонски“

Во СВР Скопје вечерва во 19.11 часот е пријавено дека на бул. „Филип Втори Македонски“ патничко возило „шкода“ со скопски регистарески таблички удрило во жена пешак. ...

Црна хроника 01.03.24 | 20:15

Американка направила хаос во Скопје: Агресивно се однесувала кон соседите

На 29.02.2024 во 23.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода ја привеле К.А.Р.(49) од САД затоа што во зграда на подрачјето на Кисела Вода го нарушила...

Црна хроника 01.03.24 | 19:16

Со нож убил малолетник: Обвинителството бара притвор за 15-годишникот од Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе Барање за поведување подготвителна постапка со предлог за определување мерка притвор за 15-годишник од прилепското село...

Црна хроника 01.03.24 | 18:24

Скопјанец девет години ја земал инвалидската пензија на мајка му, не пријавил дека е почината

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Црна хроника 01.03.24 | 17:56

Почина 35-годишник од Скопје

Вчера во 10.30 часот во СВР Скопје, Т.М.(58) од Скопје пријавила дека во својот дом на подрачјето на Чаир го пронашла починат нејзиниот син И.М.(35) од Скопје, кој имал здравстевни...

Црна хроника 01.03.24 | 17:43

Загинал работник на градилиште во Чаир

На 29 февруари во 23.05 часот во СВР Скопје, од Градската општа болница „8 Септември“ било пријавено дека околу 12.00 часот кај нив со тешки телесни повреди бил донесен Ч.В.(63)...

Црна хроника 01.03.24 | 17:03

Приведена Американка која полудела во зграда во Кисела Вода

На 29 февруари во 23.15 часот, полициски службеници од Полициската станица Кисела Вода ја привеле К.А.Р.(49) од САД затоа што во зграда на подрачјето на Кисела Вода го нарушила...

Црна хроника 01.03.24 | 16:37

Момчето било избодено во зградата, успеало да избега само 100 метри

Прилепското основно јавно обвинителство побара притвор до 30 дена за малолетникот од долненското село Сенокос, кој е осомничен за убиството на 14-годишното момче убиено...

Црна хроника 01.03.24 | 15:16

Малолетничка истепана од три соученички во тетовско основно училиште

Четириесетгодишната И. К. од Тетово, вчера, во 17.30 часот, во СВР Тетово пријавила дека околу 13 часот во дворот на тетовско основно училиште нејзината малолетна ќерка физички...

Црна хроника 01.03.24 | 15:06

Обвинителството за организиран криминал поднесе обвинение за Рамиз Мерко за „аудито“

Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднело обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Mерко за злоупотреба на службената положба...

Црна хроника 01.03.24 | 14:32

Сообраќајна несреќа на Плетвар, сообраќајот во прекин

Поради сообраќајна несреќа, на патниот правец Градско-Прилеп кај Плетвар, сообраќајот е во прекин во двата правци, соопшти АМСМ. Засега не се познати детали за несреќата.  

Црна хроника 01.03.24 | 13:44

54-годишен велешанец пронајден е мртов

Пред дуќаните на Нов мост „Гемиџии“ на улица „Илинденска“ во Велес, изутрината е пронајдено тело на починат маж Т.Ѓ роден 1970 година, информира за МИА портпаролот на...

Црна хроника 01.03.24 | 13:39

Аврамовска – Мадиќ: Палевски ќе биде екстрадиран веднаш по завршувањето на административните документи

Заменик министерката за правда Викторија Аврамовска – Мадиќ во врска со екстрадицијата на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски,...

Црна хроника 01.03.24 | 12:35

Нападната медицинска сестра во Струшката болница, кривична за напад на вработен во хирургија

Во Општата болница во Струга вчера била нападната медицинска сестра, сопшти денеска СВР Охрид. Портпаролот Стефан Димоски информира А.Н. од струшкото село Велешта физички...

Црна хроника 01.03.24 | 10:56

Малолетник и 21-годишник го убиле 14-годишното момче во Прилеп

Полицијата рано изутрината приведе две лица оосмничени за синоќешното убиство на 14-годишно момче во Прилеп. Во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници...

Црна хроника 01.03.24 | 10:23

Што се не се случува на оваа педа држава: Другар го уби својот другар е епилогот од синоќешното убиство во центарот на Прилеп

Другар го уби својот другар! Ова е епилогот од синоќешното убиство што се случи во центарот на Прилеп во непосредна близина на деветтокатницата. Убиеното 15-годишно момче...

Црна хроника 01.03.24 | 09:31

Нови детали за вчерашното убиство во Прилеп: Момчето имало само 14 години

Момче на 14 годишна возраст синоќа околу 19:30 часот е пронајдено без знаци на живот со повеќе убодни рани и надворешни крвавења во центарот на Прилеп на тротоарот од булеварот...